Her Gün Plank Egzersizi Yapmanın 5 Faydası

Plank egzersizi bütün vücudu çalıştırmakla beraber yaralanmaları engellemeye ve çeşitli kas gruplarını güçlendirmeye yardımcı olur, ayrıca daha iyi bir denge sahibi olmanıza ve duruşunuzu geliştirmenize imkan verir.
Her Gün Plank Egzersizi Yapmanın 5 Faydası

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok insan, egzersiz yapmanın istikrarlı bir vücut ağırlığı ve kaliteli bir beden için en iyi yollardan biri olduğunun farkındadır. Bu makalemizde plank egzersizi nedir, nasıl yapılır ve faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Metabolizmanızı çalıştırarak yaktığınız kalori miktarını artırabilir, vücudunuzun bölümlerini sıkılaştırabilir ve en iyi fiziksel özelliklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Bu faydalara rağmen düzenli egzersiz yapan çok fazla insan yoktur.

Vakit darlığı, işten sonra yorgun olmak veya jimnastik salonuna kaydolmanın zorluğu, insanların egzersiz yapmaktan kaçınmaları için ürettikleri bahanelerin birkaçıdır.

Bütün bu engelleri akılda tutarak, bugün sizle evde yapabileceğiniz basit bir egzersizin yararlarını paylaşmak istiyoruz. “Plank” egzersizi olarak bilinen bu egzersiz, vücuttaki çoğu kas grubunun çalışması için dizayn edilmiştir. Tek ihtiyacınız olan şey yoga matı ve tabii ki biraz irade gücüdür.

Plank Egzersizi Yapmanın Yararları Nelerdir?

Eğer her gün uygulamak için birkaç dakikanızı ayırırsanız, plank egzersizinin vücudunuz için sayısız yararı vardır. Uygulaması kolay bir egzersiz değildir; çünkü yüksek miktarda fiziksel güç ve konsantrasyon gerektirir.

Başlıca yararları şunlardır:

1. Gelişmiş ve Belirgin Kaslar

Plank egzersizi, çapraz karın kasları, rektus kasları, yan karın kasları ve kalça kasları dahil olmak üzere çeşitli kas gruplarını çalıştırır. Her kas grubunun kendi amacı ve vücuda yararı olduğu düşünüldüğünde, bu hatırlanması gereken önemli bir gerçektir.

 • Çapraz karın kasları: Daha çok ağırlık kaldırmak ve karın bölgesini düzleştirmek için karındaki basıncı artırır.
 • Rektus kasları: Zıplama gerektiren sporlardaki başarıyı arttırır.
 • Yan karın kasları: Yanal eğilmelerden ve bel döndürmelerinden sorumludur.
 • Kalça kasları: Bu kaslar, bel kısmınızı destekler ve ne kadar güçlü olurlarsa o kadar çekici görünürler.

2. Sakatlanmaları Önler

plank egzersizi faydaları

Vücudunuzun çeşitli hareketleri uygulayabilmesi için kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirmek önemlidir. Plank egzersizi, spor yaptıktan ya da çetin fiziksel aktivitelerden sonra, daha çok kas kütlesi oluşturmak ve acıyı azaltmak için etkili bir yoldur.

3. Herhangi Bir Yerde Yapabilirsiniz

Bu egzersizi uygulamak için tek ihtiyacınız olan şey sizin boyunuz kadar bir zemin boşluğudur. Bu nedenle, çok küçük bir dairede ya da seyahat esnasında bile bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

4. Vücudunuzun Duruşunu Geliştirir

Güçlü kas ve eklemlere sahip olmak, vücudun duruşu da geliştirir. Bu egzersizde ustalaştığınız zaman ayakta daha düz duracak ve daha uzun görüneceksiniz. Plank egzersizi, omurganızı destekleyen kas grubunu güçlendirir ve kötü duruşun düzeltilmesine yardımcı olur.

5. Dengenizi Geliştirir

denge egzersizi

Plank egzersizinin en önemli yönlerinden biri ise, çok fazla konsantrasyon, denge ve koordinasyon gerektirmesidir. Bu kas gruplarını yeni yeni oluşturmaya başladığınızda, dengenizi bulmanız zor olabilir. Ancak düzenli alıştırma ile kademeli gelişimi fark edeceksinizdir.

Plank Egzersizini Doğru Yapmak

Plank egzersizini doğru yoldan yapmak için, aşağıdaki tüyoları aklınızda tutun:

 • Ayaklar: Vücudunuzun destek noktalarından birisidir, yani sabit durmalıdırlar.
 • Bacaklar: Düz ve bitişik durmalıdırlar. Aksi takdirde karın kaslarınızdaki basıncı düşürmüş olursunuz.
 • Kalça kasları: Bu kas grubu sıkı olmalıdır ve egzersizin sonuna kadar serbest bırakılmamalıdır.
 • Bel: Beliniz konusunda dikkatli olmalı ve onu tamamen düz tutmalısınız. Kötü duruş, sakatlanmaya neden olabilir.
 • Karın: Karın bölgeniz kasılmış durumda olmalıdır, baskıyı hissetmelisiniz.
 • Dirsekler: Düz bir çizgi oluşturacak şekilde, omuzların direkt altına koyulmalıdır.

Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler

 • Egzersizden yararlanmak için aynı pozisyonu bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar korumanız gerekmektedir. 
 • İlk başlarda 10 ile 15 saniye arasında plank egzersizi yapmak sizin için en iyisidir.
 • Biraz deneyim kazandıktan sonra set başına 2 dakika ve 5 yinelemeye çıkabilirsiniz.
 • Dikkatli olun! Eğer alışkın değilseniz, kendinizi olması gerektiğinden daha fazla zorlamayın.
 • Plank egzersizi, acısız bir şekilde ve fiziksel rahatsızlık hissettirmeden, gücünüzü yavaş yavaş artırmanıza yardım edecektir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.