Artritle Savaşmak İçin Tüketebileceğiniz Doğal Gıdalar

Artritle mücadele edebilmek için diyetimize iltihaplanmayı önleyen yiyecekleri ekleyip, iltihaba neden olan besinlerden ise kaçınmalıyız.
Artritle Savaşmak İçin Tüketebileceğiniz Doğal Gıdalar
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Artritiniz varsa, eklemlerinizdeki ağrının beslenmenize, spor yapma sıklığınıza ve hava şartlarına göre değiştiğini fark etmişsinizdir. Artritle savaşmak için size yardımcı olabilecek yiyecekleri bulmak biraz zor olabilir.

İçerdikleri maddelerle ağrılarınızı azaltıp, hareketliliğinizi artıran yiyecekleri bulmak önemlidir. Aynı zamanda ağrılarınızı artırabilecek yiyeceklerin tüketimini azaltmalısınız.

Yazımızın geri kalanında, artritle savaşmak ve durumunuzu iyileştirmek için birkaç yiyecek tavsiyesinde bulunacağız. Beslenme düzeninizde büyük değişiklikler yapmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Artritle Savaşmak için 12 Yiyecek

1. Muz

Muz ve hindistan cevizi yağından yüz maskesi

Muz her durum için sağlıklı bir seçenektir. Bununla beraber, artritle savaşmak için daha iyi bir şey arıyorsanız, muz en iyi seçeneklerdendir. Muz, potasyumun yanında B6 ve C vitamini gibi vitaminler ve folik asit gibi mineraller açısından zengin bir meyvedir.

Tüm bu vitamin ve mineraller artritin etkilerini azaltmaya ve kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, muzun içindeki lifler sindirim sisteminize de iyi gelir.

2. Mango ve elma

Mango, mevsimsel bir meyve ve bazen pahalı olsa da, antioksidan açısından zengindir. Yüksek miktarda E vitamini ve betakeratin içerir. Bu iki madde, bazı artrit türlerinin kötüleşmesine engel olur.

Elmanın ise eklem ağrısını azaltmak gibi sağlığınıza birçok yararı vardır. Elma yiyerek hareketsizlik ve ağrı problemlerinizi en aza indirebilirsiniz. Mutlaka denemelisiniz.

3. Kabuklu yemişler

Kabuklu yemişler

İçerdikleri sağlıklı yağlar sebebiyle, birçok kabuklu yemiş vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Kabuklu yemişler, artrite en iyi gelen yiyeceklerdendir. Brezilya fındığı ve kaju, ağrıları rahatlatma açısından iyi seçeneklerdir.

4. Artritle savaşmak için soya

Birçok soya ürünü artrite iyi gelir, ancak gut hastalığınız varsa ters etki yaratabilir. Soya tüketmenin birden fazla yolu vardır. Bununla birlikte, miso veya tofu gibi fermantasyona uğramış soya ürünleri, ağrıları ve artritin sebep olduğu iltihabı azaltmanın en etkili yoludur.

5. Somon

dilimlenmiş çiğ somon
  • Somon, içerdiği omega 3 yağ asitleri sebebiyle artrit kaynaklı ağrıyı azaltmak için tavsiye edilen bir yiyecektir.
  • Her ne kadar herhangi bir yağlı bağlığı beslenmenize eklemeniz iyi bir seçenek olsa da, haftada bir kez somon yemek en idealidir.
  • Omega 3, vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Her gün farklı besinlerden gereken miktarda omega 3 almak oldukça önemlidir.

6. Artritle savaşmak için biber

Biberin içindeki C vitamini, antioksidan olarak görev yapar. Aynı zamanda, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşıp, iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Böylece artritin ortaya çıkardığı ağrıyı azaltır.

Serbest radikallerin sebep olduğu etkiden kaçmak çok zordur. Bu sebeple, bunların etkisini azaltmak için yeteri kadar antioksidan almak çok önemlidir. Yeşil biberi yemeklerinizde, salatalarınızda ve sebze sularınızda kolayca kullanabilir, sahip olduğu vitaminlerden anında yaralanabilirsiniz.

7. Yeşil çay

artritle savaşmak için yeşil çay

Yeşil çay, çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Buna ek olarak, doğrudan vücudunuzdaki iltihaba iyi gelecek bazı maddeleri de bünyesinde bulundurur. Bu sebeple yeşil çay içmek, artritle savaşmak için harika bir yoldur.

Ne kadar içilmesi gerektiği çok net olmasa da, gönüllülerle yapılan araştırmaların çoğu, günde 2 kez yeşil çay içmenin artritle savaşmada yardımcı olacağını göstermektedir.

8. Tam Tahıllı Besinler

Kötü kalitedeki ticari ürünler dışında, tam tahıllı besinleri tüketmek iltihabı azaltmak için mükemmel bir yoldur. Ticari ürünler içerdikleri katkı maddelerinden dolayı, artritin etkilerini kötüleştirebilir. Öte yandan, baklagiller artritle savaşmak için daha iyi bir yoldur. Örneğin mercimek, sağlıklı olmasının yanında sizi tok tutar.

9. Ispanak, Domates ve Pancar

  • Artrite iyi gelen yiyeceklerden biri de ıspanaktır. Ispanak, bitki özlü molekül ve lif kaynağıdır. 
  • Öte yandan domates, içinde artrit ağrılarına iyi gelen likopen bulundurur. Domatesi pişirdiğiniz zaman likopen miktarında artış olur.
  • Pancar ise müthiş bir antioksidandır ve içerdiği betain sayesinde vücudunuzu güçlendirir.

Ayrıca, tüm yaralarından faydalanmak için, yiyecekleri çiğ alıp evde kendiniz hazırlamayı unutmayın. Bunun yanı sıra, aklınızdan çıkarmamanız gereken şey; size en iyi tedaviyi verebilecek olan doktorunuzdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mokbel K., Mokbel K., Chemoprevention of breast cancer with vitamins and micronutrients: a concise review. In Vivo, 2019. 33 (4): 983-997.
  • Stella AB., Cappellari GG., Barazzoni R., Zanetti M., Update on the impact of omega 3 fatty acids on inflammation, insulin resistance and sarcopenia: a review. Int J Mol Sci, 2018.
  • Rogers TS., Seehusen DA., Omega 3 fatty acids and cardiovascular disease. Am Fam Physician, 2018. 97 (9): 562-564.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.