Mango Tüketmenin Vücuda Sağladığı Faydalar

2 Nisan, 2019

Mango, Asya kökenli ve tropik bölgelerde yetiştirilen bir meyvedir. Mango nefis bir tada sahip olmakla kalmaz, ayrıca çok besleyici ve son derece sağlıklıdır, bu nedenle süper meyve olarak bilinir. Mango tüketmenin vücuda sağladığı faydalar hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Mango Tüketmenin Vücuda Sağladığı Faydalar

Mango bağışıklık sistemini destekler

Mango, yüksek oranda beta karoten içerir, bu havuçta da bol miktarda bulunan bir karotenoiddir. Mangodaki bu madde vücudun bağışıklık sistemini düzenlemede faydalıdır. Beta karoten vücudun içinde A vitaminine dönüşür. A vitamini antioksidan bir vitamindir ve vücuda içten zarar veren radikalleri uzaklaştırır. Böylece bizi pek çok hastalıktan da korur.

Mango yaşlanma karşıtıdır

Mango yüksek miktarda A ve C vitamini içerir. C vitamini vücutta kolajen proteini üretiminde önemli rol oynar, bu da damarların ve bağ dokusunun korunmasını ve böylece cildin yaşlanma sürecinin yavaşlamasını sağlar.

Ayrıca bakınız: Erken Yaşlanma Karşıtı Doğru Beslenme Alışkanlıkları

Mango beyin sağlığını korur

mango

Mango, beyin fonksiyonlarını sağlama ve arttırmada önemli olan B6 vitamininden zengindir. İlaveten, uyuma düzeni ve ruh halindeki değişikliklerden sorumlu olan nörotransmiter maddelerin üretiminde yardımcıdır.

Mango gibi doğal yiyecekler bu vitaminden yeterli miktarda sunarlar ve böylece vitamin hapı kullanarak, ki bunlar yüksek dozda sinir hasarına yol açarlar, takviye etmek gerekmez.

Mango tansiyonu düşürür

Mango kan basıncını düşüren magnezyum ve potasyum mineralleri içerir. Yüksek tansiyon hastaları bu meyveyi yüksek oranlarda tüketmelidir.

Ayrıca bakınız: Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Mango tüketmenin kolesterol seviyesine etkisi

kolesterol1

Mango büyük miktarda pektin içerir, bu çözülebilir lif kandaki kolesterol seviyesini düşürme özelliğiyle ünlüdür. Bu yüzden kolesterol seviyesini düşürmek için mango yemelisiniz.

Mango tüketmenin kansızlık tedavisine etkisi

Mangonun sağlık üzerinde diğer bir belirgin faydası kansızlık gibi eksiklik durumlarında tedaviye yardımcı olmasıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlıkla savaşmada faydalıdır. Düzenli ve yeterli miktarda mango tüketimi bu hastalığın tedavisinde faydalıdır.

İşte size çok sağlıklı bir meyve. Bir daha aç hissettiğinizde bol kalorili bir abur cubur yemek yerine açlığınızı bir mangoyla gidermeyi deneyin. Bu meyve, beslenmenize yağ ve kalori eklemeden sizi doyuracağı gibi, daha sağlıklı olmanızı sağlayacak besinler de içerir.

  • Baraya YS, Wong KK, Yaacob NS. The Immunomodulatory Potential of Selected Bioactive Plant-Based Compounds in Breast Cancer: A Review. Anticancer Agents Med Chem. 2017;17(6):770-783. doi: 10.2174/1871520616666160817111242. PMID: 27539316.
  • Pullar JM., Carr AC., Vissers MCM., The roles of vitamin C in skin health. Nutrients, 2017.
  • Kennedy DA., B vitaminas and the brain: mechanisms, dose and efficacy. Nutrients, 2016.
  • Brouns F, Theuwissen E, Adam A, Bell M, Berger A, Mensink RP. Cholesterol-lowering properties of different pectin types in mildly hyper-cholesterolemic men and women. Eur J Clin Nutr. 2012 May;66(5):591-9. doi: 10.1038/ejcn.2011.208. Epub 2011 Dec 21. PMID: 22190137.