Kendi Ev Yapımı Chimichurrinizi Yapın

Evde kendiniz yapabileceğiniz bu Arjantin sosunun merak uyandırıcı kökenini ve lezzetli ve özgün tarifini keşfedin.
Kendi Ev Yapımı Chimichurrinizi Yapın

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Chimichurri, tüm Güney Amerika çevresinde en başta da Arjantin’de bulunabilen, çoğunlukla mangal partilerinde servis edilen lezzetli bir çeşnidir.

Chimichurri aynı zamanda empanada denen, fırında pişirilen ya da kızartılan bir çeşit börekle de harika gider. Aynı şekilde o bölgede yaygın olarak yenen salatalarla da çok iyi gider. Genellikle doğranmış bitkiler ve baharatların yağ ve sirke ile karışımından oluşuyor.

Bu çeşninin temel malzemeleri maydanoz, zeytinyağı ve acı biberdir. Öte yandan kendi chimichurrinizi yapmak için tercih ettiğiniz malzemelerle de yapabilirsiniz.

Her ne kadar orijinal tarifi biraz değiştirseniz de bu sosun geleneksel lezzetini yakalamak için orijinal tarifin oranlarını takip etmelisiniz. Geleneksel tadın peşinde koştuğunuz sürece tarifiniz, her yemeğin yanına mükemmel şekilde yakışacaktır.

Bu çeşni o kadar popülerdir ki onu her süpermarkette bulabilirsiniz. Öte yandan tarife göre taze malzemelerle yapmalı ve kendi tercihlerinize göre düzenlemelisiniz.

Aşağıda özgün chimichurri lezzetini yakalayabilmeniz için düzgün bir şekilde oranlanmış lezzetli ev yapımı chimichurri tarifini bulabilirsiniz. Aynı şekilde dört farklı varyasyon da bulacaksınız.

“Chimichurri” adının kökeni

chimichurri

Gastronomide bu sosun adının kökenini açıklayan üç muhtemel hikaye vardır; hangisinin gerçek olduğu henüz belirlenmiş değil.

İlk hikayenin iddiasına göre James McCurry – Jimmy adıyla ünlü – 19. yüzyılda bu çeşniyi yarattı ve ticarileştirdi. Hikayeye göre, başta chimichurriyi Worcestershire sosa bir alternatif olarak yaptı. Yerli olmayan İngilizce söylenişi zamanla “Yimi Churry” haline geldi.

Bu hikayenin bir başka versiyonu ise 19. yüzyıl İngiliz askerlerinin, Güney Amerika’daki İspanyol kolonileri tarafından esir alınması ile ilgili. Tutuklular yemekleri için bir çeşni istediler ve bunu “bana köri verin (give me curry)” ya da “che-mi-curry” şeklinde istediler ki bu da zaman içinde “chimichurri”ye evrildi.

Son teori ise Bask dilinden ortaya çıkıp Güney Amerika’ya yayılan, “tximitxurri” sözcüğü. Bu terim, “karışım” ya da “karmakarışık” anlamına gelir ve her tür yemekte kullanılan tekrarlı malzemeler ve tekniklerle ilgilidir.

Evde yapabileceğiniz geleneksel chimichurri tarifi

chimichurri

Bu tarif, orijinal malzemeleri ve oranı içerir. Bu inanılmaz çeşni, yaklaşık 6 porsiyon ortaya çıkarır. Daha büyük bir yemek partisi vermek istiyorsanız, tüm bileşenlerin miktarlarını eşit olarak artırın.

Malzemeler

 • 3 defne yaprağı.
 • 1 sıkılmış misket limonu (100 ml).
 • ½ çay kaşığı tuz (2 g).
 • 1 bardak zeytinyağı (200 ml).
 • ½ bardak kırmızı ya da beyaz şarap sirkesi (100 ml).
 • ½ çay kaşığı karabiber (2 g).
 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş kekik (5 g).
 • 3 diş ince doğranmış sarımsak (15 g).
 • 1 cömert çorba kaşığı kekik otu (10 g).
 • 5 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz (40 g).
 • ½ ince doğranmış kırmızı soğan (20 g).
 • 1 tatlı kaşığı tatlı biber (5 g).

Hazırlık

 1. Kekik, maydanoz, sarımsak ve defne yaprağını havanda tokmakla ezin.
 2. Kaseye soğan ve kalan baharatları (kekik, karabiber ve tatlı biber) ekleyin.
 3. Yağ, sirke ve tuzu birlikte karışım haline getirerek çeşni bazını hazırlayın.
 4. Bu bazı önceki karışıma ekleyin ve karıştırın.
 5. Kapaklı bir cam kavanozda saklayın.
 6. Çeşniyi buzdolabının en az serin alanında birkaç gün boyunca saklayınız.

Kullanmaya başladıktan sonra, buzdolabında 3 ay boyunca saklanabilir.

Chimichurri varyasyonları

chimichurri

Bu orijinal tarife farklı malzemeler ekleyerek ya da biri yerine başka bir şey kullanarak çok sayıda varyasyonunu yapabilirsiniz. Örneğin, eğer kırmızı soğanı biraz daha fazla sarımsakla değiştirirseniz, sarımsak  chimichurri elde edebilirsiniz.

Orijinal tarife 200 gram kurutulmuş domates ekleyerek domates chimichurri yapabilirsiniz. Kurutulmuş domateslerin yumuşaması için yeterince zaman verdiğinizden emin olun.

Kişniş chimichurri için maydanozu kişnişle değiştirin, eşit miktarda kullanın. Pek çok yemek için mükemmel, oldukça aromatik bir çeşniye sahip olacaksınız.

Artık bu kolay chimichurri tarifi elinizin altında olduğuna göre, onu satın almanıza hiç gerek yok. Yüksek kalitede ve daha uzun raf ömrüne sahip, taze ve doğal malzemelerin tadına varın.

İlginizi çekebilir ...
Kolay bir Tarif: Pişmiş Brokoli ve Jambon Güveci
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kolay bir Tarif: Pişmiş Brokoli ve Jambon Güveci

Pişmiş brokoli ve jambon güveci hazırlamak tahmin ettiğinizden daha kolaydır ve içerdiği besinler sayesinde yemeklerinize sağlık katar.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.