Kilo Aldırmadan Açlık Hissini Bastıran 7 Gıda

Bazı insanlar kendilerini sürekli iştahlarını yatıştırmak zorunda hissettikleri, kendilerini asla tok hissetmedikleri için acı çekerler. Bu her ne kadar yaş, metabolizma ve kişinin hayatının hızına bağlı olabilse de, yüksek miktarda tüketilmeden hepimizin kendimizi tok hissetmemizi sağlayan bazı gıdalar vardır.
Kilo Aldırmadan Açlık Hissini Bastıran 7 Gıda
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Elena Martínez Blasco

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Dengeli bir diyetin, bolca yağ ve şeker içeren bir diyete göre açlık hissini bastırmada çok daha başarılı olduğunun altını çizmekte yarar var. Bu makalede hangi gıdaların size kilo aldırmadan açlığınızı gidermenize yardımcı olduğunu inceleyeceğiz.

Sebze ve meyveler

Sebzeler ve meyveler, özellikle de çiğ olarak tüketildiklerinde açlık hissini gidermeye yardımcı olurlar ve vücudunuzu vitaminlerle ve minerallerle beslerler. Bunlar aynı zamanda az kalori içerirler. Lif ve su kombinasyonu mideyi kolayca doldurur ve bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde size yardımcı olur.

Güzel bir seçenek içebileceğiniz meyve püreleri hazırlamaktır. Bunun için tek ihtiyacınız olan birkaç meyve dilimi ve sudur. Bunları blendırdan geçirip lezzetli bir smoothie hazırlayabilirsiniz. Eğer kullandığınız meyveler pek tatlı değilse, bu karışımı şeker otu kullanarak tatlandırabilirsiniz.

Diğer yandan sebze suları aynı oranda tatmin edici değildir. Bunun nedeni, çoğu durumda meyvelerin sahip olduğu life sahip olmamasıdır.

Gaspaço (İspanya’ya özgü soğuk çorba, domates, biber, salatalık gibi sebzelerle yapılır) da oldukça sağlıklı bir seçenektir. Bu içeceği, içerisindeki doğal lifleri korumasını sağlamak için süzmeden içmenizi öneririz.

sebze-meyve

Tam tahıllar

Günümüzde tüketilen un ve tahılların büyük bir kısmı rafinedir. Bu da onların içerisinden lifin çıkarıldığı anlamına gelir. Onları az işlemden geçmiş olarak tüketmek hem daha kolay doymanızı sağlar, hem de bu vücudunuz açısından çok daha sağlıklıdır. Pirinç, ekmek, pasta unu, vs. tüketirken tam tahıl ürünleri olmasına özen gösterin.

az-işlemden-geçirilmiş-gıda-yeşil-fasulye-pancar

Agar Agar

Agar agar bir jelatin gibi davranması nedeniyle yediğiniz yemeklerin sizde doygunluk hissi sağlamasına yardımcı olur. Bu deniz yosunu midede bir kıvam kazandırıcı madde görevini görür. Mideye ulaştığında mide suyuyla karışır, büyür ve tokluk hissi yaratır.

Bunun aynı zamanda oldukça önemli temizleyici özelliği de vardır. Toksinlerin elimine edilmesine yardımcı olur ve bağırsak fonksiyonlarını iyileştirerek kabızlığı önler. Agar agar, çorbalarda ve yahnilerde kullanılabilir ve ayrıca jelatin gibi tatlılar hazırlamada kullanılabilir ve sebze ve meyve sularına katılabilir.

agar-agar-hedonistin

Baklagiller

Antik çağlarda yüksek miktarda tüketilen baklagiller günümüzde bir nevi unutulmuş durumda. Oysa onlar hala mükemmel gıdalardır. Bolca protein içermeleri nedeniyle bir miktar sebze ve/veya tahılla birlikte kolayca bir ana yemek olarak tüketilebilirler.

Hayvansal proteinlerin aksine lif açısından zenginlerdir. Eğer onları düzenli bir şekilde tüketirseniz sindiriminizi düzene soktuklarını görürsünüz. Eğer sindirim sisteminizle ilgili bir düzensizlik yaşıyorsanız, baklagilleri bir miktar kimyon, köri ve rezene ile pişirin. Bunu başka gıdalarla karıştırmayın ve isterseniz püre şeklinde tüketin.

Antik bir ilaç

Eşit miktarda keten tohumu, buğday tohumu ve pisilyum (doğal müshil olarak kullanılan bir tıbbi bitki) öğütüp karıştırarak oldukça doyurucu bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışımdan birkaç kaşık kadar bir miktarı bir bardak suyla karıştırın ve her öğünden 10-15 dakika önce tüketin. Kısa sürede, çok daha az yeme ihtiyacınızı olduğunu göreceksiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kahve ve Açlık Arasındaki İlişki

Su

Çoğu zaman vücudumuz açlıkla susuzluğu karıştırır. Hatta bazen “ruhsal bir açlık” da hissediyor olabilirsiniz ve bu durumda bu açlıktan çok ağzınızın meşgul olma ihtiyacıyla alakalıdır. Bu gibi zamanlarda iki bardak su içmek gibisi yoktur.

Hatta kendinizi ne zaman aç hissederseniz bir bardak su içmenizi öneririz. Beş dakika geçtikten sonra halen açsanız, o zaman bir şeyler yiyin. Ilık su içmeniz ve çok soğuk su içmekten kaçınmanız önemlidir. Soğuk su sindirim sistemini soğutabilir ve gıdaların sindirilmesini zorlaştırabilir.

Yemeğinizi iyi çiğneyin

Yemeğinizi çiğneminin öneminden bahsetmemek olmaz. İyi çiğnemek açlığınızı da tatmin etmekte rol oynar. Açlık yemeye başladıktan sonra yaklaşık 20 dakika sürer. Eğer yemeğinizi iyi çiğnerseniz, sonuçta daha az yersiniz ve yediğinizi de daha kolay sindirirsiniz.

Fotoğraflar, Food Thinkers, hedonistin ve sweetbeetandgreenbean izinleriyle kullanılmıştır.
İlginizi çekebilir ...
Kilo Verdiren Yiyecekler: 5 Farklı Atıştırmalık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Verdiren Yiyecekler: 5 Farklı Atıştırmalık

Kimse bir şeyler atıştırmak istediğinde sebze yemek istemez. İşte kilo verdiren yiyecekler listemizde yer verdiğimiz 5 farklı ve keyifli atıştırmal...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.