Kilo Almanıza Neden Olan İlaçlar

· 28 Nisan, 2018
Eğer kullandığınız ilaçlar kilo almanıza neden oluyorsa, bu konuda atılacak en mantıklı adım bazı kardiyo egzersizlerini yapmanız ve dengeli bir diyete sahip olmanızdır. 

Kilo alıyorsunuz ve nedenini bilmiyor musunuz? Muhtemelen bu duruma neden olan bir ilaç kullanıyorsunuz ve ortaya çıkan yan etkilerden haberiniz yok. Bazı ilaçlar kilo almanıza neden olur ve bu durum düşündüğünüzden daha yaygın bir şekilde birçok insanın başına gelmektedir.

Her durumda ve daima doktorunuza danışmadan asla ve asla kullandığınız ilacı almayı kendi kendinize bırakmamalısınız. Sağlığınızı riske atmadan bu durumun ortaya çıkardığı yan etkilerden kurtulmanızın başka yolları da bulunmaktadır.

Sağlığınız vücut ölçülerinizden çok daha önemlidir bunu asla unutmayın.

Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız eğer, bazı kardiyo egzersizlerini yapmanız ve dengeli bir diyete sahip olmanız bu sorunu çözebilir. Hatta bir beslenme uzmanına danışabilirsiniz böylece bu uzman kişi mevcut durumunuza uygun bir diyeti sizin için hazırlayabilir. Bir uzman yardımıyla oluşturduğunuz bu diyet sayesinde sağlığınızı daha iyi koruyabilirsiniz.

Hangi ilaçların kilo almanıza sebep olabileceğini bu yazıda keşfedin.

Hangi ilaçlar kilo almanıza sebep olur?

1. Anti-histaminler

elinde ilaç olan doktor

Eğer alerjiniz varsa bu ilaç türlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu ilaçlar, alerjik reaksiyonlara neden olan histaminin etkilerini nötr hale getirmek için kullanılır. Alerjik reaksiyonlardan dolayı acı çeken kişiler bu ilaçları sıklıkla kullanmaktadır.

Alerjilerine iyi geldiği için çoğu insan bu ilaçları kullanmaktan memnundur ancak birçoğu, birkaç aylık kullanımdan sonra kilo almaya başladıklarını ifade etmektedir. Histamin, iştahı azaltır. Bu alerji ilaçları ise histamini dengelemek için çaba sarfeder. Bu durumun sonucunda ise, iştahınızı azaltmanız ve açlığınızı gidermeniz daha da zorlaşır.

Bu nedenle kalori bakımından düşük, ancak doyurucu gıdaları tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin, lifli yeşil sebzeler veya şeker bakımından düşük olan meyveler bu durumu yaşayan kişiler için ideal besinlerdir.

2. Antidepresanlar

ilaç içen kız

Tüm antidepresanlar aynı etkiyi göstermezler, ancak kilo alımıyla ilgili en çok endişelenmeniz gereken ilaçlar Prozac gibi serotonin geri alımını yöneten ilaçlardır. Peki buna neden olan şey nedir? Bu ilaçlar sizi şişmanlatır çünkü enerjiniz düşükmüş gibi hissedersiniz.

Bu durum gerçekleştiğinde beyniniz bu sorunu çözmek için bir şeyler yapmanızı ister. Bu nedenle, karbonhidrat ve glikoz bakımından zengin olan ürünleri tüketmek istersiniz. Fiziksel aktivitelerinizi uzun süre sürdüremediğiniz durumlarda ise kilo almanız kaçınılmaz bir hale gelir.

Sonuç olarak, bu durumu önlemek için güçlü bir iradeye sahip olmanız adeta bir şart haline gelir, bu şekilde açlığınızı kontrol edebilirsiniz. Tabi ki bu durumun önüne geçmek için güçlü bir iradenin yanında spor yapmanızı da tavsiye ediyoruz.

3. Kan basıncını düşüren ilaçlar

tansiyon ölçen kız

Kan basıncını düşüren ilaçlar, yukarıdaki maddede belirttiğimiz durumla benzer özellikler gösterir. Bu tedavi yöntemleri, kalbin kan pompalama basıncını azaltır. Bu şekilde kaslara ve diğer bölgelere giden kan miktarı azaltılmış olur. 

Bu nedenle kan basıncını düşüren ilaçlar, aynı zamanda farklı vücut fonksiyonlarını da yavaşlatabilir; çünkü kan, vücudun bazı fonksiyonlarının düzgün çalışması için gereklidir. Bu durumdan etkilenen fonksiyonlardan biri de metabolizmanızdır. Bu yüzden bazı doktorlar, ortaya çıkan bu etkiyi engellemek için idrar söktürücü ilaçlar kullanmanızı tavsiye ederler.

Sindirime yardımcı olan gıdalar tüketmeniz bu durumun önüne geçmenizi sağlayabilir.

4. Kortikoidler

suya ilaç atan adam

Bu ilaçlar, var olan en güçlü anti-enflamatuvarlardan sayılır. Romatizma, astım ve hatta kanser hastaları için doktorlar tarafından reçete edilir ve güçlü etkilerine rağmen kilo almanıza neden olabilirler.

Bu olumsuz yan etkisinden dolayı iştahınız artar ve sıvı tutulması da beraberinde gelir. Bu nedenle daha fazla yemenin yanı sıra, vücudunuzdan atmanız gereken toksinlerden kurtulmanız da zorlaşır.

Bu nedenle sıvı gıdaları diyetinize dahil etmeniz oldukça önemlidir. Her ne kadar çelişkili görünse de, sıvı tutulması ile mücadele etmenin en iyi yolu daha fazla sıvı tüketmektir. Bunun yanı sıra, yüksek kalorili gıdalara yönelmeden karnınızı doyurmaya çalışmanız da gerekmektedir.

Kilo almanıza neden olan ilaçları etkisiz hale getirin

Sağlığınızın izin verdiği ölçüde egzersiz yapmanız şarttır. Bu durumda en rahat yapabileceğiniz egzersiz ise yürümek olacaktır. Yürüyüş yapmak, herkes için son derece kolay ve eğlenceli bir aktivitedir. Ancak bu zahmetsiz egzersiz çeşiti aslında kilo vermenize yardımcı olur.

Yürümek birçok fayda sağlar ve çoğu şehir veya kasaba bu egzersiz türü için özel bölgelere sahiptir. Bu özel bölgeler çoğunlukla park, orman ve yeşil alanlar gibi güzel mekanların içerisinde bulunur.

Bu bölgeler, alerjiniz olmadığı sürece kafanızı dinlemeniz ve stresten uzaklaşmanız için ideal yerlerdir. Eğer herhangi bir hastalıktan muzdaripseniz, ruhsal durumunuzu daha iyi hale getirmeniz genel sağlığınıza da pozitif bir etki sağlayacaktır.

Bazı ilaçlar kilo almanıza neden olabilir, ancak bu durumun önüne geçmeniz için yapabileceğiniz birçok şey bulunmaktadır. Öncelikle yapmanız gereken şey, kilo almanıza neden olan etkeni tespit etmek olmalıdır. İstediğiniz ölçüde kilo alımınızı kontrol etmeniz sizin için zor olabilir, ancak iyi bir diyet ve kardiyo egzersizleri (eğer mümkünse) bu ilaçların neden olduğu yan etkileri azaltmanıza mutlaka yardımcı olacaktır.