Kilo Verdikten Sonra Sarkık Cilt Karşıtı 7 İpucu

Kilo verdikten sonra sarkan cildi sıkılaştırmak için, cildinizin kendisini onarmasına yardımcı olacak bir diyetle birlikte doğru egzersizler şarttır.
Kilo Verdikten Sonra Sarkık Cilt Karşıtı 7 İpucu
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 17 Ekim, 2020

Kilo verdikten sonra yaşanan sarkık cilt sorunu, kilo kaybı çok hızlı olduğunda ve cildiniz yeni şekline henüz uyum sağlayamadığı zaman görülür. Oldukça yaygındır ve özellikle de kollarda ve karnınızda olur.

Fazla kiloları verirken bunun olmasını engellemek için çok kısıtlayıcı diyetlerden uzak durmak önemlidir. Bunun yerine sağlıklı bir şekilde yağlardan kurtulmalı, egzersiz yapmalı, dengeli bir beslenme takip etmeli ve acele etmemelisiniz.

Ancak eğer bir sebepten dolayı sarkık cilt sorunu yaşıyor ve ameliyat istemiyorsanız, sizin için iyi haberlerimiz var. Birkaç ipucu izleyerek cildinizi güçlendirebilirsiniz. Ancak şu ikisini hep aklınızda bulundurun: egzersiz yapmalısınız ve daha iyi beslenmelisiniz.

1. Yeterince protein alın

yeşil smoothie

Sarkık cildi tedavi etmek için ilk ipucumuzun daha fazla meyve ve sebze yemek olduğunu düşünebilirsiniz. Ama, sıkılaştırmak istiyorsanız cildinizi beslemeniz gerekir ve bu iş için en iyi besin, bitkisel veya hayvansal proteinlerdir.

Bununla birlikte, yağsız protein tercihi bu meselenin anahtarıdır – sağlıklıdır ve sarkık cilt sorununu düzeltmek için daha iyi olacaktır. En iyi seçenekleriniz aşağıdakilerdir:

 • Somon
 • Tavuk veya hindi göğsü
 • Yumurta
 • Yulaf
 • Ispanak

2. Bolca su için

Mesele günde 8 bardak su içmek hiç zor değildir. Bu konuda, su dengesini yerinde tutmak önemlidir. Her yarım saatte bir su içmeye gayret edin. Sudan sıkılıyorsanız, çay ya da meyve suyu gibi sağlıklı başka seçenekleriniz de vardır. Vücut su dengesini dengede tutmak cildinizi onarmak için çok önemlidir.

3. İp atlayın

sarkık cilt karşıtı spor

Daha önce de dediğimiz gibi: kilo kaybettikten sonra sarkık cilt ile mücadele etmek için, egzersiz yapmanız gerekir. Herhangi bir egzersizi yapmak olmaz. Kaslarınızı güçlendirmek için yüksek etkili egzersize ihtiyacınız olacak.

Kademeli olarak başlamak en iyisidir yoksa vücudunuzu henüz hazır olmadığı bir seviyeye kadar itebilirsiniz. Günde 2 kez tek seferde 15 dakika ip atlamayı deneyin. Yüksek yoğunluklu bir etkinliktir.

4. Ballı tarçın çayı

Ballı tarçın, metabolizmanızı hızlandırmanıza, kaslarınızı beslemenize ve cildinizi güçlendirmenize yardımcı olur. Ballı tarçın çayı, güne başlamak için harika ve lezzetli bir yöntemdir.

Organik bal kullanın veya en azından şeker eklenmemiş bal almayı deneyin. Bu geleneksel ilacı sabah ilk iş olarak, kahvaltıdan en az 30 dakika önce için. Sarkmış cildi sıkılaştırmaya yönelik çabalarınızda size yardımcı olacaktır.

5. Aloe vera

kaşıkta aloe vera

Aloe veranın sizin için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz? Bu şifalı bitkinin başka faydalarını öğrenmeye devam ediyoruz. Aloe vera, kilo verdikten sonra sarkan cildi tedavi etmek için mükemmeldir. Çatlak izleri de dahil olmak üzere hasarlı cildin en iyi nemlendiricilerinden ve şifacılarından biridir.

İçindeki antioksidanlar, vitaminler ve mineraller karnınız ve kollarınız gibi kritik bölgelere iyi gelir. Yapmanız gereken tek şey sarkan bölgeye aloe vera jeli ile masaj yapmanız. Birkaç dakika bekletin ve sonra ılık suyla durulayın.

6. Güçlendirme çalışması

Aşağıdaki egzersiz gevşek cildi sıkılaştırmak için mükemmeldir. Eğer kas yapmak ve cildinizin bağ dokularını yeni vücut ölçünüze uyum sağlayabilecek şekilde güçlendirmek istiyorsanız, gerçekten çaba göstermeli ve bu rutin için zaman ayırmalısınız.

Yapabileceğiniz en yararlı egzersizlerden biri ağırlık kaldırmaktır. Spor salonuna gidin ve oradaki eğitmenler kendinize zarar vermeden, özellikle de eklemlerinizi nasıl çalıştıracağınızı öğretsin.

Eğer evde ağırlık çalışmak istiyorsanız dikkatli olun, sınırlarınızı çok zorlamayın ve ağırlıkları diğer egzersizlerle birleştirerek kollarınızı ve karnınızı birlikte çalıştırmaya çalışın.

ağırlık kaldıran biri

7. Kolajen ve elastin üretmine yardımcı yiyecekler

Kilo verdikten sonra gevşeyen cildi onarmak, sıkılığını ve esnekliğini geri kazanmak için vücuda gerekli besin maddelerini vermek zorundasınız. Vücudunuzun kolajen ve elastin sentezlemesine yardımcı olacak gıdaları tüketin, bu ikisi sağlıklı bir cilt için gerekli iki elementtir.

İşte bizim önerilerimiz:

 • Tofu
 • Diğer soya ürünleri
 • Fasulye
 • Havuç
 • Kavun
 • Somon
 • Yoğurt
 • Ceviz
 • Lahana
 • Roka

Sonuç olarak, bir kez daha hatırlatalım, mesele kilo vermeye gelince bunu sağlıklı bir şekilde yapmanız, acele etmemeniz gereklidir. Kötü yan etkilere sahip kısıtlayıcı diyetlere girmemelisiniz. Gevşek cilt, sık görülen bir sonuçtur. Ancak bu ipuçları, tutarlılık ve irade ile istediğiniz sıkılık ve esnekliği geri alabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Drake, R.L. (2006). Gray’s Anatomy para Estudiantes. New York: Elsevier.

 • Kierszenbaum, A. L. (2006). Histology and Cell Biology. St. Louis: Elsevier.

 • Schiffman, H. (2001). La Percepción Sensorial. London: Limusa Wiley, p. 153.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.