Kilo Vermek İçin 6 Neden

Kilo Vermek İçin 6 Neden
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Ekhiñe Graell

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İnsanlar genelde sadece estetik nedenlerden dolayı kilo vermek istese de, kilo vermek için pek çok önemli neden de bulunmaktadır. Bu yazımızda size kilo vermeniz, sağlıklı bir kiloyu koruyup aşırı derecede zayıflamamanız için 6 önemli nedenden bahsedeceğiz.

1. Kilo vermek için ilk neden: Sağlığınız için yararlı

Kilo vermek için en önemli nedenlerden biri, bunun sağlığınız için yararlı olmasıdır. Hepimizin bildiği üzere, aşırı kilolu veya obez olmak diyabet ve kalp-damar sorunları gibi çeşitli hastalıklara neden olarak bize zarar verebilir. Hatta obezite ciddi vakalarda ölüme bile neden olabilir.

Bu yüzden eğer aşırı kiloluysanız, kilo vermek için uğraşmalısınız. Tabii ki düzgün bir diyet uygulayıp size uygun egzersizleri yapmayı unutmamalısınız. Bunun için bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

2. Kilo vermek için diğer bir neden: Özgüveninizi arttırır

kilo vermek için

Aşırı kilolu veya obezseniz, kilo vermenin ruh haliniz üzerinde harika bir etkisi olabilir. Tabii ki de bu dış görünüşünüzün yaşamınızı belirlediği anlamına gelmiyor ancak sağlıklı bir kiloya inmek hem görünüşünüzü hem de kendinize dair hislerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

3. Daha hareketli olursunuz

Kilo vermek için önemli bir neden de, bu sayede daha aktif olup daha öncesinde size zor gelen aktiviteleri yapabilecek olmanızdır. Bunun nedeni fiziksel olarak kondisyonunuzun daha iyi olmasıdır, böylece yürüyüş yapmaktan tutun da spor yapmaya kadar pek çok şeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Kilo verdikçe kendinizi daha hafif hisseder ve daha az yorulursunuz.

4. Hedeflerinize ulaşmak

kollarını açmış bir kadın

Bu pek çok kişi için, uğruna uğraştıkları ve çalıştıkları bir amaç veya hedeftir. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde kilo vermek hem disiplin hem de çaba gerektiren bir şey olduğundan; hedeflediğiniz kiloya ulaşmak kendinizi başarılı ve olumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

5. Stresi azaltmak

Kilo vermek stres seviyenizi azaltır ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Spor ve egzersiz yaparken bedeniniz endorfin ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan maddeler salgılar. Bu yüzden hem kilo vermenizi hem de egzersiz yapmanızı öneriyoruz, böylece bedeniniz sağlıklı olmanın avantajlarından yararlanabilir.

6. İstediğiniz kıyafetleri giyebilmek

Kilo verdiğinizde daha fazla giysi seçeneğiniz olacaktır. Bazı kişiler için bu çok önemli olmasa da, bazıları için de bu çok önemli bir nedendir çünkü bazı mağazaların büyük beden seçeneği yoktur. Bu neden estetik ile ilgili olsa da, bir sorunla karşılaşmadan istediğiniz giysiyi seçebilmek ruh halinizi olumlu şekilde etkileyecektir.

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, aslında ana neden daima mümkün olduğunca sağlıklı olmak olmalıdır. Bunun için, yaşam şeklinize ve iş yoğunluğunuza göre, size uygun bir beslenme düzeni ve egzersiz planı çıkartacak bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rifkin, J. (2010). La civilización empática. Barcelona: Paidós.
  • Weeks, W.; Pedersen, P., & Brislin, R. (1979). A Manual of Structured Experiences for Cultural Learning. La Grange Park, IL: Intercultural Network.
  • Williams, K. W.; Margatho, L. O.; Lee, Ch. E.; Choi, M.; Lee, S.; Scott. M. M.; Carol F. Elias, C. F., and Elmquist, J. K.  (2011). “Segregation of Acute Leptin and Insulin Effects in Distinct Populations of Arcuate Proopiomelanocortin Neurons”, The Journal of Neuroscience organization, 31 (37): 13147–13156.
  • Salaun H., Thariat J., Vignot M., Merrouche Y., Vignot S., Obesity and cancer. Bull Cancer, 2017. 104 (1): 30-41.
  • Murray M., Dordevic AL., Bonham MP., Systematic review and meta analysis: the impact of multicomponent weight management interventions on self esteem in overweight and obese adolescents. J Pediatr Psychol, 2017. 42 (4): 379-394.
  • Stubbs B., Vancampfort D., Rosenbaum S., Firth J., Cosco T., Veronese N., Salum GA., et al., An examination of the anxiolytic effects of exercise for people with anxiety and stress related disorders: a meta analysis. Psychiatry Res, 2017. 249: 102-108.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.