Kilo Vermek İçin 7 Bitki

Yeşil çayın özelliği vücudu detoks etmesi ve vücuttan aşırı suyu almasıdır. En iyi sonuçlar için bu makaledeki bitkileri diyetinizle beraber tüketin.
Kilo Vermek İçin 7 Bitki
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız ve iyi bir diyetiniz varsa, ama hala kilo vermek zor geliyorsa, yalnız değilsiniz. Bazı insanlar günlük atıştırmalara dayanamaz veya metabolizmaları yavaştır.

Diyet yapmak ne kadar zor da olsa, canınızın abur cubur çekmemesi, vücudun yağ yakması ve enerji sağlaması için belli başlı bitkiler tüketebilirsiniz. Eğer kilo verme planlarınızı güçlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki 7 bitkiyi kullanın!

Yeşil Çay

Bir çok kilo verme rutininde bu bitki bulunur. Çünkü yeşil çay kilo vermek için gerekli takviyeyi sağlayan doğal mineralleri ve kateşin içerir. Kateşin hızlı metabolizma ve yağ yakmayı destekleyen bir antioksidandır. Buna ek olarak, yeşil çaydaki potasyum ve magnezyum gibi mineraller idrar söktürücüdür ve vücuttan aşırı suyun atımına yardımcı olur.

Amerika Klinik Beslenme Dergisi her katılımcının günde 690 mg yeşil çay özü içmesiyle bir ayda içmeyenlere nazaran daha fazla kilo verdiğini kaydetti.

At Kuyruğu

atkuyrugu çayı

At kuyruğu kilo vermek için muhteşem! Bu bitki aşırı sıvıların ve toksinlerin vücuttan atılımını sağlar. Tek başına kullanıldığında at kuyruğu yağları yakmaz, ama diyetinize eklemek vücudunuzu temizlemeye ve yağ birikimiyle selüliti önlemeye yardımcı olur. 

Kadın Tuzluğu (Diken üzümü)

Kadın tuzluğu anksiyeteye iyi gelmesiyle bilinir. Böylece de aşırı kilo almaya sebep olan stres kaynaklı atıştırmaları önler. Bu bitki ayrıca sindirimi ve metabolizmayı hızlandırır. 

Enginar

enginar bitikisi

İdrar söktürücü özelliği ile toksinleri  ve aşırı sıvıyı attırır. Enginar diyetinize ekleyebileceğiniz çok lezzetli bir sebzedir. İçeriğinde yüksek oranda magnezyum, kalsiyum, demir ve potasyum bulunur.

Sindirim sisteminiz ve metabolizmanız size minnettar kalacak, ve size zindelik kazandıracak.

Huş Meyvesi

Böbreklerinizi canlandırmak ve toksinlerle aşırı sıvılardan kurtulmak için huş meyvesini diyetinize ekleyin. Hipolipemik ve hidroalkol içerdiği için zayıflamak adına bu bitkiden yararlarnmalısınız. 

Huş meyvesi aynı zamanda iltihap gidericidir ve öd üretimini destekleyerek karaciğere ve böbreklere yarar sağlar.

Esmer Deniz Algi

deniz algi

Deniz algi iyodin, protein, B vitamini, demir, magnezyum ve fosfor içerir. Yüksek oranda iyodin tiroidlerinizi çalıştırarak yağ yakmanıza yardımcı olur. Her gün tüketmelisiniz, ama özelliğini kaybetmemesi için her zaman tazesini kullanmalısınız. Öğünlerden önce çayını içerek zindelik kazanabilirsiniz.

Yerba Mate

Termojenik özellikleriyle bilinir ve bu bitki kilo vermek için kullanılan yaygın bir bitkidir. Ayrıca yerba mate tokluk hissi vererek vücuda tatminlik sağlar.

Son öneriler

  • Bu bitkilerin yararlarından en iyi şekilde faydalanmak için demleyerek çaylarını tüketin.
  • En iyi şekilde yararlanmak için bunları sağlıklı bir diyet programı ve düzenli egzersizle beraber kullanın. Ayrıca günde iki litre su için. 
  • Özellikle diyabet, hipertansiyon veya hamilelik durumunuz varsa olumsuz etkilerinden kaçınmak için bunları diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın. 

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Abdul G Dulloo, Claudette Duret, Dorothée Rohrer, Lucien Girardier, Nouri Mensi, Marc Fathi, Philippe Chantre, Jacques Vandermander; Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 70, Issue 6, 1 December 1999, Pages 1040–1045, https://doi.org/10.1093/ajcn/70.6.1040

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.