Kilo Vermek için Kuşyemi Sütü Nasıl Hazırlanır ve Tüketilir?

Dünya çapında kanarya tohumu olarak da bilinen kuşyemi bir çok kuş sahibinin evinde bulundurduğu bir yemdir. Ancak çok az insan kuş yeminin kilo vermeye yardımcı özellikleri olduğunu biliyor. 
Kilo Vermek için Kuşyemi Sütü Nasıl Hazırlanır ve Tüketilir?
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yapılan çalışmalara göre kuşyemi sütü karaciğer, böbrekler ve pankreasta oluşan iltihaplanmayı giderici enzimler içermektedir. Bu enzimlerden biri lipazdır ve vücutta biriken yağları çabucak eritmeye yardımcı olur.

Kuşyemi ve kuşyemi sütü

Kuşyemi yaygın olarak hiplipidemik ajan veya kandaki yağ oranını azaltıcı şeklinde bilinir. 

İltihap giderici ve çok güçlü idrar söktürücü etkileri vardır. Kanarya adalarında bu gıda ayrıca safra kesesi hastalıkları, böbrek taşları ve idrar problemlerini çözmek için kullanılır.

Kuşyemi kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

kuşyemi sütü ile kilo vermek

Hepimizin bildiği gibi kilo vermek çok zordur ve iyi bir diyet, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesini arttıran iyi alışkanlıklar gerektirir.

Bu noktada, kuşyemi diyetiniz için çok güzel bir takviye olabilir çünkü yağların yakılmasını hızlandırır. Bu besin kilo vermeye yardımcı diğer özellikler de taşır.

Kuşyeminin karakteristik özelliklerinden biri enzim bolluğudur. Bahsettiğimiz gibi bunların arasında lipaz vardır, bu da vücutta biriken aşırı yağların yakılmasına yardımcı olur.

Lipaz enziminden faydalanmak için uzmanlar kuşyemi sütü içmeyi öneriyor. Bu sütü kuşyemini 8 saat suda bekleterek elde edebilirsiniz. 

Kuşyemi sütü ve kilo vermeye etkisi

Doğada kilo vermeye yardımcı olan bir çok gıda bulunur, ama hiçbiri kuşyemi ile karşılaştırılamaz. Kilo verme diyetlerinde çok ünlü olmamasına rağmen, gerçek şu ki kuşyemini deneyenler bundan çok iyi sonuçlar almıştır.

Sağlıklı, lezzetli ve kilo vermek için büyük bir yardımcı olan  kuşyemi antioksidan açısından zengindir, böylece hücre yaşlanmasını yavaşlatır, cilt sağlığını arttırır ve erken kırışıklıkları ve çizgileri önler.

Diğer sebze sütleri gibi kuşyemi sütü de çok sağlıklı özellikler taşır, ve hatta sadece kilo vermekten daha fazla avantajları vardır.

Büyük yararlarının arasında damar tıkanıklığını önlemesi, sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi ve ayrıca obeziteyle savaşması sayılabilir.

İltihap giderici özellikleri karaciğer, böbrekler ve pankreasın sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca diyabet hastaları bu sütü içtiğinde çok faydasını görecektir.

Kilo vermek için kuşyemi sütü nasıl hazırlanır?

kuşyemi sütü

Kuşyemi sütü hazırlamak çok kolaydır. Üstelik bu gıdayı marketlerde uygun fiyata kolayca bulabilirsiniz.

Orta kıvamda ve tadı güzel olan bir sebze sütü elde edeceksiniz, bu kilo vermenize yardımcı olacak, ayrıca vücudunuzu sağlığınıza iyi gelecek enzimlerle destekleyecek. 

Kuşyemi sütünü hazırlamak için adımlar

  • Kuşyemini aldıktan sonra bir bardağa 5 yemek kaşığı su koyun ve 8 saat bekletin.
  • Bir sonraki gün biraz daha su ekleyerek mikserden geçirin ve bir kaç dakika karıştırın.
  • Hazır olduktan sonra artık kabukları elemek için süzün ve günde bir kaç kez için.

Unutmayın!

  • İyi sonuçlar almak için diyetinizde kuşyemi sütünü sıkça bulundurmanız önemlidir, boş mideye bir bardak için ve tercihen her öğünden önce için.
  • Bunun kilo vermek için mucizevi bir gıda olmadığını unutmayın. Kuşyemi sütü daha az zaman içinde kilo vermenize yardımcı olacaktır ama en önemlisi sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmanızdır.  

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Passos CS., Ribeiro RS., Rosa TS., Neves RV., et al., Cardiovascular and renal effects of birdseed associated with aerobic exercise in rats. Med Sci Sports Exerc, 2016. 48 (10): 1925-34.
  • McGlory C., Calder PC., Nunes EA., The influence of omega 3 fatty acids on skeletal muscle protein turnover in health, disuse, and disease. Front Nutr, 2019.
  • Stanhope KL., Sugar consumption, metabolic disease and obesity: the state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci, 2016. 53 (1): 52-67.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.