Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği

Akşam yemeği vücudumuz için çok önemlidir; çünkü günün en son yemeğinde aldığımız kalorileri yakamayız. Bu yüzden, aç hissetmek zorunda kalmadan kilo vermenize yardımcı olacak 7 akşam yemeği seçeneğini sizin için derledik.
Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 7 Doyurucu Akşam Yemeği
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Eğer aç kalmadan kilo vermek ve sağlığınızı korumak için sağlıklı, dengeli, besleyici, lezzetli ve doyurucu akşam yemeği fikirleri arıyorsanız, işte size haftanın her günü için planlanmış orijinal ve basit fikirler!

Bu yemeklerle başlayarak un ve zararlı yağlar kullanmadan, lezzet ve besin dolu başka birçok farklı tarif hazırlayabilirsiniz. Detaylar için okumaya devam edin!

Doyurucu bir akşam yemeği kilo vermede anahtar

Eğer aç hissetmeden kolayca kilo vermek istiyorsak daha çok akşam yemeğine odaklanmalıyız. Akşam yemeğinde yedikleriniz kilo almaya ve karın bölgesindeki yağ birikimine mutlaka etki edecektir.

Günün son öğününde yediğimiz yemekten aldığımız kalorileri genellikle kullanmayız; bunun sonucu olarak da vücudumuz tüm o enerjiyi depolar. Bu nedenle akşam yemeği için tercihimizi çiğ ya da pişmiş sebzelerin yanında sindirimi kolay proteinler ve sağlıklı yağlar tüketmekten yana kullanmalıyız.

Bu besin maddeleri bir araya gelince metabolizmayı çalıştırır ve böylelikle daha fazla kalori yakabilmemize, gece daha iyi dinlenmemize ve enerjimizi yenilememize yardımcı olur.

Ancak bunu yapabilmek için akşam yemeğini erken saatlerde, yatmadan en az 3 saat önce yemeliyiz. Gece uyumadan önce çok aç hissedersek bir fincan çay ya da bir bardak bitkisel süt (yulaf ya da badem sütü) içebilir ve hatta bir elma ya da armut bile yiyebiliriz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kilo Verme Diyetinde En Çok Yapılan Hatalar

Akşam yemeği yememeyi tercih eden ya da düşük kalorili diyetler uygulayan kişiler aslında gereksiz bir fedakarlıkta bulunur. Bunun kilo vermelerine hiçbir yardımı olmamasının yanı sıra, tekrar yemeye başladıklarında ise geri tepen bir etkisi olacaktır. 

Vücutları hayatta kalma mekanizmasını harekete geçirerek enerji kullanımını minimuma indirecek ve her yemek tüketiminde mümkün olduğunca daha fazla stok yapmaya çalışacaktır.

Bu işin anahtarı doğru yemek seçiminde, kararında yemek yemekte ve kalorileri takıntı haline getirmemekte yatar. Bu şekilde acı çekmeden etkili bir şekilde kilo vermeniz mümkün olur. Sadece bir hafta sonra bile olumlu neticeleri fark edebilirsiniz.

Tüm hafta için 7 doyurucu akşam yemeği fikri

1. Pazartesi için doyurucu akşam yemeği fikri: Sebze ve bezelye kreması çorbası

 Sebze ve bezelye kreması çorbası

Sıcak ya da soğuk fark etmez, mevsim sebzeleriyle yapılan çorbaların en iyi akşam yemeği seçeneklerinden biri olmasının sebebi oldukça doyurucu ve sağlıklı olmalarıdır. 

En sevdiğiniz sebzelerle çorba hazırlayabilir ve mümkünse ekstra protein ve lif sağlaması için bakliyatlarla beraber servis edebilirsiniz. Bezelye akşam yemeği için en iyi bakliyatlardan biridir. Sindirimi kolaydır ve lezzetlidir.

2. Salı: Gazpaço ve tavuk veya hindi

Gazpaço yani harmanlanmış sebze çorbası (domates, salatalık, dolmalık biber, sarımsak) sıcak gecelerde yemek için ya da vitamin ve mineral takviyesi olarak harika bir seçenektir. 

Tavuk ya da hindiyi fırında veya ızgarada yaptığımızda, yanında hafif bir çorba ile beraber tüketmek akşam yemeği için daha uygun olur. Çünkü bu mükemmel kombinasyonu daha kolay sindirebiliriz. Ayrıca egzersizden sonrası için de harikadır.

3. Çarşamba: Salata ve humus

çarşamba akşamı için humus

Nohut oldukça besleyici bir bakliyattır. Ancak birçok insan için özellikle de geceleri sindirimi zor olur. İşte tam da bu yüzden, soğuk yenen humusu yanında salatayla beraber tüketmenizi öneriyoruz.

4. Perşembe: Balık ve ızgarada ananas

Balık düşük kalorili bir hayvansal proteindir, bu yüzden de kilo verme diyetiniz için çok uygundur. Fırında pişirip yanında birkaç dilim ananasla beraber servis edersek balığı sindirmek için yanında ideal, hafif ve lezzetli bir tatlı da hazırlamış oluruz.

5. Cuma: Kinoa ve guacamole

cuma akşamı için kinoa

Kinoa, akşam yemeği için pirinç gibi diğer tahıllardan daha uygun, protein bakımından zengin bir tahıldır. Biz, bu menü için kinoayı güzel bir guacamole ile beraber servis yapmanızı tavsiye ediyoruz. Guacamole hatrı sayılır miktarda vitamin, mineral, lif ve sağlıklı yağlar içerir.

6. Cumartesi: Nohut pizzası

Pizza sever misiniz? Cumartesi gecesi kendinizi şımartın; ancak pizza hamurunu nohut unuyla yapın. Kilo vermek için daha uygun ve çok daha sağlık bir tarif olacaktır.

7. Pazar: Yeşil smoothie ve omlet

pazar akşamı için doyurucu akşam yemeği omlet

Pazar günü, lezzetli ve arındırıcı bir yeşil smoothie’nin yanında yiyeceğimiz Fransız usülü omlet ile tüm haftanın fazlalığını atabiliriz. En basit akşam yemeği aynı zamanda en doyurucu da olabilir ve iyi dinlenmemizi sağlayarak haftaya enerjik ve zinde bir şekilde başlayabilmemize yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.