Kilo Vermeye Yardımcı Alışkanlıklar: 7 Ufak Değişiklik

28 Ocak, 2021

Daha fazla protein tüketmek ya da belirli öğünlerde meyve tüketmemek gibi ufak tefek değişikliklerin, bel ölçünüzü büyük oranda etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Bunun için kilo vermeye yardımcı alışkanlıklar ve ipuçlarına ihtiyacınız olacak!

Şimdi sizlere, çaba göstermeden kilo vermeye yardımcı olabilecek, şaşırtıcı derecede basit 7 alışkanlıktan bahsedeceğiz.

Ayrıca bakınız: Menopoz Döneminde Kilo Verme Diyeti İçin 5 Anahtar

Meyve: Ana Yemeklerin Dışında!

Meyveler oldukça sağlıklıdır ve beslenmenizdeki yerleri çok önemlidir. Vitamin, mineral ve lif ihtiyacınızı giderdiklerinden, her gün iki veya üç adet taze ve mevsiminde olan meyvelerden yemelisiniz.

Ancak asit ve şeker içeriğinden dolayı ve hızlı sindirilmeleri sebebiyle, meyveleri tatlı veya ana yemek niyetine yerseniz sindirim sisteminizi bozarsınız. Bu durum gaz oluşumuna sebep olabilir ve besinler düzgün bir şekilde emilmediğinden dolayı kilo almaya yol açabilir.

Kahvaltı ve öğlen yemeği arasında veya öğlen ve akşam yemeği arasında yediğinizde ise bunun tam tersi etki yapar çünkü meyveler oldukça doyurucudur ve atıştırmalık olarak sağlıksız yiyecekleri tercih etmenizi önler.

İstisna olarak, öğünlerde tüketebileceğiniz meyveler, nötr meyveler olarak bilinen elma ve armuttur.

kilo vermeye yardımcı meyveler

Çok Fazla Karıştırmayın, Basit Yiyecekler Yiyin

Misafirleriniz olduğunda veya dışarıda yemek yediğinizde bu kuralın dışına çıkabilirsiniz. Ancak bir çeşit sebze, bir çeşit tahıl veya nişasta ve protein içeren bir porsiyon tüketmeye yavaş yavaş alışmanız gerekir.

Bu şekilde öğününüz tam ve dengeli olacak ve faydalı besinlerin emilimi kolaylaşacaktır. Peki, öğünlerimizi nasıl hazırlayabiliriz?

Ayrıca bakınız:Şeker Hastalarının Kilo Verme Diyeti

Sebzeler: salata, sebzeler, krema, çorba, elma veya armut

Tahıl veya nişasta: pilav, makarna, patates, ekmek vb.

Protein: et, balık, yumurta, baklagiller, sert kabuklu yemişler veya sebze proteini

Kilo Vermeye Yardımcı Alışkanlıklar

Her Öğünde Protein Olmalı

Günümüzde karbonhidratlar; sandviç, makarna, pizza, hamur işleri vb. şeklinde çoğunlukla yanlış bir şekilde tüketilmektedir.

Karbonhidratlar size gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlar ancak yanlış şekilde tüketirseniz ve bu enerjiyi harcamazsanız, vücutta depolanır, yani diğer bir deyişle kilo aldırır.

Bir de yüksek protein içeren, sağlıklı olmayan diyetler vardır. Bu diyetler hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlamasına rağmen, böbreklerinizin veya karaciğerinizin çok fazla çalışmasına sebep olabilir ve yo-yo etkisi yapabilir. Yani sürekli olarak kilo alıp vermenize yol açabilir.

Bu sebeple, uygun miktarda protein tüketilmesini, aşırıya kaçılmamasını öneriyoruz. Her öğünde protein olmalıdır. Böylece kalori yakmakla kalmayacak, aynı zamanda belinizin nasıl inceldiğini de fark edeceksiniz.

Lif Şişkinliği Azaltır

Kilo vermeye yardımcı alışkanlıklar arasında en önemli başlıklardan biri budur.

Bağırsakların düzgün çalışması için lif olmazsa olmazdır çünkü kabızlık, ishal veya herhangi bir sorundan dolayı bağırsaklar düzgün şekilde çalışmazsa, midede iltihaplanma oluşur.

Bu yüzden her gün meyve, sebze ve tercihen tam buğday unu gibi lif bakımından zengin besinleri tüketmeniz gerekiyor.

Ayrıca lifin vücuttan atılmasını kolaylaştırmak için öğünler arasında daha fazla su tüketmelisiniz.

kilo vermeye yardımcı salata

Öğlenden Sonra… Hiçbir Şey Yemeyin

Her ülkenin kültürü farklıdır. Ayrıca yeme alışkanlıkları kışın ve yazın aynı değildir. Bununla birlikte kilo vermeye yardımcı alışkanlıklar arasında yemek yeme şeklimiz de yer alır.

Mesela, öğlenden sonra veya gece yediğimiz şeyleri genelde yakamayız ve bunun sonucunda kilo alırız, uyumakta güçlük çekeriz ve karaciğerimiz yorulur.

Akşamları bitki çayı, sebze püresi, çorba, salata, az şekerli meyveler, protein vb. tercih edilmelidir.

Tüm Yağlar Aynı Değildir

Kendinizi kalori hesaplarıyla sınırlandırmak yerine sağlıklı yağların vücudunuz için gerekli olduğunu bilmelisiniz.

Vücut bu yağları organları beslemek, cildinizi nemlendirmek, mukus üretmek vb. için kullanır. Zararlı yağlar ise size bu faydaları sağlamaz, vücudunuza zarar verir, bu yüzden vücut bu yağları “rezervler” olarak kabul eder.

Kabuklu yemişler, yüksek kaliteli bitki yağları, balık ve yumurta gibi sağlıklı yağları tercih edin. Hidrojen eklenmiş yağlar, kızartmalar, şarküteri ürünleri vb. yiyeceklerden uzak durun.

Nasıl Yemeniz Gerekir?

Kilo almak veya vermek yalnızca aldığınız kalorilere değil, daha çok nasıl yediğinize bağlıdır.

  • Yemeğinizi iyice çiğneyin.
  • Ayakta veya aceleyle yemek yemeyin.
  • Yemeklerden sonra hareket etmeden önce en az 10 dakika dinlenin.
  • Yemek yerken çok fazla içecek tüketmeyin.
  • Bir anda çok fazla yemek yemeyin.
  • Yemeğinizin tadını çıkarın ancak abartıya kaçmayın.

Fotoğraflar, Vastfield ve Diekatrin izinleriyle kullanılmıştır.

  • Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
  • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056.
  • Holscher HD. Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes. 2017 Mar 4;8(2):172-184.