“Kırık Kalp Sendromu” Hakkında 5 Önemli Şey

Kadınlarda daha çok görülen bir hastalık olmasına rağmen erkekler de eğer daha önceden kalp ile ilgili sorun yaşamışlar ise kırık kalp sendromundan acı çekiyor ya da fazla stresli hissediyor olabilirler.
“Kırık Kalp Sendromu” Hakkında 5 Önemli Şey
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 25 Mart, 2019

“Kırık kalp” olarak kullandığımız kelimenin şiirsel ve sembolik anlamlarının dışında başka anlamı da vardır. Bu da kalbin içinde bulunduğu ve hepimizin bilmesi gereken bir durumdur.

Strese bağlı gerçekleşen kardiyomiyopatinin yakın bir zamanda ilk defa tanımlanmış olması ilginçtir. 90’larda bundan Japon bir bilim adamı ilk defa bir bilimsel makalede bahsetmiştir. Bu makalede, Japon bilim adamı, tıp dünyasının daha önceden aşina olmadığı bir takım klinik belirtileri tanımlamıştır.

Bu hastalık meydana geldiğinde, sol ventrikülün hafif bir şekilde daralması boğulma hissine neden olur ve vücuttaki adrenalin miktarını önemli ölçüde artar.

Enteresan bir sendrom

Takotsubo’nun kardiyomiyopatı tanımlamak için kullandığı üç temel özellik vardır. Bununla birlikte, o zamandan bu zamana kadar bu tıbbi durum çok daha iyi bilinir hale geldi. Bu gelişmeler ile gelen bilgiler, çeşitli nüanslar olduğunu ve aynı zamanda konunun daha fazla araştırılması gerektiğini gösteriyor.

Tüm bunlara rağmen, bu sendrom herhangi bir soruna neden olmaksızın birkaç gün içinde kendi kendine çözülebilen bir kalp rahatsızlığıdır. Buna ek olarak, enteresan bir biçimde sadece kadınları etkiler.

Bu hastalık hakkında keşfedilmesi gereken çok fazla bilimsel gerçek olsa da, hastalığın neler tarafından tetiklendiğini ve hastalığın oluşmasının nasıl engelleneceğini bilmek önemlidir. Bugün, bu sendromla ilgili bazı ilginç olguları inceleyeceğiz.

1. Kırık kalp sendromu erkekler arasında daha ciddi olabilir

Kırık kalp sendromu kadınlar arasında oldukça yaygındır. Aslında, pek çok kişi bunun yalnızca bu cinsiyete has olduğuna inanıyor. Fakat buna ek olarak, çoğu insan bunun, kişinin maruz kalabileceği en yaygın kalp problemi olduğuna inanma yanılgısına düşüyor.

 • Kırık kalp sendromu özellikle menopoz döneminde olan kadınlarda görülür.
 • Bundan farklı olarak, takotsovo kardiyomiyopati erkekleri de etkileyebilir. Onları daha az etkiliyor olduğu gerçeği göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçektir.

Erkekler kalp sorunları ile ilişkili olarak kadınlardan daha fazla klinik geçmişe sahiptirler. Bundan dolayı, stresle ilişkili kardiyomiyopati tipinin herhangi bir anda ortaya çıkması, daha önce kalp rahatsızlığı bulunan bir erkek için çok ciddi ya da ölümcül bir sonuç doğurabilir.

Aynı şekilde, kadınlarda bu durum daha normal olmasına rağmen, bunun yaygın bir tıbbi sorun olduğu ya da doktorların her gün tıbbi merkezlerde ve acil serviste karşılaştıkları anlamına gelmediğini belirtmekte fayda vardır.

Bu gibi durumlarda, geçici bir kalp anormalliği ile karşı karşıya kalıyoruz. Daha doğrusu, kalp krizi kadar yaygın değildir.

2. Kalp yetmezliği yoktur: geçici bir hastalıktır

kalp

Takotsubo kardiyomiyopati ile ilgili en karmaşık şey, kişinin aslında ölümcül bir kalp krizi geçirdiğini düşünmesidir. Belirtiler aynıdır. Bununla birlikte, doktorlar klinik testlerini bitirdikten sonra, çok hızlı bir şekilde bunun kalp yetmezliği olmadığını anlarlar:

 • Damarları tıkayan kan pıhtısı yoktur.
 • Bunun yerine, çok endişe verici bir durum meydana gelir: sol ventrikül konik biçimi alır.
 • Bu değişiklik koroner arterlerden kaynaklı olmamakla birlikte, yüksek adrenalinin etkisiyle kalp kasını geçici olarak bozulmasıdır.

Genellikle bu değişim kendi kendine herhangi bir sonuç doğurmadan bir süre sonra düzelir. Fakat, eğer daha önceden kalbiniz ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalbiniz ile ilgili birden fazla sorun yaşadıysanız bu daha ciddi bir mesele haline gelir.

3. Duygularımız aniden kalbimize saldırır

Hayal kırıklıkları, kayıplar, güçlü duygusal etkiler, alınan kötü haberler… Aklımız ani yaşanan zorluklara hazırlıklı değildir, böyle durumlar meydana geldiğinde, beynimiz çok zayıf bir şekilde tepki verir: kalp zarar verebilecek olan bazı zehirleyici hormon kombinasyonları salgılatır.

 • Kandaki dopamin, adrenalin ve nöradrenalin miktarlarında inanılmaz bir artış gözlemlenir. Bu hormanlar kan akışı ile kolayca kalbe giderek, direk olarak kalp kaslarını etkilerler.
 • Bu da iç patlama ve ardından hareketsiz bırakan göğüs ağrısı, boğulma hissi ve baş dönmesine benzer bir his yaratır.

Bunu yaşayan kişi öleceğini düşünür. Bu düşünceler ve duygu karışıklığı bir anda o kişinin düşmanı haline gelir, çünkü insanlar bu tür durumların üstesinden nasıl geleceklerini bilmezler.

4. Kırık kalp sendromundan ölebilir miyim?

“Kırık kalp sendromu” sebebiyle ölen bir kişinin duyulmadığı fikri oldukça yaygın bir fikirdir. Bunun yanında, birkaç noktayı açıklamakta fayda var:

 • Stres durumunuzu kontrol etmezseniz, basit bir kardiyomiyopati olarak başlayan bir şey kalp krizi gibi ciddi bir kalp rahatsızlığı haline gelebilir.
 • Sürekli bu sendromdan muzdarip iseniz, kalp kaslarınız bu durumdan dolayı hasar görebilir.
 • Takotubo kardiyomiyopati, yaşlı hastalarda ya da diğer benzer nitelikli hastalıklara sahip insanlarda çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, bu sağlık problemine bir “uyarı” olarak bakmalısınız. Bunu kendi sağlınıza daha dikkat etmeniz için bir davetiye olarak değerlendirip fiziksel ve ruhsal sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

5. Kimse kötü haberlere ve sıkıntılara hazırlıklı değildir fakat kendimizi bu konuda eğitebiliriz

meditasyon yapan kadın

Hepimiz kimsenin yarın olacak şeyleri önleyemeyeceğini biliyoruz ve kimse kötü haberlere nasıl tepki verir bilemiyor. Yapabileceğimiz en iyi şey vücudumuza düzgün bir şekilde özen göstermek ve aklımızın daha güçlü olabilmesi için onu eğitmek. İç huzuru yakalamayı öğrenin ve metanetli ve kişisel kontrole sahip olun. Bunlar için yapılabilecek basit şeyler şunlardır:

 • Günlük alışkanlıklarınız ile ilgili dikkatli olun. Sigara içmekten kaçının, sağlıklı yemekler ile beslenin ve egzersiz yapın. Tüm bunlar sizin daha güçlü bir kalbe sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Duygularınızı eğitin. Bunu yapabilmek için çeşitli rahatlama yöntemleri, meditasyon ve dikkat kontrolü gibi birçok yöntem deneyebilirsiniz.
 • Duygularınızı rahatlatabileceğiniz aktiviteler bulun. Bu aktiviteler sizin daha iyi hissetmenizi ve iyi olma durumunuzu destekleyecektir. Örneğin; dans, boyama, yazma, arkadaşlarla konuşma, kursa gitme v.b.

Sonuç olarak, kırık kalp sendromu ciddi ve ölümcül bir sağlık problemi olmasa da duygusal durumuzun -eğer düzgün bir şekilde yönetilmezse- bize herhangi bir anda nasıl acı verebileceğini bir göstergesidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.