Kırmızı Doğum Lekeleri Neden Olur?

Kırmızı Doğum Lekeleri Neden Olur?

Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

Ciltte en az bir tane kırmızı doğum lekesi olması oldukça yaygın bir şeydir. Kırmızı doğum lekeleri, küçük ve koyu kırmızı renkte olurlar. Bazıları biraz kabarık bile olabilir ve çoğunlukla boyunda, göğüste ve sırtta görülürler.

Peki, bu lekeler neden olur?  Dikkat etmemiz gereken bir şey midir? Tehlikeliler mi? İçinizi rahatlatmak için aşağıda tüm bunları size açıklayacağız.

Çok parlak bir kırmızı renge sahip bu küçük izler, bir anda cildinizde ortaya çıktığında sizi korkutabilir. Canınızın yakmasalar da çirkin bir görüntü oluşturabilirler ve hepimiz bir anda ortaya çıkmalarının sebebini öğrenmek isteriz.

Acaba beslenmemizden dolayı mı? Yoksa bir hastalık yüzünden mi? Öncelikle ciddi bir durum olmadığını söyleyerek başlayacağız; ancak yine de bu lekeleri kontrol ettirmeniz gerekiyor. Şimdi bu lekeleri daha detaylı inceleyeceğiz.

Bu yazımızı da okuyun: Yüz Lekeleri İçin Ev Yapımı Kremler

Kırmızı Doğum Lekeleri Neden Olur?

doğumda oluşan leke

Bazı insanlara göre, doğum lekesi vücutta çekici bir dokunuştur. Ancak çoğu zaman bu lekeler kontrol ettirmeniz gereken değişimlerdir. Kırmızı doğum lekeleri, bilimsel olarak Cherry Angioma olarak adlandırılır.

Özellikle çok beyaz tenlilerde ve orta yaşlı insanlarda görülür. Belirttiğimiz gibi, kırmızı doğum lekeleri genellikle tehlikeli değildirler; ancak birden bire çok fazla sayıda leke ortaya çıkarsa doktora gitmeniz gerekir.

Çünkü bunun anlamı vücudunuzda gerçekleşen bir değişimden etkileniyor oluşunuzdur. Uzmanlar, bu lekeleri karaciğer sorunlarıyla bağdaştırmaktadır. Kişinin kötü beslenmesi sonucu bağırsak ya da karaciğerde çok fazla toksin birikmesinden de kaynaklanabilirler.

Küçük kan damarlarının anormal derecede büyümesiyle ortaya çıkar. Büyüklüğü 1 ile 4 milimetre arasında değişir. Bu kırmızı lekeler koltukaltı, topuklar, genital bölge, göğüs, sırt, bacak ve kol gibi bölgelerde görülebilir.

Yüzünüz, elleriniz ve vücudunuzun açıkta kalan diğer bölgelerindeki kırmızı lekeler, güneşe aşırı derecede maruz kalma sonucu oluşabilir. Bu konuda da dikkatli olmalısınız.

Lekelerin kenarlarını ve dokusunu inceleyin. Lekeler asimetrikse, kalınsa ve 6 milimetreden fazlaysa cilt doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Çocuklara da dikkat edin.

Çok açık tenli çocuklarda da bu kırmızı doğum lekeleri görülebilir. Çocukların da bu lekelere sahip olup olmadığından emin olmak için düzenli olarak kontrol edin.

Genelde kalıtsaldırlar. Kadınlarda; küçük bir hormon bozukluğundan dolayı da ortaya çıkabilirler. Ayrıca bu kırmızı doğum lekeleri, yaş ilerledikçe de ortaya çıkabilir.

Tanı

doğum lekeleri

Öncelikle, cildinizde kırmızı bir doğum lekesi oluştuğunda korkmamalısınız; çünkü bu ciddi bir durum değildir ve tedavi gerektirmez. Ancak aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız.

 • Göğsünüzde bir anda birçok leke oluşursa doktora görünün. Bir ya da iki tanesi önemli değildir; ancak ikiden fazla olması ve bir anda ortaya çıkması bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir.
 • Lekelerin şekillerinin, asimetrik mi yoksa simetrik mi olduğuna bakın. Lekeniz asimetrikse, doktora görünün.
 • Rengini kontrol edin. Kırmızı olarak kaldığı sürece sorun yoktur. Ancak git gide koyulaşırsa, bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir.

Önlem ve Tedavi

limon suyu ve dilimi
 • Uzmanlar; bu kırmızı doğum lekelerinin oluşumunu durdurmak ve etkilerini azaltmak için, bağırsaklarınızı temizleyip karaciğerinizin güçlenmesine yardımcı olmanızı söylüyor.
 • Her gün en az iki litre su içmeye çalışın.
 • Bol miktarda taze sebze ve sebze suyu tüketin. Havuç, enginar ve kereviz çok faydalıdır.
 • Örneğin yosun, bağırsaklarda bulunan toksinleri emmek için birebirdir.
 • Beslenmenizde avokado ve zeytinyağına yer verin.
 • Sabahları güne bir bardak limon suyuyla başlayın.
 • Günde en az iki bardak meyve suyu için. Örnek olarak kızılcık, ananas ve nar suyunu verebiliriz.
 • Süt ürünleri tüketmekten kaçınmalısınız. Bunun yerine bitkisel sütleri tüketebilirsiniz.
 • Günde bir kez karahindiba çayı için. Tam bir arındırıcıdır.
 • Dengeli beslenmenin yanı sıra kendinizi güneşten korumak, bu lekelerin oluşumunu engellemenin en iyi yoludur. Yüzünüzde ve boynunuzda bu lekelerin oluşmasını önlemek için güneş kremi kullanabilirsiniz.
 • Cildinizi sürekli nemlendirin, bol bol C vitamini tüketin ve günün en sıcak saatlerinde güneşe maruz kalmaktan kaçının.
 • Bu doğum lekeleri genelde yok olmaz. Lekeler sizi rahatsız ediyorsa, geçene kadar her gün soğan suyu sürüp sarmak gibi daha geleneksel ve doğal tedavilere başvurabilirsiniz.
 • Diğer bir tedavi yöntemi ise, sık sık bir tablet C vitamini uygulamaktır

Vücutta toksinlerin birikiminin önlenmesine yardımcı, dengeli bir beslenme programıyla bu lekelerin engellenmesi önemle tavsiye ediliyor. Cildiniz bunun için size kesinlikle minnettar olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.