Kıskanılacak Güzellikte Bir Cilde Sahip Olmak İçin Pirinç Nasıl Kullanılır

Cildi ölü hücrelerden arındıran pek çok ürün satılıyor. Ancak doğal malzemeleri kullanarak, bizi tehlike seviyesi daha düşük malzemelerle tanıştıracak, daha faydalı çözümler yaratabiliriz. 
Kıskanılacak Güzellikte Bir Cilde Sahip Olmak İçin Pirinç Nasıl Kullanılır

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Düzenli olarak cildinizi soyarak ölü hücrelerden arındırmak güzelliğini, parlaklığını ve kusurların oluşma ihtimalini azaltmak için çok önemlidir.

Endüstriyelleşmiş ölü hücrelerden arındırıcı kozmetik ürünler iyi olsa da en iyisi ev yapımı çözümlerdir.

Kadınlar zaman zaman üzerinde %100 doğal yazan paketlerden etkilenirler. Böyle bir durumda o ürünün de cildinize yardımcı olmak yerine ona zarar verebilecek güçlü kimyasallar içerdiğini düşünmezler.

Bu yüzden evde bulunan bazı malzemelerin faydalarından yararlanmanızı öneriyoruz. Örneğin pirinç cildinizi parlatmanıza, bilinmeyen kimyasal maddeler sürmeden pürüzsüz bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir.

Pirincin özellikleri

Pirincin başlıca özelliği gözeneklerin içinde biriken ölü hücreleri yok etmesidir. Doğal yağlarımız vücudumuzu temizler ve cildimize hayat katar.

Pirinç B vitami, E vitamini, magnezyum, manganez, kalsiyum ve potasyum açısından zengindir. Cildimiz ölü hücreleri arındırıcı madde uygulanır uygulanmaz onu özümseyecektir.

Pirinç sulu ölü hücre arındırıcı

bir kase pirinç

Malzemeler

 • Pirinç kalıntıları
 • 1/4 pirinç suyu (62 ml)
 • 4 damla lavanta yağı
 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (15 g)

Hazırlanışı

 • Pirinç suyunu lavanta yağı ve Hindistan cevizi yağıyla birlikte blender’a ekleyin. Birkaç saniye karıştırın ve karışımın kremsi bir kıvama kavuşması içn pirinçleri ekleyin.
 • Hazır olduğunda blender’dan çıkan karışımı cam bir kavanoza koyun. Daha sonra kullanmak üzere buzdolabına yerleştirin.
 • Eğer bu şekilde buzdolabında bekletilirse karışım sorunsuz bir şekilde 2 hafta dayanabilir.

Uygulanması

 • Yüzünüzün tamamını kaplayacak bir maskeye yetecek kadar krem almak üzere iki elinizi de kullanın. Vücudunuzda sorunsuz bir şekilde ölü hücrelerden arındırmak istediğiniz başka bir bölge varsa o bölgeler için de karışımdan faydalanabilirsiniz.
 • En az 10 dakika yüzünüzde bekletin. Cildinize masaj yapın ki kremsi karışım cildinizdeki ölü hücreleri yok edebilsin.
 • Kuruyunca sıcak suyla yıkayın. Böylece gözenekleriniz daha kolay açılır ve içlerinde karışım kalıntıları kalmaz.

Bu ölü hücre arındırıcıyı, bu tür her krem için geçerli olduğu üzere, haftada 3 kezden daha fazla uygulamamalısınız. Eğer ters  bir etkisi olduğunu fark ederseniz kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.

Pirinç maskesi

tahta kase pirinç su

Malzemeler

 • Yarım bardak beyaz veya tam tahıllı pirinç (75 g)
 • İki yemek kaşığı su (30 ml)
 • 5 damla Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

 • Yapmanız gereken ilk şey pirinçleri toza dönüştürmek. Kırıntıya dönüşmeye başlayana kadar karıştırın. Sonra da içindeki pürüzlerden kurtulmak için eleyin.
 • İkinci adımda pirinç tozunu bir kaseye koyun. Üzerine iki yemek kaşığı şişe su veya filtreli su ekleyin. Sonra da 5 damla Hindistan cevizi yağını ekleyin.
 • Krem görünümlü bir macun elde edene kadar iyice karıştırın.  

Hindistan cevizi yağında cildinizi nemlendirecek ve daha uzun süre parlamasını sağlayacak esas yağ asitleri bulunur.

Uygulanması

 • Uygulama aşaması için önce cildinizi temizleyin. Böylece cildiniz yağlardan ve makyajdan arınmış olur.
 • Sonra parmaklarınızın uçlarıyla, yuvarlak hareketlerle karışımı cildinize yayın. Alın, burun ve çene bölgesine daha fazla özen gösterin.
 • Uygulamaya son verirken, yüzünüzdeki karışımı bol suyla yıkayın. Yüzünüz tamamen temizlenmiş olacak. Bu krem siyah noktaları yok etmede bile işe yarar.

Pirinçli ölü hücre arındırıcının faydaları

Cildi parlatır

cildini pamukla temizleyen kadın

Pirinç doğal yağ üretimini dengeleyebilir. Cildi nemlendirir ve daha uzun süre parlak kalmasını sağlar.

Hindistan ceviziyle birlikte kullanmak cildinize ışıltı katacaktır.

Akneyle savaşır

Pirinç kimyasal içermediği için ciltte egzeme gibi sorunlara yol açamaz. Gözeneklerinizi güçlendirir. Bu da onu akneyle savaşmak için ideal bir madde haline getirir.

Eğer tavsiye edildiği gibi haftada 3 kez uygularsanız, cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Sivilceler ve siyah noktalar yok olacaktır.

Güneş yanıklarını yatıştırır

Güneş tarafından yayılan güneş ışınları, cildimizde, fark etmemizin neredeyse imkansız olduğu yanıklara yol açabilir. Ölü hücrelerden arındırma özelliği taşıyan pirinç cildi B vitaminiyle zenginleştirir ve antioksidan gücü sayesinde cildin sağlıklı kalmasını sağlar.

İlginizi çekebilir ...
Genç Görünen Bir Cilt İçin Dört Bitkisel Çay
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Genç Görünen Bir Cilt İçin Dört Bitkisel Çay

Genç görünen bir cilt için önerilen birçok güzellik ürünü vardır; ancak bu kremleri almak için her zaman yeterli kaynağımız olmadığını da biliyoruz...