Kıyafetlerinizi Kişiselleştirmek İçin 5 İpucu

Kıyafetlerinizi kişiselleştirmek için bir stil seçmeli ve ardından bazı kıyafetlerinize ikinci bir şans vermelisiniz. Kıyafetlerinizi ağartmaktan, üzerlerine çizim yapmaktan ve onları boyamaktan korkmayın!
Kıyafetlerinizi Kişiselleştirmek İçin 5 İpucu

Tarafından yazılmıştır Maria Margarita Barrios Quintero

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kıyafetlerinizin dikkat çekici olmasını istiyorsanız onları kişiselleştirmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz birkaç farklı yol vardır. Metal broşlar, yamalar, nakış hatta kumaş boyası kullanabilirsiniz. Bu teknikler Kıyafetlerinizi kişiselleştirmek istediğinizde işinize çok yarar!

Bu yazımızda sizlerle kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızı kişiselleştirmenize yardımcı olacak birkaç yöntem paylaşacağız.

Kıyafetlerinizi kişiselleştirmek için 3 yöntem

Eşsiz bir gardırop yaratmak için yaratıcılığınızı ortaya çıkarmalı ve biraz vakit ayırmalısınız. İnanın buna değecek!

1. Kıyafetlerinizi kendi tarzınıza göre kişiselleştirin

Atmanız gereken ilk adım budur. İlk olarak bir stil seçmelisiniz, mesela: boho, romantik, havalı veya grunge. Ardından, seçtiğiniz stile göre kıyafetlerinizi kişiselleştirmek için ihtiyacınız olan malzemeleri almalısınız. 

Bu sayede kişiselleştirdiğiniz kıyafetlerinizi görenler “tam senlik” diyecekler.

sökük pembe kazak
Eski veya sökük kıyafetlerinizi çöpe atmak zorunda değilsiniz. Yaratıcılığınızla bu kıyafetleri kurtarabilirsiniz.

2. Kıyafetlerinize ikinci bir şans verin

Eski veya yıpranmış kıyafetlerinizi çöpe atmak zorunda değilsiniz. Kişisel dokunuşunuzu katarak bu kıyafetlere ikinci bir şans verebilirsiniz.

Bazen eski bir kıyafeti sadece keserek onu tamamen değiştirebilirsiniz. Mesela uzun bir elbiseyi şık bir kısa elbiseye dönüştürebilirsiniz! Aynısı pantolonlar için de geçerlidir. Söz konusu gömlekler olduğunda yapabileceğiniz çok fazla değişiklik var!

  • Gömleğin etek uçlarını dikey keserek püsküllü hale getirebilirsiniz. Parçaları eşit şekilde kesmeye çalışın.
  • Gömleğinizin kollarını ve yakasının bir kısmını keserek onu bir Tişörtle çevirebilirsiniz.
  • Başka bir tarz olarak gömleğinizin kollarını kesip, boyun ve gömleğin geri kalanı arasında bir şerit bırakabilirsiniz.
  • eğer uzun bir gömleğiniz varsa, gömleği omuzlarından kesip düğmeli bir elbiseye çevirebilirsiniz. Yeni elbisenizi şık bir kemerle tamamlamayı unutmayın.

Söz konusu gömleklere stil katacak ufak kesikler yapmak olduğunda, hayal gücünüzü serbest bırakın. Omuzlara ufak kesikler atabilir veya sırt kısmına yatay bir kesik açabilirsiniz.

3. Ağartarak, çizerek ve boyayarak içinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın

Eşsiz kıyafetlere sahip olmak için, kıyafetlerinizi kişiselleştirebilirsiniz. Bunu en rahat kıyafetlerinizin üzerine çizim yaparak, ağartarak veya boyayarak başarabilirsiniz. Başlamadan önce, ihtiyacınız olan tüm malzemelerin elinizin altında olduğundan emin olun.

Akrilik boya, sünger fırça, kumaş boyası, karton, beyaz jel kalem ve çamaşır suyu diğer pek çok malzeme gibi işinize yarayabilir.

Kıyafetlerinize dantel eklemeyi deneyebilirsiniz. İstediğiniz şekli kopyalayıp, kesip kıyafetinizin üzerine dikin.

Ayakkabılarınızı kişiselleştirmek için 2 yöntem

Ayakkabılar karakterinizi ve tarzınızı yansıtmak için harika bir yöntemdir özellikle de kişiselleştirdiğinizde. Ayakkabılarınızı kişiselleştirmenize yardımcı olmak üzere bir kaç önerimiz var.

1. İlk ufak değişiklikler yapın

Aklınızda bir tasarım varsa, ayakkabınızın üzerine kurşun kalemle o deseni çizmek, hata yaptığınızda veya tasarımınızda değişiklik yapmak istediğinizde işinizi çok kolaylaştırır. Ufak bir değişiklik illa ayakkabınızın dış hatlarını çizmeniz anlamına gelmek zorunda değil, yaratıcılığınızı dekoratif ögeler ve boncuklar yapıştırarak da gösterebilirsiniz.

2. Ayakkabılarınızı boya ve sim ile kişiselleştirin

Deri, lastik ve başka materyallerden yapılmış ayakkabılarınızı boyayabilirsiniz! Ancak, boyanın en iyi sonucu kanvas veya kumaş ayakkabılarda vereceğini unutmayın.

Söz konusu tasarım olduğunda, tek limitiniz hayal gücünüzdür. Ayakkabınızın üzerine istediğiniz şekli, manzarayı, çizgi film karakterini çizebilir ve isterseniz sim ekleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz tasarımı uygulamadan önce ayakkabınızın boyanmasını istemediğiniz tabanı veya bağcık gözleri gibi yerlerini bantla kapatmayı unutmayın. Ayrıca, ayakkabınızı boyamaya başlamadan primer uygulayın ve sim uygulamak istediğiniz bölgeyi izopropil alkol ile iyicene temizleyin. İstediğiniz tasarımı yaptıktan sonra üzerine koruyucu bir katman uygulamayı unutmayın.

ayakkabısına kalp çizen kadın
Ayakkabılarınızı daha ilgi çekici hale getirmek için onları kişiselleştirebilirsiniz.

Kıyafetlerinizi kişiselleştirirken unutmamanız gereken şeyler

Seçtiğiniz tarz, yaratıcılığınız ve elinizdeki kıyafetler farklı sonuçlar yaratacaktır.  Sosyal medyada gördüğünüz o tasarımı yapmak için kanvas veya kumaş bir çift ayakkabı ve boya alabileceğiniz gibi, dolabınızın arka köşesinde duran gömlek, pantolon veya elbiselere de ikinci bir şans verebilirsiniz.

Kişiselleştirmek istediğiniz parçaları seçtikten sonra onlara ne yapmak istediğinizi düşünün.

Eski bir gömleği bir elbiseye mi çevirmek istiyorsunuz? Yoksa giymediğiniz bir tişörtü bir atlete mi dönüştüreceksiniz?

Hatta bir gömlek veya tişörtün alt kısmını dikey olarak kesip püsküllü hale getirebilir, farklı yerlerine ufak kesikler atarak eteğinize yeni bir hava katabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Doria, Patricia. “Consideraciones sobre moda, estilo y tendencias.” Cuadernos del Centro de Estudios de Diseño y Comunicación 42 (2012): 101-a.
  • Barreiro, Ana Martínez. “Moda y globalización. De la estética de clase al estilo subcultural.” Revista internacional de sociología 62.39 (2004): 139-165.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.