Kokulu Jel Mumlar Yapmak İçin Orijinal Fikirler

Evinizi dekore etmek için orijinal fikirler mi arıyorsunuz? Kokulu jel mumları keşfedin! Bu yazıda ilginç fikirleri paylaşacağız.
Kokulu Jel Mumlar Yapmak İçin Orijinal Fikirler

Son Güncelleme: 13 Mart, 2021

Sanatı, el sanatlarını ve evde kendi kendinize hayata geçirebileceğiniz dekorasyon fikirlerini seviyorsanız kokulu jel mumları zaten duymuşsunuzdur. Fitilleri olmasına rağmen yapımlarında kullanılan malzeme nedeniyle geleneksel mumlardan farklıdırlar. O malzeme pek çok olasılık sunan jeldir.

Bu tür mumları istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz. Benzersiz dekoratif objeler ve hatta sevdikleriniz için çok özel hediyeler yapmak üzere farklı kapları ve elementleri kullanabilirsiniz. Şimdi kokulu jel mumları keşfetme zamanı!

Kokulu jel mumlar nasıl yapılır?

suda yüzen mumlar
Kokulu jel mumlar, evinizdeki herhangi bir oda için idealdir. Yalnızca güzel bir koku yaymakla kalmaz evin dekorasyonuna da katkı sağlarlar.

İhtiyacınız olanlar

Öncelikle kokulu jel mumlar yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • Cam kaplar (cam biraz kalın olmalıdır, böylece ısıyı korur ve kabarcık oluşmaz)
 • Jel mum fitilleri
 • Jel bal mumu
 • Boyalar
 • Esansiyel yağlar
 • Süsler
 • Ayrıca jel bal mumunu ısıtmak ve eritmek için bir tencereye veya güvece ihtiyacınız olacak.

Nasıl yapılır?

Aşağıda bu süreci adım adım açıklayacağız:

 • Öncelikle fitilin ucunun kabın tabanına yapıştırılması gerekir. Bazı fitillerin bu adımı kolaylaştıracak bölümleri zaten vardır. Ancak yanıcı olabilecek herhangi bir yapıştırıcı kullanmamaya dikkat etmeniz önemlidir.
 • Daha sonra jel bal mumunu doğrayın ve eriyene kadar bir tencerede ısıtın. Bu jelin erimesini sağlayan sıcaklık 200 derecedir.
 • Sonra beğendiğiniz boyaları ve esansiyel yağları ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Daha sonra kapları bu sıvı jelle doldurun. Ayrıca istediğiniz süslemeleri de ekleyebilirsiniz. Kendinizi yakmamak için bu adımda çok dikkatli olmalısınız.
 • Son olarak mumları soğumaya bırakın. Kokulu jel mumlarınız hazır!

Kokulu jel mumlarınız için orijinal fikirler

Doğru koku

lavanta mum mor
Kendi jel mumlarınızı yapmanın en iyi yanı, istediğiniz kokuyu seçebilmenizdir.

Öncelikle jel mumların hepsinin kokulu olmadığını bilmelisiniz. Bu orijinal el sanatı ürüne koku eklemek mükemmel bir son dokunuştur. Böylece bu dekoratif objeler, odalarınızın güzel kokmasını da sağlayabilir.

Bu amaçla sentetik kokular yerine saf esansiyel yağlar kullanmanızı öneririz. İşte en popüler olanlardan bazıları:

 • Narenciye esansiyel yağları. Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olurlar.
 • Lavanta. Bu esansiyel yağ sakinleştirici özelliklere sahiptir.
 • Nane. Ortamları tazeler ve temizler.
 • Okaliptüs. Solunum fonksiyonlarını destekler.
 • Tarçın. Bir afrodizyak ve uyarıcıdır.

Onları nelerle süsleyebilirsiniz?

Sıvı oldukları için jel mumlarınızı pek çok şekilde süsleyebilirsiniz. Onları kullanarak farklı manzaraların veya sahnelerin aynısını yeniden yaratabilirsiniz. Diğerlerinin yanı sıra kum, taş, şekiller, elmas veya deniz ile ilgili elementleri kullanmaktan çekinmeyin.

Değerli anılarınızı jel mum şeklinde yeniden yaratmak isterseniz, sizin için duygusal olarak değerli olan nesneleri veya çocukluk oyuncaklarınızı bile kullanabilirsiniz. Boyalar ve esansiyel yağlar benzersiz duyusal deneyimler yaratmanızı sağlayacaktır.

Kokulu jel mumlarınız için en orijinal kaplar

cam kapta mumlar kokulu
Bu kokulu mumları yapmak için farklı kaplar seçmeniz, evinize ekstra dekoratif bir dokunuş yapmanızı sağlayacaktır.

Bu noktada farklı ve orijinal kokulu jel mumlar yapmak için hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde halihazırda bulunan bardak, kase, bira kupaları veya cam kavanozlar gibi geri dönüştürebileceğiniz kaplardan da faydalanabilirsiniz.

İhtimaller sonsuzdur! Artık kullanmadığınız bir akvaryumu harika bir jel muma dönüştürmeye ne dersiniz? Bir vazoyu, bir saksıyı, eski şampanya veya shot bardaklarını da kullanabilirsiniz. Yaratıcılığınıza güvenin, yeter!

Artık kendi kokulu jel mumlarınızı yapmak için başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz birçok fikriniz var. Hatta ailenizin diğer üyelerini de sizinle birlikte mum yapmaya davet edebilirsiniz. Çocuklarınızın bu aktiviteye katılmaktan mutluluk duyacaklarına eminiz!

Bu mumlar ayrıca vaftiz töreni veya düğün gibi özel günler için kişiselleştirilebilen benzersiz hediyelerdir. Onları misafirlere veya töreni onurlandıranlara dağıtabilirsiniz. Kimsenin unutamayacağı dekoratif bir obje oluşturmak için bu fikirleri kullanın!

İlginizi çekebilir ...
Vinil Kayıtlar Kullanarak Dekorasyon Nasıl Yapılır: 5 Orijinal Fikir
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vinil Kayıtlar Kullanarak Dekorasyon Nasıl Yapılır: 5 Orijinal Fikir

Evinizde özgün ve yaratıcı dekor parçaları olsun istiyorsanız vinil kayıtlar son derece işlevsel ve kullanımı kolay olan malzemelerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gnatta, J. R., Dornellas, E. V., & Da Silva, M. J. P. (2011). O uso da aromaterapia no alívo da ansiedade. ACTA Paulista de Enfermagem. https://doi.org/10.1590/S0103-21002011000200016
 • Prabuseenivasan, S., Jayakumar, M., & Ignacimuthu, S. (2006). In vitro antibacterial activity of some plant essential oils. BMC Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1186/1472-6882-6-39
 • Viuda-Martos, M., Ruiz-Navajas, Y., Fernández-López, J., & Perez-Álvarez, J. (2008). Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. Journal of Food Safety. https://doi.org/10.1111/j.1745-4565.2008.00131.x

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.