Kolanın Zararları: İçince Vücudunuza Ne Oluyor?

20 Ocak, 2019
Kola, hem araç motorlarını hem de tıkanmış tesisatı açmak için kullanılabilir. Bu, aslında içeriğinde ne olduğuna dair bize bir ipucu veriyor. 

Son yıllarda yapılan çeşitli araştırmalar sayesinde çoğumuzun korktuğu şey kanıtlandı: Koladan bir yudum almak bile sağlığımız üzerinde ciddi etkiler yaratır. Bu makalede kolanın zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Birçok sağlık kampanyası, uzun yıllardır insanların diyetlerinden kola gibi içecekleri çıkarması için çeşitli sağlık kampanyalar düzenliyor. Ancak istatistikler, tüketicilerin bu ürüne yaklaşımlarını alarm verici olarak değerlendiriyor. Dünya çapında her 24 saatte 1.6 milyar kola ürünü tüketiliyor.

Bu yazımıza da göz atın: Kolanın Ev İşlerinde 8 Değişik Kullanım Şeklini Öğrenin

Kolanın zararları nelerdir?

Kola içinde sağlığa zararlı bir çok madde bulundurur. Bunlar uzun ve kısa dönemde sorunlara yol açar. Bir şişe veya kutu kola içinde 10 çay kaşığı şeker bulunur. Bunun yanı sıra, organlarımızı aşırı kötü etkileyen bir çok kimyasal da vardır. Kolanın vücuda zararları şu şekilde anlatılabilir:

Kola içtiğinizde ne olur?

 • 10 dakika sonra: Tek seferde 10 çay kaşığı almak vücutta yıkıcı bir etki yaratır. Bununla kusmamamızın nedeni vücudun fosforik asit üretmesidir.
 • 20 dakika sonra: Glukoz, insülin oranlarının yükselmesine sebep olur ve karaciğer tüm şekeri yağa dönüştürür. Unutmayın; bir şişe veya bir kutu kola 10 çay kaşığı şeker içeriyor.
 • 40 dakika sonra: Vücut kafeini tamamen emer. Sonuç olarak göz bebekleri büyür, tansiyon yükselir, ve karaciğer kana daha çok şeker bırakır. Bu adenosin reseptörlerinin bloklanmasına ve yorgun düşmemize neden olur.
 • 45 dakika sonra: Vücut dopamin üretmeye başlar, dopamin beynin zevk noktalarını uyarır. Bu, eroinin yarattığı etki gibidir.
 • 60 dakika sonra: Bir saat sonra idrara çıkma ihtiyacı duyarız ve kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu vücuttan atarız. Bu yüzden vücut bazı maddeleri ememez. Böylece zaman geçtikçe şekere bağlı rahatsızlıklar yaşamaya başlarız ve kendimizi yorgun hissederiz.

Kola hangi zararlı maddeleri içerir?

bir tatlı kaşığı şeker

Daha önce bahsettiğimiz gibi içeriğindeki yüksek şeker oranının yanı sıra, bu içecek aynı zamanda vücuda zararlı başka bir çok madde içerir. Aşağıdaki liste kola içindeki zararlı maddeleri sıralıyor:

 • Karbonlu su: Bu malzeme gastrik sorunlara yol açar. Gastrik sıvıları artırır ve gaza sebep olur.
 • Siklamat: Bu bileşen şekerden 200 kat daha fazla bir tat üretir. Araştırmalar bu maddeyi sindirmenin safra kesesi kanseri riski yarattığını ortaya koydu. Bu yüzden bu madde 1969’da FDA tarafından yasaklandı.
 • Aspartam: Bu FDA tarafından yasaklanan bir başka şeker içeriğidir. Yüksek ısılara maruz kaldığında metil alkole ve fenilanine dönüşür. Bunlar optik sinirleri yok eder ve körlüğe sebep olur.
 • Fosforik asit: Bu yüksek oranda asidik bir maddedir ve cilt ile gözlerde tahrişe neden olur.

Kolanın alternatif kullanımları

 • Kola araba motorlarını temizlemek için kullanılabilir.
 • Amerika’da polis, kolayı trafik kazalarından veya cinayetlerden sonra yollardaki kan lekelerini temizlemek için kullanıyor.
 • Kola, krom yüzeylerden pas lekelerini ve araba akülerindeki korozyonu temizlemek için kullanıyor.
 • Hintli işçiler kolayı bazı ürünlerdeki böcekleri temizlemek için tarımda kullanıyor. Hem ucuz hem de oldukça etkili bir çözüm olduğu söyleniyor.
 • Kolanın en etkili kullanımlarından birinin ise tıkanmış boruları açmak olduğu belirtiliyor.