Kolay Bağlanan İnsanların Yaptıkları 5 Hata

Birine bağlılık, bir şeye bağlılık gibi üzerinden gelmesi kolay bir şey değildir. Birilerine bağımlı insanların yaptığı hataları görerek bir ilişkiye ihtiyaç duymadan mutlu olmayı öğrenin.
Kolay Bağlanan İnsanların Yaptıkları 5 Hata

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2019

Kolay bağlanan insanlar, bir ilişki olmadan yalnız yaşayamayan insanlardır. Bir ilişkinin sonuna geldiklerinde o yeri dolduracak başka birini ararlar.

Bazen bu ilişkiler sevgi değil, ihtiyaç üzerine kurulur. Bu yüzden insanlar zamanla sıkılırlar, çok sık kavga etmeye başlarlar ve ayrılırlar. Ancak bağımsız insanlar en azından anksiyete, depresyon ve mutsuzluk yaşayana kadar problemin farkında değildirler.

O zamana kadar içinde bulundukları bağımsızlık durumunun bozulmasına izin vermezler. Bu çözülmesi gereken karmaşık bir durumdur. Bu yazımızda, sizin ya da tanıdığınız birinin bağımlı olduğunu anlamanız için kolay bağlanan insanlar ve yaptıkları 5 hatadan bahsedeceğiz.

1. Kolay bağlanan insanlar sınırları çizemezler

Kendini bilme denizi

Sınırlar hayatımızın neredeyse her noktasında çok önemlidir. Örneğin, alkolün tadını seviyor olabilirsiniz; ancak her gün ya da çok sık alkol içmenin sağlığınıza zararlı olduğunu da biliyorsunuzdur.

Kolay bağlanan insanlar bir ilişkiye başladığında, karşı tarafın sevmediği şeyleri bırakırlar. Bunu karşı taraf onları terk etmesin diye yaparlar. Bu yüzden öz güvenleri düşer ve kendilerini mağdur hissederler.

Partnerlerini uzaklaştıracak korkusuyla kendilerini açıkça ifade etmekten korkarlar. Kalplerinde yeniden boşluklar oluşturmamak için ihtiyaçları olan şeylerden vazgeçerler.

2. Partnerleri hayatlarının merkezindedir

Kolay bağlanan insanlar her ilişkide farklı biri olurlar. Çünkü kiminle birlikte olduklarına bağlı olarak rol değiştirirler. Yeni biriyle çıkmaya başlayabilirsiniz ve daha önceden yapmayı sevdiğiniz bir aktiviteyi yapmaya devam edebilirsiniz.

Ancak başkasına bağımlı bir insan kendini sürekli değiştirir ve partnerinin zevkine uymaya çalışır. Eskiden zevk aldığı şeylerden vazgeçer. Aynı zamanda takıntılı olmaya başlarlar. 

Doğa ve kadın

Sürekli ihtiyaç duydukları insanı düşünürler. Hem onlar için hem de onların yerine bir şeyler yapmaya başlarlar. Hayatlarını tamamen ve gereksiz yere değiştirerek, partnerlerinin hayatına göre şekillendirirler.

Neden bu şekilde davranırlar? Kolay bağlanan insanlar, kendilerini hayatlarını paylaşan iki yabancı olarak görmez. Onlara göre bir ilişki, iki kişinin bir olmasıdır.

3. Mutlulukları başkasına bağlıdır

Sevinçleri ve mutlulukları, diğer insanın davranışlarına göre değiştiği zaman büyük bir problem içinde olurlar. Aniden kendi duygularının sahibi olmayı bırakırlar. Bu, diğer insan için büyük bir sorumluluktur.

Partnerleri ile aralarında bir problem yaşandığında bu insanların bir günü mahvolur ve bu onları mutsuz eder. Nasıl hissettiğiniz, bir başkasına bağlı olamaz. Onlar siz değilsiz ve duygularınızı kontrol edemezler. Ancak kolay bağlanan insanlar, bu durum onları ne kadar üzse de bunun olmasına izin verirler.

Bu yazıya da göz atın: Can Yakan Bağımlı İlişkiler

4. Terk edilme fikrine dayanmazlar

Kalbin üstünde kadın

Bu, onlar daha önce kimseyi kendilerinden uzaklaştırmadılar demek değildir. Belki de ilk adımı atan onlardı. Çünkü muhtemelen biri onları bekliyordu. Duygusal olarak bağımlı bir insan, onu bekleyen başka biri yoksa asla partnerini terk etmez.

Bu yüzden sürekli terk edilme korkusuyla yaşarlar. Diğer insanın ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koyarlar. Partnerlerini memnun etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Bir başka deyişle: Kendilerini bırakırlar. Bu durum, kontrol edilmesi gereken bir problemi doğurur. Bazen kontrol etmek mümkün değildir. Böyle bir durumda acı, anksiyete ve depresyon gibi sorunlar yaşarlar.

5. Mutlu olmadıklarını bilirler; ama terk edemezler

Mutlu olduklarını söyleseler de, mutlu olmadıklarını bilirler. Başkasına bağlı yaşayan insanlar kendilerini yalnız hissettiklerinde panik atak geçirirler. İnsanlar, bu insanların günlerini iyi geçirmek için aldıkları bir ilaç olmuştur.

Eğer siz de böyle biriyseniz, yalnız kalmak için çaba sarf edin. Kendi kendinize kalmanın tadını çıkarın. Boşluğu doldurmak için kendinizi başkasıyla kısıtlamayın.

doğa ve kadın

Bu kolay bir şey değildir. Ancak bir bağımlılığın üstesinden gelmenin kolay bi şey olduğunu kim söylemiştir ki? Bazen tek başınıza mutlu olmayı öğrendiğinizde harikalar doğar. İşte o zaman başkasıyla olmaya hazırsınız demektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.