Kolesterolü Kontrol Etmenin 5 Yolu

Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve egzersiz yapmak, kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde düşürebilir. Bu makalede, daha mutlu bir hayat sürdürmek adına yüksek kan kolesterolünü düşürmek için sizlere beş yol önerdik.
Kolesterolü Kontrol Etmenin 5 Yolu

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kolesterol. Birçok hastalık ile ilişkili olan ve hayat kalitesini düşüren illet bir kelime. Peki kolesterolü nasıl kontrol edebileceğinizi, bu konu hakkında ne bildiğinizi ve hayat tarzını geliştirmek adına ne yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü?

Aşağıda, hayat kalitenizi geliştirebilecek ve vücudunuzu etkileyen komplikasyonlardan korunmak için beş yol derledik. Kolesterolün göz ardı edilmemesi gereken bir konu olduğunu unutmayın.

doktor kolesterole bakıyor

Öncelikle, gerekli adımları atmak ve sağlığınızı düzene sokmak için hangi konu üzerinde konuştuğumuzu belirlemek gerekir. Unutmayın: ‘Yediğiniz ne ise, siz de osunuz.’

Kolesterol, karaciğer ve beslenme alışkanlıklarınız tarafından oluşan bir çeşit vücut yağı maddesidir. Aşağıdakiler nezdinde şekillenir:

  • HDL, ya da iyi kolesterol, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
  • LDL, kötü kolesterol, sağlığınıza zararlı olandır.

Herhangi bir sağlık sorununuzu azaltmak için aklınızda bulunması gereken noktaları sizlere açıklayacağız. Bu sebeple endişelenmenize gerek yok, bu basit yöntemler ile bir farklılık ve kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Kolesterolü Kontrol Etmenin 5 Yolu

1. Hareketsiz Bir Yaşam Tarzından Kaçının

kadının boyun ağrısı var

Ortalama bir kardiyovasküler sağlık, kilo vermek ve kolesterolü kontrol için haftada en az 90 dakikalık bir egzersiz yapın. Kardiyo egzersizleri, ana kas gruplarını sürekli olarak çalıştıran ve kal atış hızınızı arttıran, fiziksel olarak hareketsiz kalmanın zararlı etkileri ile mücadele eden tüm aktiviteleri kapsar.

Dışarıda yapılacak bir yürüyüş, bisiklete binmek, kürek çekmek ya da yüzmek. Bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Egzersiz içermeyen hareketsiz bir yaşam tarzı, kolesterol seviyesini arttıran korkunç sonuçlara gebe bir durumdur.

2. Daha Çok Sebze Yiyin

sağlıklı sebzeler örneği

Haftada en az bir kere etsiz bir yemek yapın. Hayvan proteini yerine (dana, domuz, balık, yumurta,) fasulye, mercimek, tofu ya da kinoa gibi sebze bazlı proteinler kullanabilirsiniz. Bu proteinleri salatalarda ve çorbalarda kullanabilir ya da  doymuş ya tüketimini düşürmek adına karıştırabilirsiniz.

Yine de, et tüketimini düşürmek mümkün değilse, havuç, brokoli ve lahana gibi yüksek kalorili sebzelere yönelin. Bu sayede tükettiğiniz yağı dengeleyebilirsiniz.

3. Hayvan Yağı Tüketimini Azaltın

dilimlenmiş dana eti

Damarların ve arterlerin sağlığı açısından bu kısım çok önemli. Kolesterolün bir kısımın tükettiğimiz besinlerden geldiğini unutmayın. Dahası, yüksek oranda hayvan yağı bulunan besinler de kolesterol açısından zengindir. Bu nedenle bir saatli bombaya dönüşmekten kaçının.

Sosis, salam, sucuk ve yağlı kırmızı etler ile bezeli kaburga, dana, domuz ve kuzu eti gibi işlenmiş etlerdeki yüksek yağ oranı nedeni ile, bu besinleri yemeyi bile hayat etmeyin. Dahası, tavuk ve hindi etinde bulunan deriye atın. Süt, peynir ve tere yağı gibi tam yağlı ürünlerden de uzak durun.

4. Sağlam Bir Müttefik Olarak Lif

lifli besinlerden örnekler

Lifli besinleri, bir hedefe ulaşmak için vazgeçmemiş gereken büyük bir ödül gibi görürüz. Aslında durum böyle değildir. Kolesterol açısından düşük olup, kaliteli besinler tüketerek sağlıklı bir bünyeye kavuşabileceğiniz dengeli bir beslenme programını takip edebilirsiniz.

Özellikle, beslenme programınızda lif açısından zengin ürünler daha çok yer almalı. Çözülebilir lif, kolesterolden oluşma safraya yapışabilir ve bağırsaklarda bunu ortadan kaldırabilir.

Bildiğimiz tahıllara ek olarak, yulaflarda, keten tohumunda, baklagillerde, arpada meyvelerde ve sebze köklerinde lif mevcuttur.

5. Obezite ile Mücadele Edin

obez kadın yatıyor

Şüphesiz, kolesterolün en kötü sonuçlarından biri obezitedir. Buraya kadar kolesterolü nasıl kontrol edebileceğiniz üzerinde durduk ama eğer kilonuza dikkat etmezseniz geri dönülmez bir yola girebilirsiniz.

Eğer aşırı kilolu ya da obez iseniz, fazla kilolardan kurtulmanız gerekir. Kilo vermek kötü kolesterolü azaltır. Ek olarak, 3-5 kilo vermenin kolesterol seviyeniz üzerinde inanılmaz olumlu bir etki yaratabilir.

İlginizi çekebilir ...
Kolesterol Düşürücü 5 Doğal Çözümü Keşfedin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kolesterol Düşürücü 5 Doğal Çözümü Keşfedin

Kolesterol seviyenizi düşürmek için her zaman ilaç kullanmak zorunda değilsiniz. Doğa da kolesterol düşürücü seçenekler sunar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.