Komatöz İlişkiler Sizi Mahvedebilir

Komatoz ilişkiler, kendi kurallarınız ya da gerçekle yüzleşme korkunuz yüzünden kendinizi kapana kısılmış hissetmenize sebep olur. Güçlü olu ve mutluluğu bulun. 
Komatöz İlişkiler Sizi Mahvedebilir

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hiç komatöz bir ilişkide kendinizi kaybettiğiniz oldu mu? İleri ya da geri gitmeyen ortada kalmış ilişkilerden bahsediyoruz. Bu ilişkiler sizi hem içeriden hem dıştan mahveder.

Bu çeşit bir ilişki sizin sonunuzdur, çünkü sizi hareket edemediğiniz bir duruma sokar. Hiçbir değişiklik olamayacak bir şeyi beklerden hayatınızın durması demektir. Böyle durumlarda pozitif olmanın ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz.

Hak ettiğiniz değerin ne olduğunun farkında olmalısınız ve karşınızdaki kişiyi bırakmaktan korkmamalısınız.  Peki neden bunu yapmaktan bu kadar korkuyoruz?

ayrılık

Komatöz ilişkileri kabul etmek

Kimse sizi böyle bir ilişkide kendinizi kaybetmeye zorlamıyor. Ancak bir şekilde, sizi daha da içine çeken ve çıkması imkansız olan bu durumu kabul ediyorsunuz. Kaç çeşit komatöz ilişki olduğunu bilmek ister misiniz?

Arkadaş mıyız sevgili miyiz? 

Geçmişteki korkular ve kötü deneyimler bazen sizi ilişkide açık olmaktan alıkoyar. Bazı endişelere yol açar, nasıl davranacağınızı bilemezsiniz.

Bu bir etiket meselesi değildir neler olduğunun farkına varıp ona göre davranmaktır. 

Sensiz yaşayamam 

Duygusal bağlılık, günümüz dünyasının ne ciddi problemlerinden biridir. 

Yalnız olmadığınızı hissettiren birini arıyorsanız ya da sizi mutlu edecek birine ihtiyacınız varsa, duygusal bağlılık sizin de sorununuz olabilir.

Artık seninle birlikte olmak istemiyorum ama alışkanlıklarımı bırakıp seni terk edemem. 

Bir çok ilişki, çift artık birlikte olmak istemese de devam ediyor.

Bu durum, birlikte olmaya alışıp ayrılmaktan korktuğunuz zaman ortaya çıkar ve kendi yolunuza bakmanıza engel olur. 

Sizi komaya sokan ilişkiler

Yukarıda bahsettiğimiz 3 olayın hepsi gerçek ve tahmin ettiğinizden daha sık yaşanan durumlardır. Ancak ilkine daha fazla dikkat etmek gerekir.

Ne tür bir ilişki olursa olsun, ne olduğunu bilmediğiniz bir ilişkiden daha kötü bir ilişki yoktur. 

Sevgili ya da arkadaş olup olmadığınızı bilmiyorsanız nasıl davranacaksınız? İletişim oldukça önemlidir ancak bu tür bir ilişkide iki kişiden biri korkuyor.

Belki geçmişte canları çok yanmıştır ya da sadece niyetleri farklıdır. Ne yazık ki, eğer sahte bir ilişkide hiç gerçekleşmeyecek beklentileriniz varsa sonunda muhtemelen üzülecekseniz.

En tehlikelilerden biri olan ikinci durumda mutluluğunuz karşınızdakinin yükü haline gelir. İşin içinden çıkması en zor ilişkilerden biridir.

Sorun ilişki değil, partnerinizle aranızdaki bağdır. Duygusal yoksunluklar, korkular ve travmalardan kaynaklanan bir bağımlılıktır.

Bir başkasına bağlı olmak olabilecek en kötü şeydir. Bir ilerleme kaydedemezsiniz ve ihtiyaçlarınızın üstüne örtmeye çalışan yıkıcı bir ilişkinin içinde kaybolursunuz.

Bazen ihtiyaç duymayı aşk ile karıştırabiliriz.

bunalıma girmiş kadın

Bırakmayı öğrenin

Bu tip ilişkilerin ortak bir noktası var: bırakma korkusu.  Bu durum, tek taraflı bir şey olacağının beklentisi yüzünden ilişkinin nereye gittiği konusunda şüphe duyulduğu zaman ortaya çıkar.

Ancak genellikle alışkanlıkların karar vermeyi ve farklı yollara ayrılmayı zorlaştırdığı uzun ilişkilerde meydana gelir.

Komatöz ilişkilerin en zarar verici etkilerinden biri de gerçekten mutlu olabileceğiniz birini bulmanıza engel olmasıdır.

kitabı üfleyen kadın

Birini bırakmak zordur, ve yaş ilerledikçe daha da zorlaşır. Yalnız kalma ve aradığınız kişi bulamama korkusu sizi mahveder.

Hiç komatöz bir ilişkiniz oldu mu? 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.