Kore Diyetleri: Kilo Vermenin Oryantal Sırları

· 11 Temmuz, 2018
Kore diyetleri balık ve sebze ağırlıklıdır. Aynı zamanda pişirme yöntemlerine özellikle dikkat eder ve yağ tüketimini az tutarak kızarmış yiyeceklerden kaçınırlar.

Asyalı kadınlar ince figürlerinden dolayı Batı’da çok dikkat çeker. Bu konuda genetik önemli bir rol oynasa da, gıdaların da buna katkıda bulunacağından şüphe yoktur.

Günümüzde Batı tarzı yemekler oryantal mutfakları etkiliyor. Ama yine de, Japonya ve Kore gibi ülkeler kilo aldırmayan bir sürü sağlıklı mutfak geleneğine sahiptir.

Aslında Koreliler, gelişmiş ülkelere nazaran daha uzun bir yaşam beklentisi ve daha düşük obezite oranlarına sahiptir. Peki onların sırrı ne? Neden bu kadar sağlıklılar? Bu makalede Kore diyetlerinin kilo vermeye yardımcı olan özelliklerini bulabilirsiniz.

Kore diyetlerinin zayıflatma sırları

Kore diyetleri, zayıflatma özellikleri nedeniyle dünya çapında popülerleşti. Ancak, bu diyetlerin temel prensiplerini tehlikeli “mucizevi diyetler” ile karıştırmamak önemlidir çünkü bunlar birbirinden farklı şeylerdir.

Ne yazık ki, Kore beslenme biçimlerinin dünyaya yayılmasına bağlı olarak, birçok diyet planı çok katılaşmıştır. Sonuç verirler, ama hala belirli besin maddelerini içermezler. Bu nedenle, herhangi bir diyet planı uygulamadan önce, o diyetin yaşınız, sağlığınız ve kilonuz için uygun olup olmadığını değerlendirmek için bir diyetisyenden tavsiye alın.

Genel olarak, bu mutfağın “sırları”ndan bazıları sağlıklı ve dengeli beslenmeye dahil edilmelidir. Aşağıda en önemlilerinden bahsedeceğiz.

Bu yazımızı da okuyun: Japon Diyeti: Otantik Yiyeceklerle Kilo Verin

Bol sebze tüketimi

sebze ağırlık beslenme

Kore diyetleri, taze sebze ve pirince dayanmaktadır. Aşağıdaki yiyeceklerin kalorisi düşüktür ve bunlar her ana yemeğe dahil edilebilir:

  • Patates
  • Mantar
  • Turpgiller ve yeşil sebzeler
  • Domates
  • Havuçlar

Düşük et tüketimi

Birçok batı ülkesinde et yemeklerde ana bileşendir, ancak Koreliler için ikincil bir malzemedir. Bu yüzden diğer ülkelere kıyasla düşük yağlı bir diyet uygularlar.

Kırmızı etin yerini, omega-3 ve protein bakımından yüksek olan balık ve deniz ürünleri alır.

Koreliler az miktarda yağ tüketmek için eti ızgarada ya da fırında pişirir.

Baharatlı çorbalar

baharatlı çorba

Neyse ki, bu yağ yakan çorbaları hazırlamak çok kolaydır. Çorba geleneksel Kore mutfağının temel bir parçasıdır. Malzemelerinin çeşitliliği nedeniyle hafiftir, kolay yapılır ve doyurucudur.

Birçok Kore yemeği baharatlı olduğu için, metabolizmanızı hızlandırarak kalori yakmaya yardımcı olur.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar, kilo verme yolunda Kore yemeklerine bakmamızın önemli bir nedenidir.

Kore’de her biri yağ yakma özellikleriyle ünlü yeşil çay, arpa çayı ya da kavrulmuş arpa çayı yaygın olarak tüketilir.

Sindirime yardımcı bu çaylar, vücudun arınma mekanizmalarını iyileştirir, böylece de kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kimchi: geleneksel bir yemek

Kimchi, Kore mutfağının ana parçası olan geleneksel bir yemektir. Vitaminler, mineraller ve probiyotikler içerdiği için dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri kabul edilir.

  • Kimchi nedir? Kimchi, kuru napa lahana, tuz, sarımsak, zencefil, balık sosu ve biber ile hazırlanan fermente bir besindir.
  • Bu baharatlı yiyecek pek çok öğüne eklenir çünkü doyurucu ve düşük kalorilidir.

Ayrıca bakınız: Bu Düşük Kalorili Tatlı Tariflerini Deneyin

Az miktarda rafine un

Kore diyetlerinde rafine unlarla hazırlanmış ekmek ve diğer hazır gıdalar yaygın değildir. Bu tür gıdaları, meyve ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler kadar sık tüketmezler.

Pişirme yöntemleri

Kore diyetleri, düşük kalorili ve sağlıklı gıda kombinasyonlarının yanı sıra, yemeğin besin değerini koruyan özel pişirme teknikleriyle de bilinir.

Nadiren kızartma yerler. Bunun yerine, malzemeleri genellikle kavurur ya da kaynatırlar.

Bol bol su

cam sette çay

Koreli kadınlar öğünlerini tamamlamak için bitkisel çaylar içmenin yanı sıra gün boyunca bol bol su tüketirler.

  • Tüm dengeli diyetler su içmeyi tavsiye eder, ama Kore diyetlerinde günde 2 ila 3 litre su içmek tavsiye edilir.

Şimdi Kore diyetinin sırlarını test etmeye hazır mısınız? Unutmayın, katı ya da düşük kalorili bir diyet yapmaya başlamadan önce bu basit fikirleri dengeli bir diyet planına dahil edin.