Kore Diyetleri: Doğu Mutfağı ve Kilo Verme Sırları

Kore diyetleri balık ve sebze ağırlıklıdır. Aynı zamanda pişirme yöntemlerine özellikle dikkat eder ve yağ tüketimini az tutarak kızarmış yiyeceklerden kaçınırlar.
Kore Diyetleri: Doğu Mutfağı ve Kilo Verme Sırları
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Asyalı kadınlar ince vücut yapılarından dolayı Batı’da çok dikkat çeker. Bu konuda genetik önemli bir rol oynasa da, gıdaların da buna katkıda bulunacağından şüphe yoktur. Bu yazıda Kore diyetleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

Günümüzde Batı tarzı yemekler Doğu mutfaklarını etkiliyor. Ama yine de, Japonya ve Kore gibi ülkeler kilo aldırmayan bir sürü sağlıklı mutfak geleneğine sahiptir.

Aslında Koreliler, gelişmiş ülkelere nazaran daha uzun bir yaşam süresi ve daha düşük obezite oranlarına sahiptir. Peki onların sırrı ne? Neden bu kadar sağlıklılar? Bu makalede Kore diyetlerinin kilo vermeye yardımcı olan özelliklerini bulabilirsiniz.

Kore diyetleri ve zayıflatma sırları

Kore diyetleri, zayıflatma özellikleri nedeniyle dünya çapında popülerleşti. Ancak bu diyetlerin temel prensiplerini tehlikeli “mucizevi diyetler” ile karıştırmamak önemlidir; çünkü bunlar birbirinden farklı şeylerdir.

Ne yazık ki, Kore beslenme biçimlerinin dünyaya yayılmasına bağlı olarak, birçok diyet planı çok katılaşmıştır. Bu diyetler sonuç verirler; ama belirli besin maddelerini içermezler.

Bu nedenle, herhangi bir diyet planı uygulamadan önce, o diyetin yaşınız, sağlığınız ve kilonuz için uygun olup olmadığını değerlendirmek için bir diyetisyenden tavsiye alın. Genel olarak, bu mutfağın “sırları”ndan bazıları sağlıklı ve dengeli beslenmeye dahil edilmelidir. Aşağıda en önemlilerinden bahsedeceğiz.

Bol sebze tüketimi

sebze ağırlık beslenme

Kore diyetleri taze sebze ve pirince dayanmaktadır. Aşağıdaki yiyeceklerin kalorisi düşüktür ve bunlar her ana yemeğe dahil edilebilir:

  • Patates
  • Mantar
  • Turpgiller ve yeşil sebzeler
  • Domates
  • Havuç

Düşük et tüketimi

Birçok Batı ülkesinde et, yemeklerde ana bileşendir; ancak Koreliler için ikincil bir malzemedir. Bu yüzden diğer ülkelere kıyasla düşük yağlı bir diyet uygularlar.

Kırmızı etin yerini, omega 3 ve protein bakımından yüksek olan balık ve deniz ürünleri alır. Koreliler az miktarda yağ tüketmek için eti ızgarada ya da fırında pişirir.

Baharatlı çorbalar

baharatlı çorba

Neyse ki, bu yağ yakan çorbaları hazırlamak çok kolaydır. Çorba, geleneksel Kore mutfağının temel bir parçasıdır. Malzemelerinin çeşitliliği nedeniyle hafiftir, kolay yapılır ve doyurucudur. Birçok Kore yemeği baharatlı olduğu için, metabolizmanızı hızlandırarak kalori yakmaya yardımcı olur.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar, kilo vermek için Kore yemeklerine bakmamızın önemli bir nedenidir. Kore’de her biri yağ yakma özellikleriyle ünlü yeşil çay, arpa çayı ya da kavrulmuş arpa çayı yaygın olarak tüketilir. Sindirime yardımcı bu çaylar, vücudun arınma mekanizmalarını iyileştirir; böylece de kilo vermeyi kolaylaştırır.

Kimçi: geleneksel bir yemek

Kimçi, Kore mutfağının ana parçası olan geleneksel bir yemektir. Vitaminler, mineraller ve probiyotikler içerdiği için dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri kabul edilir.

Kimchi kuru napa lahana, tuz, sarımsak, zencefil, balık sosu ve biber ile hazırlanan fermente bir besindir. Bu baharatlı yiyecek pek çok öğüne eklenir; çünkü doyurucu ve düşük kalorilidir.

Az miktarda rafine un

Kore diyetlerinde rafine unlarla hazırlanmış ekmek ve diğer hazır gıdalar yaygın değildir. Bu tür gıdaları meyve ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı yiyecekler kadar sık tüketmezler.

Pişirme yöntemleri

Kore diyetleri, düşük kalorili ve sağlıklı gıda kombinasyonlarının yanı sıra, yemeğin besin değerini koruyan özel pişirme teknikleriyle de bilinir. Nadiren kızartma yerler. Bunun yerine, malzemeleri genellikle kavurur ya da kaynatırlar.

Bol bol su

cam sette çay

Koreli kadınlar öğünlerini tamamlamak için bitkisel çaylar içmenin yanı sıra, gün boyunca bol bol su tüketirler. Tüm dengeli diyetler su içmeyi tavsiye eder; ama Kore diyetlerinde günde 2 ila 3 litre su içmek tavsiye edilir.

Şimdi Kore diyetinin sırlarını test etmeye hazır mısınız? Unutmayın, katı ya da düşük kalorili bir diyet yapmaya başlamadan önce bu basit fikirleri dengeli bir diyet planına dahil edin.

İlginizi çekebilir ...
Vücut Tipine Göre İdeal Diyet Hangisidir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vücut Tipine Göre İdeal Diyet Hangisidir?

Vücut tipinizi bilmek kendiniz için en ideal yiyecekleri tüketerek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Vücut tipine göre ideal diyet hangisidir? Tık...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tremblay, A., Arguin, H., y Panahi, S. (2016, 1 de agosto). Capsaicinoides: una solución picante para el manejo de la obesidad ‘. Revista Internacional de Obesidad. Grupo editorial de naturaleza. https://doi.org/10.1038/ijo.2015.253
  • Jung, JY, Lee, SH, Kim, JM, Park, MS, Bae, JW, Hahn, Y., … Jeon, CO (2011). Análisis metagenómico del kimchi, un alimento fermentado coreano tradicional. Microbiología Aplicada y Ambiental77(7), 2264–2274. https://doi.org/10.1128/AEM.02157-10
  • Link, LB, y Potter, JD (2004, septiembre). Verduras crudas versus cocidas y riesgo de cáncer. Epidemiología del cáncer, biomarcadores y prevenciónhttps://doi.org/13/9/1422 [pii]

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.