Kötü Bir İlişkiniz Olduğunu Anlamanın 7 Yolu

Kötü bir ilişki yaşadığınızı gösteren belirtileri anlamayı öğrenin. Böylece, sözlü veya psikolojik istismarın daha ciddi bir duruma gelmesini önleyebilirsiniz.
Kötü Bir İlişkiniz Olduğunu Anlamanın 7 Yolu

Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Kötü bir ilişki yaşamak herkes için çok zor bir durumdur. Bazı insanlar, yetiştirilme tarzları ya da inançlarından dolayı zamanla kötü bir ilişki içinde olmaya alışacaklarını düşünüyorlar.

Muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi, istismar bugün çok sayıda insanı etkileyen ve dünya çapında pek çok can kaybına neden olan bir durumdur. Bu yüzden, bir ilişkide kötü muamele gördüğünüzü erken fark edebilmek çok önemlidir.

Böylece sözlü veya psikolojik istismarın daha ciddi bir hal almasına engel olabilirsiniz.

İstismarı önceden anlamak mümkün müdür?

Aslında, sizi endişelendirmesi gereken, kötü bir ilişki içinde olduğunuzu gösteren belirtilerin uzun bir listesi oluşturulabilir. Tartışmalar yaşamak ve fikir ayrılıklarına sahip olmak oldukça normalken, böyle durumlarda bir savaştaymışsınız gibi davranmamak gerekir.

Bunun yerine, anlaşamadığınız konularda eşinize kendi bakış açınızdan bahsetmek daha yapıcı olacaktır. Her iki tarafın da bir diğerinin nasıl düşündüğünü bilmesi ve fikirlerine saygı duyması sağlıklı bir ilişkinin temelindedir.

Bir ilişkide kötü muamele gördüğünüzün belirtilerini anlamak zor olabilir çünkü bu belirtiler kolaylıkla kamufle edilebilir. Kötü bir ilişki içinde olduğunuzu gösteren aşağıdaki belirtilere dikkat edin.

1. İlişki çok hızlı ilerler

istemeden sarılmak

Her şeyin çok hızlı gittiğini düşünüyorsanız ve partneriniz çoktan birlikte yaşamaya hazır olduğundan, bağlılıktan hatta evlilikten söz ediyorsa dikkatli olun. Tabii ki, bağlanmaktan korkmayan ve hayatının geri kalanını sizinle paylaşmak isteyen biriyle olduğunuzu hissetmek güzel bir şeydir.

Ancak bazen sezgilerinize güvenmek en iyisidir. İşler normalden daha hızlı ilerliyormuş gibi hissederseniz iki kez düşünmelisiniz. Kötü muameleye maruz kalınan ilişkiler genellikle bir peri masalını andıran aşk hikayeleriyle başlar ama asla bu şekilde sona ermez.

2. Partneriniz sizi saplantı haline getirmiştir

Kim sevilmek istemez ki? Ancak, kötü muamele gördüğünüz ilişkiler işleri çok ileriye taşır ve genellikle şaşırtıcı derecede cömert bir partneriniz olur. Size hediyeler alırlar ve sevginizi kazanmak için her şeylerini ortaya koyarlar.

Bu insanlar, kendilerini sizin için mükemmel bir eş adayı olarak düşünmeye başlarlar. Dikkatli olun çünkü bu sadece bir taktik olabilir. Tuzağa bir kez düştükten sonra, onları hoş görmek çok daha kolaydır. Olaylara biraz daha göreceli olarak bakmak zorunda hissedeceksiniz ve böylece partnerinize bir şans daha vermeniz çok kolay olacak.

3. Geleceğinizle ilgili vaatlerde bulunurlar

Herkes partneriyle birlikte olacağı bir geleceği düşünmekten hoşlanır. Ancak, ilişkinin ilk aylarında partneriniz sizi aya götüreceğine dair sözler veriyorsa dikkatli olun.

İstismarcı bir partner genellikle “hiçbir şey istemene gerek kalmayacak”, “ben sana bakarım”, ya da “ asla endişelenmene gerek kalmayacak” gibi sözler verir. Bu sözler aslında onların gerçek hayallerinin ve arzularının yansımaları değil.

Kötü bir ilişkinin ilk göstergelerinden birisi ise kontroldür ve tüm bu sözler genelde sizin için verilmiştir ancak tamamen partnerinize bağlıdır.

4. Sizi sadece kendi mutlulukları için isterler

tartışan çift

Partneriniz tarafından sevilmek ve ihtiyaç duyulmak çok gurur vericidir. Ancak bu, size arkadaşlarınıza ve ailenize ayıracak bir vakit bırakmıyorsa kötü bir ilişkinin sinyallerini veriyor olabilir.

Kötü muamele eden partnerler genellikle kurbanlarını diğer insanlardan soyutlarlar. Bu, onların daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar. Kıskançlık kolaylıkla “sevgi” ya da “arzu” olarak yorumlanabilir. Olduğunuz kişi olmaya devam etmek, sırf partneriniz öyle istiyor diye arkadaşlarınızdan ve ailenizden uzaklaşmamak çok önemlidir.

5. Partneriniz sürekli yaptıklarınızı düzeltiyorsa

Kötü bir ilişkide, partnerinizin her şeyi kontrol altında tutmak istemesi normaldir. Uygun olmadığını düşündükleri için hoşlarına gitmeyen bazı davranışlarınıza dikkat çekebilirler. Kendi hoşlarına giden şeylere göre davranışlarınızı yönlendirmeye çalışmak istemeleri mümkündür.

Bu düzeltmeler ilk başta çok fazla dikkatinizi çekmez ancak sonunda yaptıklarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaya başlarlar. Bu konuda gözünüz açık olmalı.

6. Cinsel birliktelik sırasında kendinizi rahatsız hissedersiniz

mutsuz kadın

Cinsel ilişki eğlenceli, keyifli ve zevk verici olmalıdır. Eşinizle birlikte olurken kendinizi rahatsız hissetmeniz olmaması gereken bir durumdur. Size karşı çok sert davrandığını düşünüyorsanız, sezgilerinize güvenmelisiniz.

Eğlenceli bir cinsel hayata sahip olmakla, bir zevk objesi olarak kullanılmak arasında fark vardır. Eğer partneriniz sizin isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz ardı ediyorsa, bu açık bir şekilde kötü muamele gördüğünüz bir ilişkiniz var demektir.

İlişkinizin cinsel kısmını göz ardı etmeyin çünkü bu partnerinizin, davranışlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmesi için temel oluşturur.

Sonuçta, bu davranış biçimi hayatınızı tehlikeye sokabilir. Eğer herhangi bir kuşkunuz varsa, durumu daha net görmenize yardımcı olması için arkadaşlarınızla ya da aile üyelerinizle konuşun.

7. Partnerinizden korkuyorsanız

Bu kötü bir ilişkinin çok belirgin bir göstergesidir. Eğer partnerinizin nasıl tepki vereceğini düşünmeden hiçbir şey yapamıyorsanız, gözlerinizi açma vaktiniz gelmiş demektir.

İstismarın sadece fiziksel olmadığını bilmek önemlidir. Eşiniz size vurarak ya da sizi yaralayarak değil, kullandığı kelimelerle de sizi aşağılayarak size kendinizi kötü hissettirebilir.

Sizi psikolojik olarak rahatsız eden küçük eylemler bile birer problemdir. Eğer partnerinizin size kötü davrandığını düşünüyorsanız, profesyonel bir yardım almanızı öneriyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.