Evliliğe Dair Bilmeniz Gereken 8 Önemli Şey

Evlilikte işler her zaman yolunda gitmeyecek. Bu nedenle evliliğe dair bilmeniz gerekenler hakkında bilgi edinerek muhtemel sorunlarla başa çıkabilirsiniz.
Evliliğe Dair Bilmeniz Gereken 8 Önemli Şey

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evliliğe dair olumlu ve olumsuz pek çok efsane var. Ancak şurası kesin: Başarılı ve mutlu bir ilişki için çaba, merhamet ve sadakat gerekir. 

Son zamanlarda boşanan çiftlere çok sık rastlıyoruz. Bu durum evliliğe dair yanlış fikirlerin yaygınlaşmasına da neden oluyor. Çünkü birçok çift kendilerini neyin beklediğini bilmeden ilişkilerinde büyük kararlar alıyorlar.

Balayı bittiğinde günlük yaşantılarına geri dönerek hayatlarına devam ediyorlar.

Oysa günlük hayatınızda zorlukların üstesinden eşinizle birlikte gelmeyi öğrenmek zorundasınız. İşler yolunda gitmediğinde, evliliğinizin çıkmaza girmesi mümkündür.

Eğer evliyseniz ya da sevdiğiniz kişiyle hayatınızı birleştirmek üzereyseniz, aşağıda bahsettiğimiz konular hakkında açık ve dürüst bir şekilde konuşmanızda fayda var.

1. Evliliğe Dair Bilmeniz Gerekenler: Aşkınız Her Zaman İlk Günkü Kadar Canlı Olmayacaktır

evliliğe dair bilmeniz gerekenler

Günümüzde birçok çift, evlendikten sonra aşk ölüyor diye düşünerek boşanmaya karar veriyor.

Şu an doruklarda yaşadığınız aşk duygusunun bir gün kaybolabileceğini düşünmek sizin için zor olabilir. Bu noktada gerçek aşk tanımınızın ne olduğuna net bir şekilde karar vermeniz gerekecektir.

Evlilik, her zaman mutlu sonla biten romantik bir film değildir. Karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı kendinizi hazırlamalısınız.

Aşkınızın ışığı biraz sönse bile bunun evliliğinizin başarısızlıkla sonuçlanacağı anlamına gelmediğini bilmeniz gerekiyor.

2. Aşkın Tanımı Herkes için Farklıdır

Birini sevdiğinizi ve onunla başarılı bir evliliğiniz olacağını anlamak için o kişiye kör kütük aşık olmanıza gerek yok. Gerçek aşk zaman ve çaba ister.

Evliliğin meyvelerini yemek için özen göstermeniz ve çaba harcamanız gerekecektir. Hayatta gri bölgeler yoktur, “Birini ya seversiniz ya sevmezsiniz” diyenlerden olabilirsiniz. Ancak bu çok doğru bir yaklaşım olmayabilir çünkü arada kalan duyguları görmezden gelmiş oluyorsunuz.

Bu problemler, sizi eşinizin yeterli olup olmadığı konusunda kuşkuya düşürmekten başka bir şeye yaramaz.

3. Aranızdaki Çekim Daimi Olmayacaktır

evliliğe dair bilgiler

Eşinize her zaman fiziksel olarak çekici gelmeyebilirsiniz, bu varsayımın bilincinde olmak size fayda sağlayacaktır. Dış görünüş odaklı toplumumuzda fiziksel çekim çok önemliymiş gibi düşünülse de size çok çekici gelen biriyle kuracağınız bir ilişkinin bile sonsuza kadar sürmeyebileceğini bilmelisiniz.

Aranızdaki çekimin azalması, eşinizin size olan sevgisini sorgulamanıza neden olabilir. Azalan çekim yüzünden ilişkinizi sorgulamanız doğaldır ancak bu konuyu eşinizle açık bir şekilde konuşabilmelisiniz.

Ayrıca bakınız:İdeal Sevgi Tipi Nedir?

4. İstemeseniz Bile Sevginizi Göstermek Zorundasınız

İşler her zaman yolunda gitmeyecek. Bu yüzden de eşiniz sizi üzen bir şey yaptığında çocukça davranmak işleri daha kötü hâle getirir.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, hislerinizi reddetmeye meyilli olabilirsiniz ve şefkat göstermek istemeyebilirsiniz.

Bir evliliği ayakta tutabilmek için bunu arzu etmediğiniz durumlarda bile gururunuzu arka plana itip sevginizi gösterebilmeyi öğrenmeniz çok önemlidir. Küçük şeyler için kendinizi ve eşinizi üzmeye değmez.

Bir tartışmanın ardından bir fincan çay veya kahve eşliğinde eşinizle açık açık konuşmayı deneyin.

5. Evlilik Hayatı Bir Yolculuktur

evliliğe dair

İlişkideki son nokta gibi gözükse de evlilik zor bir süreçtir ve emek ister.  Çift ve birey olarak büyümek ve gelişmek için yardıma ihtiyacınız vardır.

İkinizin de duygularınızdan kurtulmak isteyeceğiniz zor zamanlarınız olacaktır. Duygularınızı ilişkinize zarar vermek için değil onu onarmak için kullanın.

Eğer bunu yapabilirseniz evliliğin keyfini çıkarabilirsiniz. Eşinizle açık açık konuştuğunuzda, ikinizin de gelişimine katkıda bulunacak çözümler üretebilirsiniz.

6. Çocuk Sahibi Olmak Evlilikte Gerginliğe Sebep Olabilir

Bir çocuk sahibi olmak, dünyanın en güzel şeylerinden biridir, ancak ebeveynlik evlilikte çok zor zamanları beraberinde getirebilir. Çok mutlu bir evliliğiniz olsa da çocuk sahibi olduktan sonra eşinizle gerginlik yaşamanız mümkündür.

Bu nedenle çocuk sahibi olmak için uygun zamanı eşinizle konuşmak önemlidir. Bu süreç içinde evliliğinizi bir kenara bırakmayın.

Birbirinize zaman ayırın ve birlikte geçirebileceğiniz anların tadını çıkarmaya çalışın.

7. Fiziksel Temas İçin Duygusal Bağ Gerekir


Bir çift için cinsel birliktelik, birbirinizi sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi göstermede hayati bir önem taşır. Bu bir sevgi verme ve sevgi alma şeklidir. Cinsellik güç, güvenlik ve onay elde etme yöntemi değildir.

Eğer birliktelikte duygular da devreye giriyorsa, cinsel yaşamınızın evlilik sürecinde azalma olasılığı düşüktür. Ancak zamanla cinsel yaşamınız değişecektir ve bu normal bir durumdur.

İkiniz de karşılıklı his ve isteklerinize karşı açık ve saygılı olmalısınız.

8. Eşinizle Aranızda İletişim Yoksa Evliliğiniz Yürümez

Eşinizle konuşmak, bir şeyler paylaşmak ikinize de mutlu bir evliliğin tadını çıkarma olanağı sağlar. Sırlarınızı saklamak ve duygularınızı bastırmak yalnızca size acı verir ve ilişkinizin yıpranmasına neden olur.

Hislerinizi eşinizle yapıcı bir tutumla paylaşın. Bu ikinizi de mutlu edecektir. Evliliğinizdeki gerginlikler ortadan kalkacaktır ve dürüst olmak sizi de mutlu edecektir.

Evliliği yürütmek her zaman kolay olmayacaktır, ama evliliğe dair bu ipuçları sayesinde bunu başarabilirsiniz. Zor zamanları atlatmak için eşinizle güçlerinizi birleştirmeye ihtiyacınız var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.