Zorluk Çekmeden Kilo Vermek İçin 5 İpucu

Kilo vermek istiyorsanız, beslenme programınızı değiştirmenin yeterli olmayacağını unutmayın. Hem sağlıklı beslendiğiniz hem de fiziksel aktiviteler yaptığınız bir yaşam tarzı edinmelisiniz. 
Zorluk Çekmeden Kilo Vermek İçin 5 İpucu
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Fazla kilolu veya obez olan insanlar kilo vermeye karar verdiklerinde pek çok zorlukla karşılaşırlar. Özellikle yemek söz konusu olduğunda, günlük alışkanlıkları değiştirmek, herkesin baş edemeyeceği ölçüde büyük bir zorluk yaratır. Ancak zorlanmadan kilo vermek de mümkündür.

Aslında sorun şudur, pek çok insan bu süreci katı bir beslenme programı ve yoğun bir egzersiz planından ibaretmiş gibi görür. Tüm bunları bir anda değil günden güne uygulayacaklarını unuturlar.

Kilo vermede en etkili iki faktörün beslenme ve egzersiz olduğu doğrudur. Ancak rekor sürede sonuç vereceğini iddia eden “mucize” yöntemlere kanmamalıyız.

Öncelikle kilo vermenin bir gecede gerçekleşecek bir şey olmadığını anlamalıyız. Kilodan kurtulmak için alışkanlıklarınızı kalıcı olacak bir şekilde değiştirmek zorundasınız.

Bunu unutmadan, zorluk çekmeden amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacak 5 güvenilir ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Her türlü besinin yer aldığı bir beslenme programını tercih edin

bir kase salata

Amacınız dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermekse, hiçbir besin grubu, beslenme programınızın dışında kalmamalıdır.

Uzun bir süre karbonhidratlardan ve yağlardan kaçınmanın doğru olduğu düşünülse de, bugün onların da gerekli olduklarını biliyoruz.

Bu nedenle, taze meyve ve sebzenin yanında şu yiyecekleri tüketmeyi de unutmayın:

 • Tam tahıllı yiyecekler
 • Tohumlar ve kuru yemiş
 • Yağsız et
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Sebzeler

2. Sağlıklı bir kahvaltı yapın

Kilolu insanların çoğu kahvaltıyı atlama tuzağına düşer. Bunu yapmalarının sebebi daha az kalori almak için kahvaltı yapmamanın etkili bir yol olacağını düşünmeleridir.

Ancak bu yeme alışkanlıkları konusunda yapılan başlıca hatalardan biridir. Kilo vermeye yardımcı olmasını bırakın kilo vermeyi engelleyici etkisi vardır.

 • Sadece bizi enerjiyle doldurduğu için değil, vücudumuza metabolizmamız için gerekli olan besinleri büyük oranda sağladığı için kahvaltı günün en önemli öğünüdür.
 • Bu öğünü atlamak veya onun yerine geçmesi için sağlıksız bir seçeneği tercih etmek anksiyete hissini artırır. Büyük ihtimalle günün sonunda almamız gerekenden çok daha fazla kalori alırız.
 • Uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve yağ depolanmasını artırır.

3. Yiyeceklerinizi 5 öğüne yayın

öğle yemeği yiyen adam

Kilo vermekle aç kalmak aynı şey değildir.

Hatta başarısız olmamak ve metabolizmanızı aktif tutmak için yiyeceklerinizi günde 5 öğüne yaymanız önemlidir.

 • 3 öğün sağlam oranda yemek tüketmek yerine, günde 5 kez hafif şeyler tüketmek daha iyi olacaktır.
 • Elbette tüm yiyecekler sağlıklı olmalı, yağ ve kalori oranı ölçülü olmalıdır.

4. Su alımınızı artırın

Her gün su içmek, kilo vermek isteyen tüm kilolu insanların edinmesi gereken bir alışkanlıktır.

 • Bu hayati sıvı vücudun arınması, metabolizmayı yavaşlatan atıklardan kurtulması için önemlidir.
 • Tokluk hissini artırmak için başvurabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Özellikle de ana öğünlerden önce su içerseniz yemek öncesi tokluk hissiniz artacaktır.
 • Vücut susuz ve enerjisiz kalmamış olur. Fiziksel ve zihinsel performans iyileşir.

5. Düzenli egzersiz yapın

egzersiz yapan kadın ve erkek

Az hareket eden insanlar için düzenli bir egzersiz rutinine bağlı kalmak zordur. Ancak kilo vermek istiyorlarsa egzersiz, planlarının önemli bir parçası olmalıdır.

Kaçınılmaz bir şekilde ilk etapta zorluk yaratabilir. Bunun sebebi vücudun fiziksel aktivite nedeniyle ortaya çıkan değişimlere adapte olma ihtiyacı hissetmesidir.

Amaç kendinize işkence etmeniz değildir. Günden güne yoğunluğu artan bir egzersiz planı hazırlamanız önemlidir.

 • Plan hem kardiyovasküler egzersizleri hem de güç egzersizlerini içermelidir.
 • İlk etapta ağırlık olmadan çalışmalısınız veya ağırlıkların boyutu çok küçük olmalıdır. Sonrasında, güç kazandıkça ağırlıkları artırabilirsiniz.
 • Yağ yakmak önemli olduğu için kardiyovasküler aktivite en az 15 dakika boyunca yapılmalıdır.
 • Genel olarak, haftada 3-5 kez arası egzersiz yapmalısınız. Kalan günlerde vücut dinlenecek ve kendini toparlayacaktır.

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Başarısız olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Bu ipuçlarını aklınızdan çıkarmayın ve zorluk çekmeden kilo vermenize yardımcı olup olmadıklarına bir bakın.

Unutmayın, bu alışkanlıkları edinebilirsiniz. Bunun yanı sıra hareketsiz yaşam tarzını terk etmek için irade gücüne ihtiyacınız olacak.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Solah VA., Kerr DA., Hunt Wj., Johnson SK., et al., Effect of fibre supplementation on body weight and composition, frequency of eating and dietary choice in overweight individuals. Nutrients, 2017.
 • Islam A., Amin MN.,Siddiqui SA., Hossain P., et al., Trans fatty acids and lipid profile: a serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr, 2019. 13 (2): 1643-1647.
 • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.