Kurdeşen Sorunu İçin Doğal Ev Tedavileri

Kurdeşen, alerji yapan maddelerle temasa geçtiğinizde veya soğuk ve sıcak havaya maruz kaldığınızda ortaya çıkar. Üç doğal tedavi yöntemi ile kurdeşenleri nasıl yatıştıracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Kurdeşen Sorunu İçin Doğal Ev Tedavileri
Sergio Alonso Castrillejo

tarafından incelendi ve onaylandı. eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kurdeşen en sık karşılaşılan cilt problemlerinden biridir. Alerjenlerle temasa geçtiğinizde, soğuk veya sıcak havaya maruz kaldığınızda bu cilt sorunu ortaya çıkabilir. Bu yüzden kurdeşen sorunu ile nasıl baş edeceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Bu yazıda bahsedeceğimiz üç doğal tedavi, size bu konuda yardımcı olacak.

Kurdeşen nedir?

Kaşıntı, kurdeşenin en yaygın belirtisidir. Bu hastalığa sahip olan kişiler rahatsız edici kaşıntılar nedeniyle adeta acı çeker. Kurdeşen, cildinizde kırmızımsı iltihaplı lekeler şeklinde ortaya çıkan yaygın bir dermatolojik problemdir. Genellikle alerjenlerle temasın bir sonucu olarak meydana gelirler ve bu cilt problemi altı haftaya kadar sürebilir.

Kurdeşen tedavisinde genelde kortikoid veya antihistamin içeren kremler kullanılır. Ancak bu kremlerin faydaları sınırlıdır. Neyse ki bazı bitkilerin özelliklerinden yararlanarak kurdeşen sorununu basit tedavilerle rahatlatmanız mümkün.

Bu yazıda kurdeşenlerin muhtemel sebeplerinden ve bu sorunla nasıl baş edeceğinizden bahsedeceğiz. Bu cilt problemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Kurdeşene Sebep Olan Şey Nedir?

Çoğu zaman en sık rastlanan neden, alerjik reaksiyonlardır; kişinin bir gıdaya, maddeye veya penisilin gibi ilaçlara karşı alerjisi olabilir. Sodyum nitrit gibi bazı bileşikler de bu soruna neden olabilir (bu madde genellikle sosislerde ve işlenmiş etlerde bulunur).

Ancak cildin soğuk veya sıcak havayla temas etmesi, terleme veya sürtünme gibi nedenler sonucunda da bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak, kurdeşen viral enfeksiyonlarla da bağlantılı olabilir.

Çoğu durumda kurdeşen, ortada bir sebep olmadan ortaya çıkar. Stres ve diğer kötü alışkanlıklar bu hastalığı tetikleyebilir.

Kurdeşeni Yatıştırmak İçin Ev Tedavileri

Kurdeşeni tedavi etmek için neyse ki birçok ev tedavisi bulunuyor. Bu tedaviler, merhemlerden, jellerden, hatta kortikosteroidlerden ve antihistaminiklerden (alerji ve kaşıntı önleyici ilaçlar) oluşur.

Ancak bazen savunma sisteminiz bu ilaçlara karşı bir tür bağışıklık geliştirir ve bu durum ilaçların etkisini azaltır. Doğal tedavilerin etki göstermesi çok daha uzun sürebilir ancak doğal bileşenlerden oluşan tedavi yöntemleri vücudunuza zarar vermez.

Unutmayın, kurdeşenleriniz azalmıyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Ancak tıbbi tedavinin yanında bu yazıda bahsedilen tedavileri de kullanabilirsiniz. Not almaya hazırsanız başlıyoruz!

Doğal Tedavilerle Kurdeşenlerinizi Yatıştırın

1. Daha çok C vitamini tüketin

C vitamini ve çeşitli meyveler

C vitamini histamin akışını kontrol etmenize yardımcı olduğu için kurdeşeni yatıştırır. Bazı doktorlar, içinde yüksek oranda histamin bulunduğundan bu reaksiyonları kontrol altına almanız için C vitamini tüketmenizi önermektedir.

Vücudunuza daha çok C vitamini sağlamak için narenciye tüketiminizi arttırın; portakallar ve diğer turunçgiller, yüksek oranda emilebilir C vitamini içeriyor.

Bunlara ek olarak, çilek, guava, papaya ve kivi gibi yüksek miktarda C vitamini içeren diğer meyveleri de tüketebilirsiniz. Her gün bu meyvelerden en az bir tane yediğinizden emin olun.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Vitamin

2. Fesleğen Banyosu

Fesleğen, mutfakta en sık kullanılan baharatlardan birisidir. Ayrıca geleneksel tıpta fesleğen banyosu yapmanın kurdeşen sorununa iyi geldiğini bilirdi ve bu yöntem yaygın olarak tavsiye edilirdi. Peki ama neden?

Fesleğen, kurdeşenlerin çok kısa sürede ortadan kaybolmasını sağlar. Bunun yanında cildi de tazeler. Bu tedavi için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı fesleğen yaprağı
  • 1 yemek kaşığı kurutulmuş fesleğen yaprağı (toz halde)
  • 1/2 litre su

Hazırlanışı

  • Suyun içine fesleğen tozunu ekleyin ve iyice karıştırın.
  • Karışımı bir tencerenin içine aktarın ve orta ateşte ısıtın. Kaynamaya başladığında fesleğen yapraklarını içine ekleyin.
  • Yaprakların özelliklerinden daha iyi yararlanmak için kaynama işlemi sırasında bir yandan da karıştırın. Birkaç dakika sonra karışımı ocaktan alın ve soğumasını bekleyin.
  • Elde ettiğiniz karışımı banyo suyunuza karıştırın ve kurdeşenli bölgeleri mutlaka bu su ile temas ettirin.

3. Elma Sirkesi

cam şişe içinde elma sirkesi ve kurdeşen

Elma sirkesinin antihistaminik özelliği kurdeşenleri yatıştırmanıza yardımcı olur. Elma sirkesini muhtemelen sadece salatalarınızda kullanıyorsunuz. Ancak bu lezzetli sıvı aynı zamanda güçlü bir alerji karşıtıdır. Bu yüzden elma sirkesi kurdeşenin belirtilerini hafifletebilir. 
  • Elma sirkesini temiz bir pamuk veya gazlı bez yardımıyla etkilenen bölgelere kompres yapmanız yeterli olacaktır.
  • Elma sirkesine bandığınız pamuk veya gazlı bezi 15 dakika boyunca cildinizde bekletin. Eğer kurdeşenden etkilenen bölge genişse ve tahriş olmuşsa, elma sirkesini (bir miktar su ile karıştırın) doğrudan cildinize uygulamak isteyebilirsiniz. 

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.