Kuş Yemi Ve Tarçınlı Su: Damarları Temizlemeye Yardımcı Olan Bir Çözüm

Kuş yemi ve tarçınlı suyun damarlarınıza temizlemeye yardımcı olduğunu duymuş muydunuz? Bu yazıda daha fazlasını öğrenin! 
Kuş Yemi Ve Tarçınlı Su: Damarları Temizlemeye Yardımcı Olan Bir Çözüm

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Tükettiğimiz yiyeceklerden bazıları sağlığımız için zararlı olabilir. Belli maddelerin aşırı alımı damarların etkilenmesine yol açabilir. İnsanların damarlarının tıkanmalarını önlemeyi nasıl başarabileceklerini öğrenmeleri önemlidir. Bu sorunu çözebilecek en iyi çarelerden biri kuş yemi ve tarçınlı su olabilir.

Bu yazıda bu iki maddenin neden damarlarınızı temizlemeye yardımcı olduğundan bahsedeceğiz.

Atardamarlar ne işe yarar?

Atardamarlar, insanların vücutlarındaki kanı taşımaktan sorumlu damarlardır. Tıkanmalarının yaratabileceği en tehlikeli sonuçlardan biri kalbe az kan pompalanmasıdır. Bu durum ölümcül olabileceği için engellenmesi çok önemlidir.

Belli bazı vakalarda damar tıkanmasının belirtileri sinir bozucu ve endişe verici olabilir. En yaygın belirtiler şunlardır:

 • Ağrı
 • Solunum yolu problemleri
 • Baş dönmesi
 • Sıvı toplanması
 • Bitkinlik

Damarların tıkanmasına ne sebep olur?

En belirgin faktörler yüksek kolesterol, hipertansiyon, diyabet ve stres olarak sıralanabilir. Obezite ve sigara içmek de bu sorunun yayılmasına yardımcı olabilir.

Damarların iltihaplanması da belli maddelerin aşırı tüketiminden kaynaklanır. Bunlardan bazıları aşırı kalori tüketimine de neden olan alkollü içecekler, yağlı yiyecekler ve şeker olarak sıralanabilir.

damar tıkanıklık

Öte yandan her gün tükettiğimiz bazı yiyecekler de damarların iltihaplanmasına katkı sağlayabilir. Aşağıdaki yiyecekler bunlardan bazılarıdır:

 • Et
 • Yumurta
 • Süt ürünleri
 • Trans yağlar

Ayrıca bu yiyeceklerin dengeli bir şekilde tüketilmesinin damarları etkilemeyeceğini hatırlatmakta da fayda var.

Damarların tıkanmasını önlemenin yolları nelerdir?

Elbette damar sağlığını güçlendirmenin ilk adımı günlük beslenmemizden zararlı yiyecekleri çıkarmaktır.

Yüksek oranda koruyucu içeren yiyecekler beslenme programımızda yer almamalıdır. Bunların yerine geçebilecek harika bir alternatif olarak sağlıklı yağlı yiyecekler tüketilebilir.

Düzenli egzersiz ve düzenli olarak doktora gitmek de tıkanan damarlarla savaşmada çok önemlidir. Sağlık için yararlı olan herhangi bir alışkanlık vücudun dolaşım sistemi için de faydalı olacaktır.

Öte yandan belli bazı doğal maddeler damar sağlığına iyi gelebilir.

 • Nar, yulaf ve smoothieler, içerdikleri farklı besinler sayesinde damarların fonksiyonel gelişimine yardımcı olur.
 • Demleme içecekler de damarların tıkanmasını önlemede ve enflamasyon riskini azaltmada etkilidirler.

Kuş yemi ve tarçınlı su

Kuş yemi iyileştirici özellikleriyle bilinen bir yiyecektir. Kan damarlarının, atardamarların, karaciğerin ve iyi durumdaki böbreklerin bakımını yapar.

Öte yandan tarçın, iyi bir tada sahip olmasının yanında sağlık açısından faydalı pek çok özelliğe sahiptir. Kolesterol seviyesinin ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Bu süreç, damarlar için faydalıdır.

çubuk tarçın toz tarçın

Bu iki maddenin bir içecekte bir araya gelmesi damar sağlığı için koruyucu bir etki sağlayacaktır. Kuş yemi suyunun tek başına tadının kötü olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak tarçın eklendiğinde karışımı içmek çok daha kolay olacaktır.

Malzemeler

 • ½ yemek kaşığı kuş yemi (7 g)
 • 1 bardak su (200 ml)
 • ½ çubuk tarçın

Nasıl hazırlanır?

 • Önce suyu kaynatalım.
 • Kaynayınca kuş yemini ekleyelim ve 5 dakika demlenmeye bırakalım.
 • Sonra tarçını ekleyelim ve 10 dakika kaynamasına izin verelim.
 • 10 dakika dolunca ocaktan alalım ve karışımı beklemeye bırakalım.
 • İçecek dinlenip oda sıcaklığına geldiğinde tüketilmeli. Bu işlemi haftada en az üç kez yapmanız tavsiye edilir.

Damarlarımıza iyi bakmak hem olası büyük sorunları önlemek hem de genel sağlığımızı korumak açısından önemlidir. İnsan vücudu için büyük önem taşıyan dolaşım sisteminin korunması sağlık alanında öncelik verilen bir konu olmalıdır.

Kuş yemi ve tarçınlı su ile yapılan bu çözümün hazırlanması kolaydır. Ayrıca damarları koruma konusunda etkili bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir ...
Kuş Yemi ile Kolesterol ve Fazla Kilolarla Savaşın
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kuş Yemi ile Kolesterol ve Fazla Kilolarla Savaşın

Kuş yemi olarak bildiğimiz Kanarya adalarındaki çimenin tohumları, evcil kuşlar için tercih edilen yiyecek olduğu için dünyanın her yerinde oldukça...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.