Lastikli Çarşafların Kayması Nasıl Önlenir?

Hepimiz çarşafları nasıl sıkı tutacağımızı bilmek isteriz. Bu sadece yatak düzensiz göründüğü için değil, aynı zamanda rahatsız olduğu ve şilteyi leke ve kire maruz bıraktığı için de önemlidir. İşte bu soruna veda etmenin yolu!
Lastikli Çarşafların Kayması Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 23 Temmuz, 2021

Bu yazımızda, lastikli çarşafların kayması nasıl önlenir, onu açıklayacağız Bu sorunu çözmek, kelimenin tam anlamıyla geceleri rahat uyumanıza yardımcı olacaktır!

Bu abartı değil – bilirsiniz, köşelerden biri her gevşediğinde göz kapaklarınızdan en az biri açılır. Bu birçok nedenden dolayı olabilir: Doğru boyu seçmemiş olabilirsiniz veya belki de üreticinin deneyim eksikliği çarşafın kalitesini azaltmıştır.

Çarşaf sermek eski bir sistemdir. Aslında, bazı araştırmalar bunu yapmanın çeşitli yollarını zaman dilimine ve kültürlere göre özetlemiştir. Bu nedenle, her zaman mükemmel bir şekilde yapılmış bir yatağa sahip olmak yeni bir kavram değildir.

Uyanıp da örtüsüz bir şilte görmek, birden fazla kişinin ürkmesine neden olur. Sadece çalar saatin geç çaldığını ve hazırlanmak için koşturmanız gerekmesinin yanı sıra, çarşafınızın her köşesini ayarlamak için de vakit ayırmanız gerektiğini düşünmek aslında oldukça streslidir.

Yatağınız için doğru çarşafları seçin

Çarşafların kaymasını önlemenin yollarını araştırmadan önce, yatağınız için doğru olanları nasıl seçeceğinizi öğrenmelisiniz. İster inanın ister inanmayın, çözümün büyük bir kısmı bu ayrıntılarda gizlidir.

Malzeme

Bu, çarşaf seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeydir. Aslında, çok fazla çeşit vardır, ama en yaygın olanları aşağıdakilerdir:

  • Keten, serin ve nefes alabilir olduğundan sıcak yerler için idealdir. Dezavantajı ise çok fazla kırışmasıdır.
  • Pima pamuğu, Mısır pamuğuna kıyasla daha yumuşak, parlak ve ekonomiktir. Çalışmalar, pamuğun herhangi bir kullanımında uzun bir raf ömrüne sahip olduğunu belirlemiştir.
  • Mısır pamuğu yüksek kalitededir ve bu nedenle pahalıdır. Ancak, çarşaflarınız uzun süre dayanacaktır.
  • İpek yumuşak, parlak ve oldukça dayanıklıdır, ancak düzgün şekilde tutturmazsanız kolayca kırışabilir.
  • Sentetik lifler, toplam bileşimin %50’sini geçmedikleri sürece iyi bir seçenektir. Ekonomik ve dayanıklı bir malzemedir, ancak çok yumuşak değildir.
beyaz çarşaflar
Dağınık çarşaflar birden fazla kişiyi üzer ve geceleri dinlenmeyi zorlaştırır.

Kumaş

Kumaş, çarşafınızın liflerinin nasıl iç içe geçtiğini gösterir. En popüler olanlardan biri perkaldır, iplikleri dönüşümlü olarak uzunlamasına ve enine dokunmuştur. Ayrıca, enine ve bir boyuna iç içe örülmüş dört iplikle, sıkı dokunmuş ve yumuşak olan saten vardır. Son olarak, pazen, petek benzeri bir dokuya sahiptir.

Yoğunluk

Yumuşaklığı karşılaştırmanız gerektiğinde bu önemlidir. Çarşafın her inç karesindeki iplik sayısını ifade eder. Bu ölçümde ne kadar çok iplik olursa, yatak takımınız o kadar yumuşak olur.

Takılan çarşafın boyutu

Çarşafın yatağınıza uyumu buna bağlı olacağından bu en önemli ipucudur. Bu nedenle, doğru boyutu belirlemelisiniz.

Düz çarşaflar daha genişken, lastikli çarşafların şilte ile aynı boyutta olması gerektiğini unutmayın.

İşte düz sayfa ölçümlerinin basit bir kılavuzu:

  • 90 ila 105 santimetre: 160 santimetre genişliğinde çarşaf
  • 150 ila 160 santimetre: 240 santimetre genişliğinde çarşaf
  • 2 metre: 290 cm genişliğinde çarşaf

Çarşafları yatakta tutmanın yolları

Şimdi size çarşaflarınızın kaymasını önlemenin farklı yollarını anlatacağız.

Elastik bantlar

Neyse ki, alışveriş yaparak çarşaf sorunu da dahil olmak üzere çeşitli ihtiyaçlarımıza cevap bulabiliriz. Elastik bantlar mükemmel bir alternatiftir.

Bunları şiltenin üstüne ve altına yerleştirin ve ardından çarşafları her zamanki gibi sokun. Bu bantlar, yerleştirdikten sonra iliklemeniz gereken düğmelerle birlikte gelir, böylece tutuş sağlarlar. Kullanımı oldukça kolaydır.

Köşe askıları, lastikli çarşaflar için mükemmeldir

Bunlar harika bir seçenektir ve bazılarında çarşafların köşelerini uçlarında tutmak için kancalar bulunur. Bunları kendiniz de yapabilirsiniz, tek ihtiyacınız olan bir parça elastik ve parçaları sabitlemek için birkaç çengelli iğne.

Kaydırmaz pedleri deneyin

Ayrıca şiltenin her köşesinde ve çarşafın altında kullanabileceğiniz kaydırmaz pedler bulunmaktadır. Bunlar kumaşa yapışma sağlar ve çarşafları yerlerine sabitler. Köpük kauçuk da aynı işi görür.

çekmece bazalı yatak
Yatağı yapma şekliniz, çarşafların kaymasını önlemede belirleyici bir faktördür.

Emniyet pimleri veya kancalar

Bu yöntem özellikle etrafınızda çocuk yoksa kullanışlıdır. Çarşafların köşelerinin çengelli iğnelerle sabitlenmesinden oluşur. Ancak çocuklar bunları çıkarmaya çalışıp kendilerine zarar verebilirler. Bu yöntemi, düz çarşafları da sabitlemekte kullanabilirsiniz.

Fermuarlı çarşaflar kullanın

Bu yöntem en kolay ve aynı zamanda çocuklar için en güvenli olandır. Aslında, yukarıdaki yöntemleri denediyseniz ve hiçbiri işe yaramadıysa sakin olun ve fermuarlı veya büzme ipli çarşaflar satın alın.

Lastikli çarşafları yatakta tutmak çok kolay!

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, çarşafların kaymasını önlemek kolaydır ve bunu yapmanın birçok yolu vardır. Her şey, ihtiyacınız olanı satın almak için harcayacağınız zamana ve bütçenize bağlıdır.

Bu fikirlere dayanarak evde sahip olduğunuz diğer her şeyi deneyebilirsiniz. Rahatınız söz konusu olduğunda hayal gücünüz sahip olabileceğiniz en iyi müttefiktir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.