Lazarus Etkisi: Hayata Geri Dönmek

26 Temmuz, 2021
Lazarus etkisi sadece 100 ila 200 vakada belgelenmiş ve çoğu durumda kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

Lazarus etkisi, dizilerde, filmlerde ve hatta kitaplarda ortaya çıkan nadir ve gerçekten şaşırtıcı bir fenomendir. Ayrıca Lazarus sendromu veya kendi kendine resüsitasyon olarak da bilinir.

Bu etki, kardiyopulmoner canlandırma girişimi başarısız olduktan sonra bir kişinin ‘canlandırılmasından’ oluşur. Yani ölen ve başarılı bir şekilde diriltilemeyen kişi bir süre sonra tekrar hayata döner.

Lazarus etkisi o kadar nadirdir ki, her zaman bir efsane ya da kurgu olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, bugün belgelenmiş ve araştırılmış birçok vaka vardır. Bu yazıda, bunun neyle ilgili olduğunu açıklayacağız.

İlginizi çekebilir: Ani Kalp Durması Yaşayan Kişiye Nasıl Yardım Edilir?

Lazarus etkisi nereden geliyor?

Lazarus etkisinin adı Hristiyanlık dininden gelmektedir. İncil’in Yeni Ahit’i, İsa peygamberin bir arkadaşı olan Lazarus’un hikayesini anlatır. Lazarus hastalanır ve ölür, ancak hikayeye göre İsa onu ölümden diriltmeyi başarır.

Bu hikaye ünlü “Lazarus, ortaya çık” ifadesini içerir. Bu etki edebiyatta tarih boyunca kullanılmıştır. Ancak, gerçek vakaların gerçek araştırma ve belgelenmesi 20. yüzyıla kadar başlamamıştır.

Lazarus etkisi, Galler’deki bir doktor bunu 1982’de kendi kendine canlandırma olarak tanımlayana kadar bu ismi taşıyordu. Bu adam olayı araştırmaya başladı ve bu olayla ilgili 38 belgelenmiş vaka olduğunu keşfetti.

Çoğu durumda olan şey, canlandırma girişimi durduktan yaklaşık 7-8 dakika sonra hastaların hayata geri dönmesiydi. Ancak, “ölme” süresinin yarım saatten fazla olduğu başka durumlar da vardı.

kalp masajı ve hayatta kalma zinciri

Lazarus etkisi nedir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Lazarus etkisi aslında kendi kendini diriltme adı verilen tıbbi bir olgudur. Tıbba göre, kardiyopulmoner canlandırma girişiminin ardından bir süre geçtikten sonra beynin yeniden etkinleştirilmesinden oluşur.

Konuyla ilgili bildirilen tüm vakaların ortak noktası şudur: Hastaların tümüne kalp masajı olarak da bilinen CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) uygulanmıştı. Kardiyopulmoner resüsitasyon, göğüs kompresyonları yapmak ve kalp durması geçiren bir kişiye suni teneffüs yapmaktan oluşur.

İlginizi çekebilir: Kardiyopulmoner Arrest: Bilmeniz Gereken Her Şey

Aslında, bilim insanları hala bu etkinin neden oluştuğunu bilmiyorlar. Bir hipotez, göğüste çok fazla basınç oluştuğu için kalbin atmayı durdurmasıdır. Buradaki fikir, resüsitasyonun durdurulmasından sonra bu basıncın serbest kalması ve kalbin yeniden aktif hale gelmesidir.

Başka bir hipotez, ölümden sonra azalan ve kalbin tekrar çalışmasına izin veren kandaki potasyum miktarı ile ilgilidir. Aslında, Lazarus etkisini yaşayan çoğu insan, kısa bir süre sonra kesin olarak ölür veya beyin hasarı yaşar.

elektroşok

Lazarus işareti ne anlama geliyor?

Son araştırmalar, Lazarus işaretinin beyin ölümü sonrası kasların motor tepkisi olduğunu açıklıyor. Beyin ölümü, merkezi sinir sisteminin geri dönülemez bir şekilde fonksiyonlarını kaybetmesidir.

Beyin ölümü durumunda kişinin refleksleri yoktur ve apne halindedir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu durumda kendiliğinden kas kasılmaları gösteren insanlar vardır.

Bu kasılmalara Lazarus etkisi diyoruz. Gerçekte, Lazarus etkisi hekimler ve aile üyeleri için büyük kafa karışıklığına neden olur. Ölümle yüzleşmek karmaşık bir durumdur ve bu olduğunda umut olduğunu düşünme eğilimi vardır.

Unutmamamız gereken şey, Lazarus etkisinin çok nadir olduğudur. Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, bunu yaşayan çoğu insan kısa bir süre sonra ölürler.

  • ¿Quién fue Lázaro en la biblia? | GotQuestions.org/Espanol. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://www.gotquestions.org/Espanol/lazaro-en-la-biblia.html
  • The Lazarus Phenomenon, Explained: Why Sometimes, the Deceased Are Not Dead, Yet | Science | Smithsonian Magazine. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://www.smithsonianmag.com/science-nature/lazarus-phenomenon-explained-why-sometimes-deceased-are-not-dead-yet-180958613/
  • Martínez-Roldán, A., Egea-Guerrero, J. J., & Revuelto-Rey, J. (2015, April 1). Movimientos después de la muerte encefálica. Medicina Intensiva. Ediciones Doyma, S.L. https://doi.org/10.1016/j.medin.2014.03.002
  • El efecto Lázaro: el terrorífico retorno a la vida tras la muerte clínica – Tecnología – Tecnología. (n.d.). Retrieved April 15, 2020, from https://culturacolectiva.com/tecnologia/efecto-lazaro-el-sindrome-que-te-regresa-a-la-vida-despues-de-la-muerte