Limonun Özellikleri ve Limon İçeren Doğal Tedaviler

Limon sindirime yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını destekler. Faydalı özelliklerinden bazıları, toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olarak, böbrek taşı oluşmasını önlemesidir.
Limonun Özellikleri ve Limon İçeren Doğal Tedaviler

Tarafından yazılmıştır Óscar Dorado

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Limon, turunçgil meyveler grubuna dahildir ve sağlığa faydaları bakımından çok değerlidir. İnanmıyor musunuz? Bu yazımızda limonun özellikleri ve limon içeren doğal tedavileri sizinle paylaşacağız.

Limonun Özellikleri

Aroması ve dünya çapındaki mutfaklarda kullanımı ile bilinen limon, limon ağacından elde edilir. Bu aromatik ağaç, Citrus familyasına aittir ve çok yıllık bir bitkidir. Esasen Asya’dan gelmektedir, fakat şu anda tropikal ve subtropikal bölgelerde de yetiştirilmektedir.

Limonda bol miktarda C vitamini ve sitrik asit vardır, bunlar direkt olarak limonun özelliklerine etki etmektedir. Aynı zamanda, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum da içerir.

Limon hem tatlı hem tuzlu yiyeceklerde, hem de içeceklerde kullanılabilir. Ayrıca, limonun suyu, suyu temizlemek için kullanılabilir ve mikroorganizmaların oluşmasını önler. Yaprakları odaya ve mobilyalara güzel koku vermek için kullanılabilir ve ağacından dolap bile yapılmaktadır.

Peki, limonun sağlığa faydalı birçok özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Limonun Sağlığa 6 Faydası

masada limon çayı ve çay fincanını tutan eller
Limon, birçok kullanımı olan aktif antiseptikler içerir.

1. Antiseptik ve Dezenfektan

Bu meyve doğal bir antiseptiktir ve yaraları dezenfekte etmek için kullanılabilir. Mikroorganizmaların yayılmasını önler ve cildin iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

2. Kardiyovasküler Sistemi ve Kan Dolaşımını Korur

Limonun kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Limonun içerdiği antioksidanlar sağlıklı kalp fonksiyonlarını destekler ve kan damarlarının duvarlarını güçlendirir. Aynı zamanda kan dolaşımına yardımcı olur, kan basıncını düşürür ve kan pıhtısını önler.

3. Karaciğeri, Böbrekleri, İdrar Torbasını ve Sindirim Sistemini Korur

Limon sindirime yardımcı olur ve karaciğer fonksiyonlarını destekler. Diğer faydalarının yanı sıra, vücudu toksinlerden arındırır ve bu şekilde böbrek taşı oluşumunu önler. İçerdiği besin maddeleri bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.

4. Eklem Ağrısına ve Enflamasyona İyi Gelir

Sitrik asit, diğer oleik maddeler gibi anti-enflamatuvar ve dezenfektandır. Bu sebepten, esansiyel limon yağı tendinit, artrit, osteoartrit, gut ve romatizma için harika bir tedavidir. Yani, limon tüketmek eklem ağrısı ile savaşmaya yardım eder.

5. Cildi, Saçı ve Tırnakları Korur

Limonun özellikleri çeşitli kozmetik alanlarda da kullanılmaktadır. C vitamininin antioksidan etkisi hücre yenilenmesini, kolajen oluşumunu ve kalsiyum düzeninin destekler. Bu meyve cilt yaşlanması ile savaşır ve birkaç damlası ile tırnakları ve saçı güçlendirir. Limonu bu şekilde uyguladıktan sonra bol su ile durulamayı unutmayın.

Bölgesel olarak uygulanması peeling etkisi yaratarak cildi temizler ve cildin parlaklığını geri getirir. Özellikleri ve cilt üzerindeki etkileri sebebiyle yağlı veya opak ciltler için harika bir yardımcıdır.

Son olarak, limonla yapılan 2 faydalı tedaviyi size önermeden gitmek istemiyoruz!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yüksek Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Etmenin 7 Yolu

Limon İçeren Doğal Tedaviler

Boğaz Ağrısı için Doğal Tedavi

limonun özellikleri
Limon ve bal kombinasyonu boğaz ağrısı ve enflamasyon için mükemmel çalışır.

Limonun içerdiği flavonoidler ve antioksidan özellikleri boğazdaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, balın da anti-enflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Malzemeler

  • Yarım limonun suyu
  • 1 çay kaşığı bal
  • 250 ml su

Hazırlanışı

Suyu kaynatın. Balı ve limonu büyük bir kupaya koyun. Sıcak suyu ekleyin, karıştırın ve hemen için. Bu tedaviyi ihtiyacınız kadar kullanabilirsiniz.

Sivilceden Kurtulmak için Doğal Maske

Bu maske etkili bir şekilde cildinizi temizlemeye yardımcı olur. Bu karışımın sizin için zararlı olup olmadığını görmek için daha az hassas bir bölgede test ettiğinizden emin olun.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı kil
  • Yarım limonun suyu
  • 2 damla esansiyel nane yağı
  • 1 damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı

Bir bardağa kili ve limon suyunu koyun. Nane yağını ve çay ağacı yağını ekleyin. İyice karıştırın ve sonra bu maskeyi alnınıza, burnunuza ve çenenize uygulayın. Birkaç dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
  • Lis DM, Baar K. Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2019 Sep 1;29(5):526-531. doi: 10.1123/ijsnem.2018-0385. PMID: 30859848.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.