Lösemi ve Göz Ardı Edilen 10 Semptomu

23 Kasım, 2020
Bu belirtilerin bazıları daha az ciddi sorunların belirtisi olabilse de, eğer endişeleniyorsanız bir an önce bir uzmana görünmelisiniz böylece eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa erken tanı koyulabilir.

Lösemi, vücutta kan oluşturan dokuları etkileyen kanser türüne verilen isimdir. Beyaz kan hücrelerinin yeterli miktarda oluşmaması anlamına gelen bu hastalıktan beyaz kan hücreleri doğrudan etkilenir.

Kan hücreleri vücudun savunma mekanizmalarının önemli bir parçasıdır. Bedenin ihtiyaç duyduğu şey doğrultusunda büyür ve bölünürler.

Bununla birlikte, lösemi hastalarında, kemik iliği kan hücrelerini düzensiz bir şekilde üretir ve beyaz kan hücrelerini üretmesine rağmen bunlar hücreler kusurlu olduğundan vücudu koruyamazlar.

Kanser ilerledikçe, alyuvarlar veya trombositler gibi diğer kan hücrelerinin üretiminde de komplikasyonlar meydana gelmeye başlar. Bu aşamada kansızlık ve kanama ciddi seviyelere ulaşır. Buna ek olarak, diğer enfeksiyon türlerine yakalanma riski de artar.

En endişe verici olan şey ise pek çok kişinin lösemi belirtilerini bilmemesi ya da başka hastalıklarla karıştırmasıdır. Bu da bu hastalığın erken teşhisini zorlaştırmaktadır.

Bu nedenle bugünkü yazımızda löseminin gözardı etmemeniz gereken 10 semptomunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Ciltte mor ya da kırmızı lekeler

kolda kırmızı leke

Tıp dünyasında peteşi olarak bilinen bu lekeler, genellikle göğüs bölgesinde, sırtta veya kollarda kümeler halinde görülür. Bu lekeler kan pıhtılaşıp normal akamadığı için meydana gelirler. İnsanlar genellikle bu lekeleri cildin kızarıklıklarıyla karıştırır.

Şu da ilginizi çekebilir: Şişmiş Lenf Bezleri için Ne Yapabilirsiniz?

2. Kemik ya da eklem ağrısı

Kemik ve eklem ağrısına neden olabilecek pek çok hastalık vardır. Bununla birlikte, lösemi hastalığında ağrı, kusurlu beyaz kan hücrelerinin birikiminden kaynaklanmaktadır. Hastalar, etkilenen bölgeye bağlı olarak şiddeti değişen keskin veya donuk bir ağrı hissederler.

3. Baş ağrısı

başı ağrıyan kadın

Baş ağrısı, göz ardı edilen lösemi semptomlarından bir tanesidir. Akut lösemi vakalarında genellikle şiddetli ve uzun süreli baş ağrıları görülür. Beyinden omuriliğe doğru olan kan akışında bir sıkıntı olduğu için baş ağrısı meydana gelir. Bu durum, Migren ağrılarının kan damarlarının daralması yüzünden meydana gelmesine benzetilebilir.

4. Salgı bezlerinin şişmesi

Lösemi, beyaz ve kırmızı kan hücresi üretimini tehlikeye attığında, vücudun enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneği zayıflar. Bu durum iltihaplanma süreçlerini değiştirir ve salgı bezlerinin şişmesine, lenf nodüllerine ve küçük, acısız, mor veya mavi yumrular oluşmasına neden olur.

5. Güçsüzlük ve yorgunluk hissi

yataktan kalkan kadın

Güçsüz veya yorgun hissettiğinizde akla gelen ilk şey lösemi değildir. Bununla birlikte, bu semptomlar hafife alınmamalıdır çünkü ciddi hastalıkların belirtileri de olabilirler. Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin azalması, vücudun oksijen ve besin maddelerini taşıma yeteneğini etkiler ve bu da kansızlık ve kronik yorgunluk ile sonuçlanır.

6. Olağandışı kanamalar

Her türlü olağandışı ve sebepsiz kanama löseminin açık bir belirtisi olabilir. Kanda azalan trombosit sayısı, kanın pıhtılaşma kabiliyetini etkiler ve bu da kanamalara duyarlılığı artırır.

7. Ateş ve enfeksiyon hastalıkları

ateşlenmiş hasta kadın

Lösemi, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara neden olabilecek patojenlerle mücadele etme yeteneğini zayıflatır. Bunun sonucunda da, lösemi hastaları sürekli ateşlenirler ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonları geçirirler.

Bunun esas nedeni, kanserli kan hücrelerinin beyaz kan hücrelerinin virüslere ve bakterilere karşı mücadele etmesini önlemesidir.

8. Ani kilo kaybı

Diğer kanser vakalarında da olduğu gibi, lösemi hastaları da birden bire endişe verici oranda kilo kaybedebilirler. Ayrıca bu durum aşırı yorgun hissetmenin ve hastalarda meydana gelebilecek iştah kaybının bir yan etkisi olabilir.

Bu yazımızı da okuyun: Çoğu İnsanın Göz Ardı Ettiği 8 Yaygın Kanser Semptomu

9. Solunum zorluğu

nefes alamayan kadın

Nefes kaybı veya solunum zorluğu, kan akışındaki değişime bağlı olarak hücrelerdeki oksijenasyonun azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalar sürekli nefes nefese kalırken, bazıları da yeterli şekilde nefes alamıyormuş gibi hissederler.

10. Karında ağrı ya da şişme

Lösemi yayılırsa, karaciğer veya dalakta şişme meydana gelir ve kaburga kafesinin altındaki bölgede tekrarlayan karın ağrısı veya şişkinlik hissi ile sonuçlanır. Bazı hastalar sırt bölgesinde hafif bir ağrı hissedebilir veya mide bulantısı, kusma ve bağırsak aktivitelerinde birtakım bozukluklar yaşayabilir.

Lösemi tedavisi son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetti. Bununla birlikte, tedavinin başarısının büyük bir kısmı kanserin erken teşhisine bağlıdır.

Bu nedenle, aslında daha az ciddi bir sorundan kaynaklansa bile, yukarıda belirtilen belirtilerin herhangi biri başınıza geldiğinde mutlaka bir doktora danışın.

  • (2012). Retrieved from https://gesmd.es/pdfs/guias_smd/Haematologia_Guias_SMD.pdf
  • (2017). Retrieved from https://www.sehh.es/images/stories/recursos/2017/02/15/02/Informe-Avances-en-Cancer-Hematologico.pdf
  • GABRIEL, R., LÓPEZ, G., SÁNCHEZ, L., & MUÑIZ, J. (2002). Retrieved from http://www.leucemiaylinfoma.com/resources/files/99290dff-1bde-4852-a565-3039227110d2.pdf