Lupus (Deri Veremi) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Daha önce Lupus'u duydunuz mu? Bu hastalığa aşina değilseniz, hakkında daha fazlasını öğrenebilirsiniz! Bugün sizlere, bu hastalık ve bunun nasıl tedavi edildiği hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.
Lupus (Deri Veremi) Hakkında Bilmeniz Gerekenler
José Gerardo Rosciano Paganelli

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dünyanın her yerinde, sonu gelmeyen bir hastalık listesi var. Lupus hastalığı gibi bunlardan bazıları diğerlerinden daha fazla kaygı uyandırıyor. İyi biliniyor, tehlike taşıyor ve detaylı belirti listeleri ile birlikte geliyorlar.

Belki de sitemizde daha önce bunun hakkında bir şeyler okudunuz. Ya da ondan muzdaripsiniz ve hala bunun farkında değilsiniz.

Lupus nedir?

lupus nedir

Lupus insan vücudu için en tehlikeli ve dengesiz hastalıklarından biri olarak kabul edilir. Bunun nedeni ana karakteristiğinden kaynaklanır: Lupus bir otoimmün hastalıktır.

Bu hastalığın belirtileri vakalarda nadiren görülür ve tahmin edilemez. Unutmayın ki, bunun nedeni Lupus’un bağışıklık sistemini etkilenmesidir.

Lupus hastalığı vücuda saldırır ve bağışıklık sisteminin önemli hücrelerini etkiler.

Lupus hastalığı  vücudun savunma sistemini yok eder. Bu, bakteriler ve vücuda giren diğer zehirli maddeler ile mücadele etmeye engel olur.

Bağışıklık sistemi ve lupus hastalığı

Az önce söylediğimiz gibi, bu hastalığın belirtileri birbirine sıkıca bağlıdır. Öncelikle, bağışıklık sisteminiz ve bunun vücudunuzdaki önemi hakkında biraz konuşalım.

 • Bağışıklık sistemi, diğer şeylerin yanı sıra, özel organlar, hücreler, dokular ve proteinlerden oluşur.
 • Bütün bunlar birleşerek, tüm vücudunuzu dışarıdaki istilacılardan koruma işlevine sahiptir.
 • Bu elementler arasında en dikkat çekici olanı bakteri, mikrop ve mikroorganizmalardır. Ve bunlar neredeyse gittiğimiz her yerde bulunurlar.

Özetlemek gerekirse, bağışıklık sistemi vücudunuzu koruyan temel işlevlerin bir birleşimidir. Ancak, bunun Lupus gibi bir hastalıkla ne ilgisi var?

Lupus, bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen vücudunuzun tüm savunma sistemlerini etkiler. Bu da, hastalığın bağışıklık sisteminizle olan yakın ilişkisini açıklar. Yavaş yavaş, hücrelerinize ve dokularınıza saldırır.

Türleri

Lupus Eritematosus

Bu hastalık üç türe ayrılır. Bunları aşağıda açıklayacağız.

1. Sistemik Lupus Eritematosus

Kısaltması “SLE” ile bilinir. Bu en sık görülen lupus türüdür. Uzmanlar, adının geri kalanını kullanmaz ve buna sadece “lupus” derler.

Bu, en önemli sistemlerinizi düzenli olarak etkilemesidir. Buna özellikle kalp, beyin ve böbrekler gibi organlar dahildir. Belirtileri inanılmaz derecede çeşitlidir. Bazı insanlar aşırı belirtilere sahip olabilir, bazıları ise güçlü tepki göstermezler.

2. Kronik kutanöz lupus eritematosus

“Kutanöz” isminin de belirttiği gibi, bu hastalık esas olarak cilt dokularını etkiler.

Derinizin vücudun % 100’ünü kapladığını unutmayın. Bundan cildinizin herhangi bir kısmı etkilenebilir. Ve belirtileri yüzünüzde ve kafa derinizde ortaya çıkabilir.

Başlıca belirtileri, ciltte kızarıklık ya da cilt tonunda değişikliklerdir.

3. İlaca Bağlı Lupus Eritematozusu

Lupusun bu türü, sistemik lupusa benzer. Bununla birlikte, vücudun bazı ilaçları kabul etmemesinin sebebi budur.

Neyse ki, uyguladığınız ilaç tedavisini bırakmak belirtilerinizi daha iyi hale getirmek için yeterli olabilir. Bunun nedeni belirtilerin derhal ortadan kaybolmasıdır.

İlaca bağlı lupus semptomları, sistemik lupusun semptomlarına göre daha az şiddetli olabilir.

Lupus’u tanımak mümkün mü?

lupus tanısı

Bu hastalık oldukça karmaşıktır. Bu, yalnızca bundan muzdarip olan insanlar için değil, sağlık profesyonelleri için de geçerlidir.

Bazen, iyi teşhis koymak zordur. Buna rağmen Lupus hastalığı için belirlemeye yardımcı olabilecek bazı işaretler vardır.

Aşağıda en yaygın olanları bulabilirsiniz:

 • Eklem ağrısı
 • Eklem iltihabı
 • Tiroid bezlerinin şişmesi
 • Sebepsiz aşırı yorgunluk
 • Saç kaybı
 • Yorgunluk ve aşırı dikkatsizlik
 • Yüzde cilt problemleri
 • Göğüs ağrısı

Akılda tutulması gereken şeyler

Bu belirtilerin ortaya çıkması “salgın” olarak tanımlanabilir. Görünürler ve yok olurlar. Bu durumdan şüpheleniyorsanız, güvendiğiniz bir doktorla konuşmanız önerilir.

Bu hastalık herkeste ortaya çıkabilir. Nereden geldiğini bilmiyoruz, ama kalıtsal faktörlerle de ilişkili olduğu bilinmektedir.

Belirgin olmamasına rağmen, lupus’u tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bu tedavileri öğrenmek ve en doğru şekilde uygulamak için bir uzmanla konuşmalısınız.

Bu hastalıktan muzdarip olan diğer hastalarla konuşmak, hastalığa yakalanırsanız, onunla yüzleşmenize yardımcı olabilir. Ana görsel © wikiHow.com izniyle kullanılmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.