Makyaj Çantanızı Temiz Tutmak İçin İpuçları

E. coli ya da S. aureus gibi bakteriler yaraları enfekte edebilir ya da cilt yoluyla vücuda giriş yolları bulabilir. Bundan dolayı makyaj çantanızın hijyenini garantilemek önemlidir.
Makyaj Çantanızı Temiz Tutmak İçin İpuçları

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Eğer makyaj çantanızı temiz tutmak için uğraşmazsanız burada çeşitli enfeksiyonlara yol açabilecek sayısız bakteri birikebilir. Bu özellikle de en az haftada bir kez temizlemediğiniz makyaj süngerleri için geçerlidir. Hatta, araştırmacıların yaptığı çalışmaların kanıtlarına dayanarak, makyaj süngerlerinin E. coli ve S. aureus gibi bakterileri bulundurduğunu biliyoruz.

Araştırmacılar insanların günlük bir bazda makyajlarını uygulamak için kullandığı makyaj araçlarının yüksek bir oranının hatırı sayılır bir bakteriyel yük taşıdığını tahmin etmektedir. Bu bilgi Birmingham’daki (Birleşik Krallık) Aston Üniversitesinin Yaşam ve Sağlık Bilimleri Fakültesinden doktorların yürüttüğü bir çalışmadan gelmektedir.

Bir Makyaj Çantası Üzerinde Bir Çalışma

Çalışmanın amacı ruj, rimel, göz kalemi, dudak parlatıcısı ve makyaj süngerleri şeklinde günlük kullanımda olan beş farklı kozmetik ürününün bulundurduğu kontaminasyonun türünü ve boyutunu analiz etmekti.

Makyaj süngerleri dünya genelinde en çok satan makyaj ürünlerinden bir tanesidir. Çalışmada kullanılan makyaj malzemeleri farklı insanlara aittir ve bu insanların çeşitli kökenleri vardır. Bakteriyel yükü bulmak üzere araştırmacılar bakteriyel kültürler hazırlamıştır.

Makyaj yapan bir kadın.
Kanıtlar makyaj fırçaları ve süngerler gibi ürünlerin potansiyel olarak bulaşıcı olan bakterileri içerdiğini göstermektedir.

Çalışma Makyaj Çantaları Hakkında Nasıl Bilgiler Sağlamıştır?

Makyaj malzemeleri üzerine yapılmış olan bu çalışma test edilen on kozmetik ürününden dokuzunda bakteri bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunların içlerinde bulunan bakteriler cilt enfeksiyonlarından genel enfeksiyonlara kadar çeşitli durumlara yol açabilir, bu özellikle de kozmetikleri gözlerinize ya da ağzınıza yakın alanlarda kullanıyorsanız, ya da bu bakteriler herhangi bir sebepten bir cilt yarasına girerlerse geçerlidir.

Spesifik olarak, tüm kozmetikler bir sağlık riski oluşturan Staphylococus aureusEscherichia coli, ve Citrobacter freundii bakterileri bulundurmuştur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: 7 Makyaj Hilesi: Harika Bir Görünüş İçin Deneyin

Enfeksiyon Türleri

E.coli ya da S. aureus gibi bakteriler yaraları enfekte edebilir ya da cilt yoluyla giriş yolları bularak enfeksiyona yol açabilir. Genel olarak, neden olabilecekleri enfeksiyonlar bakterilerin doğası gereği çeşitlidir.

Genel olarak, enfeksiyon lokalize ve hafif ya da lokalize ve daha şiddetli olabilir. Bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda genel bir enfeksiyona dahi neden olabilir.

Bakteriyel yük seviyesi özellikle de makyaj süngerlerinde yüksektir. Bu hatırı sayılır bakteriyel yükün ana nedeni kötü hijyendir. Vakaların büyük bir kısmında analiz edilmiş olan süngerler hiç yıkanmamıştır. Bu nedenle makyaj çantanızı temiz tutmak çok önemlidir.

Buna ek olarak, bu süngerlerin genellikle nemli tutulduklarını hatırlamalıyız, bu da bakterilerin yayılmasına katkıda bulunur. Bu sebepten dolayı makyaj çantanızdaki sünger kontaminasyona karşı daha hassastır.

Makyaj çantasını temiz tutmak için uğraşan bir kadın.
Makyajınızı yaparken kullandığınız tüm malzemeleri temizlediğinizden emin olmak, enfeksiyondan kaçınmanın en iyi yoludur.

Makyaj Çantanızı Temiz Tutmak İçin İpuçları

Bir yüz temizleyici ya da makyaj süngeri gibi herhangi bir süngerin bir bakteri kaynağı olabileceğini unutmayın. Süngerlerinizi temiz tutmaya çalışın ve mümkünse onları kuruduktan sonra saklayın.

Nem, makyaj çantanızdaki süngerin üzerinde bulunan bakterilerin üreme alanıdır. Cildiniz bakteri ve diğer patojenik mikroorganizmalar tarafından kontamine edilmiş süngerler ile temas ettiğinizde bu sağlığınız için bir risk oluşturur.

Bu sebepten dolayı üreticiler bu tür kozmetik ürünlerinin hem son kullanma tarihlerinin hem de temizlik gereksinimlerinin ambalajın üzerinde net ve belirgin bir şekilde görünür olmasını sağlar. Bundan dolayı, bu tür ürünleri almaya gittiğinizde paketin üzerinde görünen sembollere baktığınızdan emin olun.

Avrupa Birliği yönergeleri kozmetik üretiminde hijyen standartlarına çok sıkı bir şekilde uyulmasını gerektirir. Bundan dolayı E. coli durumunda, yeni üretilen kozmetik ürünlerin standart olarak bunları bulundurmamasını gerektirirler.

Düzenli Temizliği Garantileyin

Ürünlerin son kullanma tarihinin ötesinde, bakteriyel kontaminasyon riskini önlemek için her zaman kendinize hatırlatmalar yapmalı ve süngerlerinizi düzenli olarak temizleme alışkanlığı edinmelisiniz. Bu, sağlığınızın size teşekkür etmesin sağlayacak kolay bir uygulamadır!

İlginizi çekebilir ...
Dermatolojide Düzeltici Makyaj
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dermatolojide Düzeltici Makyaj

Dermatolojide düzeltici makyaj, kusurları gizlemek için yapılır. Ayrıca, belirli cilt koşullarından sonra cildinizin daha iyi görünmesine yardımcı ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bashir, A., & Lambert, P. (2019). Microbiological study of used cosmetic products: highlighting possible impact on consumer health. Journal of Applied Microbiology, 128(2), 598–605. https://doi.org/10.1111/jam.14479
  • Dadashi L, Dehghanzadeh R. Investigating incidence of bacterial and fungal contamination in shared cosmetic kits available in the women beauty salons. Health Promot Perspect. 2016;6(3):159‐163. Published 2016 Aug 10. doi:10.15171/hpp.2016.25
  • CÁMARA VALERO, S. (2014). Maquillaje Facial. Revista Funcae Digital.
  • Parra, P. (2015). COSMÉTICOS: se ajustan los procesos de producción. 253.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.