Mantar Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

15 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık % 75'i yaşamları boyunca mantar enfeksiyonundan muzdarip olmuştur veya olacaktır. Bu yaygın durumun nasıl önleneceği ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Mantar Enfeksiyonları Nasıl Önlenir?

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Mantar enfeksiyonları, Candida türleri sebebiyle oluşur ve tahmin edebileceğinizden daha sık görülür. Mantar enfeksiyonları ve aynı zamanda ağız hastalıklarını içeren bir grup da dahil olmak üzere, yüzeysel hastalıklar olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, bu grup, ayrıca bağışıklık sistemi zayıflamış kişileri etkileyen bazı sistematik ve ölümcül hastalıkları da içerir. Bu yazımızda size mantarı nasıl önleyeceğinizi ve tedavi edebileceğinizi anlatacağız.

Mantarlarla ilgili neleri bilmelisiniz?

mantar enfeksiyonu

Candida mantarları vücudumuzda kontrolden çıkarsa, bazı hastalıklara neden olabilir. Bunlardan biri vajinal maya mantarı enfeksiyonudur. Bununla birlikte,bu mantar aynı zamanda solunum, deri ve sindirim sistemi ile ilgili bozukluklara da neden olabilir.

Her şeyden önce, bu mantarın içinizde yaşadığını bilmelisiniz. Eğer kontrol altında tutulursa bizi hiçbir şekilde etkilemez. Bir mantar enfeksiyonu semptomlarına rastladığınızda, belirtilerinizi izlemenin yanında, jinekoloğunuza da danışmanız gerekir. Belirtiler şöyledir:

 • Kaşıntı veya iritasyon
 • Ülserleşme (kaşımadan kaynaklı)
 • Acı, enflamasyon ve kızarıklık
 • Kıvamlı, beyaz vajinal akıntı
 • İdrar sırasında acı
 • Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı
 • Sık sık kötü kokular

Mantar enfeksiyonları kadınlar için çok sık görülen bir sorundur. Bu başınıza ilk geldiği zaman çok endişelenmemeniz söylenmektedir. 15 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık % 75’i yaşamları boyunca mantar enfeksiyonu yaşamıştır veya yaşayacaklardır.

Bununla birlikte, semptomlar rahatsız edici ve hatta ağrılı hale gelebilir. Eğer bu olursa, tekrar etmemesi için dikkatli olmalısınız. Bir mantar enfeksiyonuna yakalanma ihtimalinizin daha yüksek olduğu belirli zaman ve koşullar vardır. Bunlar arasında şunlar vardır:

 • Hamilelik
 • Diyabet
 • Antibiyotik veya kortikosteroid tedaviler
 • Bağışıklık sistemi problemleri
 • Hormonal değişiklikler

Mantar enfeksiyonlarını nasıl önleriz?

Bu genital rahatsızlığı tedavi etmek ilaç gerektirebilir ve zaman alır. Dediğimiz gibi, “önlemek, tedaviden daha iyidir”. Bu, mantarlarda da geçerliliğini korumaktadır. İşte vücutta Candida  büyümesini önlemek için yararlı günlük alışkanlıklar:

1. Aldığınız ilaçlara dikkat edin

Bazı hastalıklar antibiyotik kullanımını gerektirir. Eğer antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, aldığınız ilacın etkilerinin ve yan etkilerinin neler olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun. Birçok antibiyotik iyi bakterileri yok eder. Buna Candida ve diğer mantarları kontrol altında tutanlar da dahildir.

Sorununuzu tedavi etmek için alabileceğiniz başka ilaçlar olup olmadığını doktorunuza sorun. Varsa, vücudunuzdaki iyi bakterilere zarar vermeyecek birini bulmaya çalışın. Eğer yok ise, sağlıklı bakterileri korumak için probiyotik almayı düşünün.

2. Kişisel hijyeninizi koruyun

 • Bu, mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde çok önemli bir adımdır. Beyaz veya nötr bir sabun kullanmak iyi bir fikirdir.
 • Parfümlü veya asitli sabunlar kullanmamalı, ayrıca köpüklü banyo da yapmamalısınız.
 • Aynı zamanda vajinanızı sürekli yıkamak da iyi bir fikir değildir; ancak cinsel ilişkiden sonra bu bölgeyi temizlemelisiniz.
 • Tuvalete her gittiğinizde de hijyeninize çok dikkat etmelisiniz. Rektumunuzdan vajinanıza mikropların yayılmasını önlemek için daima önden arkaya doğru silin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Vajinal Enfeksiyonlar: Türleri ve Sebepleri

3. Pedlerinizi ve tamponlarınızı değiştirin

elinde tampon tutan kadın

Menstrüasyon sırasında kişisel hijyeniniz konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. Aynı pedi veya tamponu saatlerce kullanmaktan kaçının. Kirlendiğinde veya tuvaleti her kullanışınızda değiştirin.

4. Temiz havlu kullanın

Banyo havluları da mantarların büyümesini teşvik edebilir. Eğer bunları düzenli olarak değiştirmezseniz, kirli ve nemli hale geleceklerdir. Havlunuzu her gün veya iki günde bir değiştirmenizi öneririz.

5. Pamuklu iç çamaşırı giyin

Spandeks gibi bazı sentetik malzemeler cinsel bölgedeki terlemeyi artırır. Bu, bakterilerin ve mantarların daha kolay üremelerine neden olabilir. Doğal pamuklu iç çamaşırı giymek her zaman daha iyidir.

Ayrıca, çok sıkı da olmamalıdır. Bu, iyi hava akışı sağlar ve nemi kurutur.Aynısı pantolon için de söylenebilir. Sıkı pantolonlar terin kurumasına yardımcı olmaz. Ayrıca sıcaklığınız artar. Sonuç olarak bu da Candida üremesini artırır.

6. Kan şekeri seviyelerinizi kontrol edin

kan şekerini ölçmek

Diyabet ve mantar enfeksiyonları arasında bir ilişki vardır. Kan şekeri seviyesi kontrol dışı kaldığında, vücudunuzdaki mantarlar daha hızlı büyür. Aynı zamanda bir enfeksiyona yakalanma riskiniz artar.

Mantar enfeksiyonları için doğal tedaviler

Eğer Candida enfeksiyonundan muzdaripseniz, bunun tekrar etmesini önlemek için bütün ipuçlarını takip ettiğinizden emin olun. Bu arada, bununla savaşmak için kullanabileceğiniz bazı ev tedavileri şunlardır:

Yoğurt

Yoğurt yemek iyidir. Bu süt ürünü, içindeki probiyotikler sayesinde vücudunuzun çeşitli mantarlarla savaşmasını sağlar. Yoğurt ayrıca enfeksiyona yakalanmayı önlemek için de kullanılabilir. Bazı kadınlar, bölgesel bir tedavi olarak, etkilenmiş bölgeye direkt olarak yoğurt sürmektedirler.

Hidrojen Peroksit

Bu kimyasalın yaraları iyileştirme özelliği vardır. Bu da, kaşıntıdan dolayı herhangi bir ülserleşmeniz var ise yararlı olacaktır. Ayrıca, mantar enfeksiyonundan kaynaklanan herhangi bir yarayı veya zedelenmiş dokuyu da tedavi edebilir.

 • Bir pamukla uygulayabilirsiniz veya vajinanızı bununla yıkayabilirsiniz.
 • Eğer daha hafif bir şey istiyorsanız, aynı oranda su ile karıştırın.

Doğal otlar

doğal otlar

Özellikle, bu sorunu çözmek için içmeniz gereken iki çay vardır: Ekinezya ve karakafes otu. İlkinin bağışıklık sisteminizi güçlendirme yeteneği vardır. İkincisi, yanma ve kaşıntıyı rahatlatabilir. Enfeksiyonunuz olduğu zaman bunları her gün içebilirsiniz.

Esansiyel yağlar

Önerilen esansiyel yağları da kullanabilirsiniz: Çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı. Ancak bunları suda seyreltmeyi unutmayın. Ayrıca inceltmek için badem veya zeytinyağı gibi daha yumuşak bir yağ da kullanabilirsiniz.

Bunlar vajinal maya mantarı enfeksiyonlarıyla mücadelede mükemmeldir. Banyodan sonra bu yağları uygulamak için bir pamuk kullanın. Fakat daha sonrasında, duruladığınızdan emin olun.

İlginizi çekebilir ...
Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajinal Mantar Enfeksiyonu İçin Doğal Tedaviler

Vajinal mantar enfeksiyonu hayatınızı ciddi derecede etkileyebilir. Neyse ki bu mantara karşı çeşitli önleyici yöntemler bulunmaktadır. • Spampinato, Claudia and Darío Leonardi. “Candida infections, causes, targets, and resistance mechanisms: traditional and alternative antifungal agents” BioMed research international vol. 2013 (2013): 204237.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.