Manyetik Kirpiklerin Avantajları ve Kullanım İpuçları

Manyetik kirpikler gözlerinizi güzelleştirmek ve dikkat çekici bir görünüş elde etmek için yeni bir alternatiftir. Bu kirpiklerin en iyi yanı ise hem makul fiyatlı olmaları hem de kolay uygulanmalarıdır.
Manyetik Kirpiklerin Avantajları ve Kullanım İpuçları

Tarafından yazılmıştır Jhovana Margarita Pineda Suarez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Manyetik kirpik en son güzellik trendlerinden biri. Bu kozmetik ürün kirpiklerinizin hacmini, uzunluğunu, miktarını ve kıvrıklığını artırır.

Söz konusu gözler daha fazla ön plana çıkarmak olduğunda akla gelen ilk seçeneklerden birisi takma kirpiktir ancak, pek çok kadın bu üründen biraz uzaklaşmaya başladı. Bunun ana nedeni, kirpiği takmak için kullanılan yapıştırıcının alerjiye ve enfeksiyona neden olmasıdır.

Manyetik kirpikler, içlerinde mikro mıknatıslar olduğu ve bu sayede her yüzeye tutunabildiği için yapıştırıcı gerektirmez. Bu yeni güzellik trendi hakkındaki detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Manyetik kirpik nedir?

Manyetik kirpikler doğal veya sentetik saçtan yapılmış, içinde manyetik bir yüzeye tutunmasını sağlayan 2 veya 4 mikro mıknatıs bulunan kirpiklerdir. Normal takma kirpiklerde olduğu gibi, manyetik kirpiklerde de kalınlık ve uzunluk seçenekleri mevcuttur.

Ayrıca, manyetik kirpikleri boyundan ve şeklinden bağımsız olarak tüm göz tipleri için kullanabilirsiniz.

cımbız ile kirpik ekleme yapılan kadın
Klasik takma kirpikler, kullanılan yapıştırıcı alerjiye neden olduğundan demode oldular.

Manyetik kirpikler nasıl takılır?

Manyetik kirpiklerin takılması kolay olsa da biraz sabır gerektirir. Aslında bu kirpikleri takmaya sadece elinizin alışması gereklidir. Manyetik kirpikleri iki şekilde takabilirsiniz:

 • İki parça manyetik kirpiği doğal kirpiklerinize takabilirsiniz. Yani kendi doğal kirpiklerinizi iki şerit manyetik kirpik arasına koyarsınız.
 • Manyetik parçacıklar içeren jel göz kalemi çekip manyetik kirpiği ona tutturabilirsiniz.

Bu kirpiklerin çıkartılması da çok kolaydır. Tek yapmanız gereken kirpikleri parmaklarınızla çıkartmaktır. Ardından daha sonra tekrar kullanabilmek için doğru şekilde muhafaza etmelisiniz.

Çift sıra manyetik kirpik

Çift sıra manyetik kirpikler, her göz için mikro mıknatısları olan iki şeritten oluşur. İlk olarak üst parçayı kirpiklerinizin üstüne yerleştirirsiniz ardından alt parçayı kirpiklerinizin altına yerleştirdiğinizde, manyetik kirpiklerdeki mikro mıknatıslar doğal kirpiklerinizi arada bırakacak şekilde birbirlerine tutunurlar.

Bu işlem kulağa biraz zor gelse de, işinizi kolaylaştırmak için manyetik bir cımbız kullanabilirsiniz. Manyetik cımbız kullanırken, kirpik şeritlerini cımbızdaki mıknatıslara tutturduktan sonra doğal kirpiklerinize uygularsınız.

Manyetik kirpiklerin avantajları

Piyasadaki takma kirpiklerle kıyaslandığında manyetik kirpiklerin pek çok avantajı vardır. Örneğin:

 • Yapıştırıcı kullanmanız gerekmez. Yapıştırıcının alerji yapması veya hasar vermesinden çekinen kişiler manyetik kirpikleri rahatlıkla kullanabilir.
 • Takması ve çıkarması kolaydır. Genelde tüm takma kirpik uygulamaları özel teknik ve ekipman gerektirse de, manyetik kirpikleri uygulamak için bir eğitim veya özel ekipman gerekli değildir. Parmakarınızla kendiniz takabilirsiniz, bir uzmana ihtiyacınız olmaz.
 • Doğal görünürler. Daha önce takma kirpik veya kirpik ürünleri kullanan kişilerin kirpiklerinin güzel görünmek yerine suni göründüğüne tanık olmuşsunuzdur. Manyetik kirpiklerle bu sorunu unutabilirsiniz.
 • Kirpik uzatma uygulamalarının fiyatları ile kıyaslandığında ekonomik bir seçenektir.
 • Bir set kirpiği yaklaşık 20 kez kullanabilirsiniz.

Güvenli kullanım

Manyetik ürünlerin kullanımı gözlere müdahale etmese de, alerji ve hassasiyetlerinizin bilincinde olmanız çok önemlidir. Ayrıca, doğru kullanım bilgisi ve uygulanması, manyetik kirpiklerinizin ömrünü uzatır.

Manyetik kirpikler söz konusu olduğunda aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler:

 • Konjunktivit gibi göz enfeksiyonları kirpikler üzerinden bulaşabildiği için manyetik kirpiklerinizi başkaları ile paylaşmayın.
 • Manyetik kirpiklerinizi temiz, kuru ve tozsuz bir yerde saklayın.
 • Makyajınızı, özellikle de rimel ve göz farını kirpikleri taktıktan sonra uygulamalısınız.
 • Göz enfeksiyonu riskini azaltmak için kirpikleri takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Her kullanımdan sonra üzerlerinde kalan makyaj ve tozu temizlemek için manyetik kirpiklerinizi temizleme suyu (micellar su) ile yıkayın.
 • Göz enfeksiyonunuz varsa durumu kötüleştirme ihtimali olduğu için takma kirpik kullanmayın.
 • Kirpiklerin acele ile ve yanlış uygulanması, düzgün takılamamalarına ve olası incinmelere yol açabilir.
 • MRI çektirecekseniz manyetik kirpik takmamalınız. MRI sırasındaki manyetik alan, takma kirpiklerinizin sökülmesine neden olabilir.
cımbız ile tutulmuş manyetik kirpikler
Manyetik kirpikleri takmayı kolaylaştıran, manyetik yüzeyli özel aletler kullanabilirsiniz.

Manyetik kirpikler tekrar kullanılabilir ve daha az atık oluşturur

Sonuç olarak, manyetik kirpikler tekrar kullanılabilen, makul fiyatlı, zaman tasarrufu sağlayan takma kirpiklerdir.

Bu yazımızda birkaç kez söylediğimiz üzere, manyetik kirpikler yapıştırıcı kullanmanızı gerektirmezler ancak kullanım ve uygulama talimatlarına dikkat etmeniz gereklidir. Olası enfeksiyonları ve rahatsızlıkları önlemek için mutlaka ürünün paketindeki kullanım talimatlarına uyun. Bu ipuçlarına uyarak manyetik kirpiklerinizin ömrünü 30 kullanıma kadar uzatabilirsiniz.

Manyetik kirpik kullanmaya başladığınızda elinizin alışması için sakin ve sabırlı olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Bu 5 Ev Hilesi ile Daha Uzun Kirpiklere Sahip Olun
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bu 5 Ev Hilesi ile Daha Uzun Kirpiklere Sahip Olun

Daha uzun kirpikler için çözümlerimiz var! Bunun için ev çareleri kullanmak mükemmel bir yoldur, yapay malzemeleri mümkün olduğunca az kullanırsını...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Galvis-Ramírez V, Tello-Hernández A, Álvarez-Osorio L, Rey-Serrano J. Prevalencia de infección por Demodex folliculorum en pacientes que acuden a consulta general de oftalmología. Rev. salud pública. 2011. 13 (6): 990-997.
 • Navarrete-Rodrígueza E, Sienra-Mongeb J, Ureña-Ortiza R. Alergia Ocular. Rev. Fac. Med. 2018. 61 (3): 1-10.
 • Ramírez O, Novo Torres A, Volpe Ch. El ojo hermoso. Cir.plást. iberolatinoam. 2007. 33 (2): 79-90.
 • Pérez-Alcázar G. Imanes permanentes: características, aplicaciones y futuro. Rev. Acad. Colomb. Cienc. Ex. Fis. Nat. 2016. 40(155):221-233.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.