Menopoz Semptomlarını Rahatlatmak İçin 9 Çözüm

İyi beslenmeye ve menopoz semptomlarını yönetmenize yardımcı olan gıdalara da ek olarak alternatif çözümler üretebilirsiniz. Sizi rahatlatmaya yardımcı olacak bu 9 doğal çözüme bir göz atın!
Menopoz Semptomlarını Rahatlatmak İçin 9 Çözüm

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2019

Menopoz, bir kadının yaşamında sıcak basması, terleme ve kilo alımı gibi çeşitli belirtileri içerebilecek önemli bir değişim sürecidir. Bununla birlikte, her kadın bu aşamayı farklı şekilde yaşar. Bugün size menopoz semptomlarını rahatlatmak için 9 doğal çözümü sunmak istiyoruz.

1. Menopoz semptomlarını rahatlatmak için doğal meyve suları

renkli smoothie'ler

Sağlıklı, mutlu bir menopoz için çok yararlı takviyelerin yanı sıra, dengeli bir beslenme sağlıklı yaşamın her zaman bir anahtarıdır. Bu nedenle evde meyve ve sebzelerle yapılan taze meyve suları eksiksiz, doğal bir beslenme için gereklidir.

Taze meyve suları, vücudunuza lifin yanı sıra çok miktarda vitamin ve mineral sağlar. Bu da bağırsak hareketini iyileştirmek için çok iyidir ve vücudunuzu kendi kendini temizler. Bu şekilde, menopoz semptomlarını kötüleştiren toksinlerin birikiminden kaçınırsınız.

Bu yazımızı da sevebilirsiniz: Menopoz başlangıcını hızlandıran 6 faktör

2. Chia çekirdeği

Eğer chia çekirdeklerini bir gece önceden ıslatırsanız, onları yatırdığınız suyun jelatinimsi bir hale geldiğini göreceksiniz. Bu, bağırsakların derinlenemesine temizlenmesine yardımcı olan bir madde olan müsilaj içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Bu tedaviyi her gün uygularsanız, midenizi küçültmeye yardımcı olursunuz. Özellikle de gazınız oluyorsa veya kabızlık problemi yaşıyorsanız chia tohumları sizin için çok yararlı olacaktır.

Ayrıca smoothie’lere, meyve sularına, ekmeğe ve krakerlere chia ekleyebilirsiniz. Bu yöntemler chia’yı farkına bile varmadan diyetinize eklemenin ve böylece yavaş yavaş şişkinliği azaltmanın harika bir yoludur.

3. Sarımsak

kasede sarımsak

Genel sağlığınızı iyileştirmek ve menopoz semptomlarını önlemek isterseniz vücudunuzu arındıran ve dolaşımı geliştiren tıbbi bir gıda olan sarımsaktan yararlanabilirsiniz.

Sarımsağı çiğ yiyebilirsiniz, ızgara yapabilirsiniz veya ev yapımı sebze suyuna ekleyerek tadını çıkarabilirsiniz. Kokuyu sevmeyenler için sarımsak yağlı kapsüller de vardır.

4. Baklagiller

Baklagiller menopoz semptomlarını azaltmak için iki nedenden ötürü çok faydalı bir besindir::

  • Birincisi, bitkisel protein ve lif açısından zengindir, dolayısıyla bağırsak işlevlerini geliştirir ve karın kısmınızda biriken yağın inceltilmesine yardımcı olur.
  • İkincisi, baklagiller bitkisel bazlı östrojen bakımından zengindir. Bu içerik menopoz sürecinde ortaya çıkan hormon dengesizliklerini düzenler ve bu rahatsız edici semptomların yok edilmesine neden olur.

5. Ginseng

Ginseng, depresyonu ve üzgünlüğü tedavi etmede çok iyi bir tıbbi bitkidir. Bununla birlikte, vücudunuzu uyardığı için anksiyete veya arteriyel hipertansiyon vakalarında tavsiye edilmez. 10 gün süreyle bu tedaviyi uygulayıp, sonra ayın geri kalanında dinlenebilirsiniz. Ruh halinizde belirgin bir iyileşme göreceksiniz.

6. Maca

Maca, hormonal dengesizlikleri doğal yoldan ve yan etkiler olmadan düzenlemenize yardımcı olan, Azteklerden kalma bir köktür. Buna ek olarak, cildiniz ve saçlarınız için mükemmel bir besin kaynağıdır ve hem erkek hem de kadın için çok etkili bir afrodizyaktır.

7. Bira mayası

Bira mayası cilt, saç ve tırnak sorunlarının tedavisinde iyi bilinen bir takviyedir. Aynı şekilde, yüksek vitamin ve mineral içeriği sayesinde, menopoz semptomlarını rahatlatmak, enerji vermek ve sinir sisteminizi düzenlemek için önerilir.

8. Adaçayı esansiyel yağı

şişede adaçayı yağı

Esansiyel yağlar bedeninizi ve zihninizi dengelemek için çok etkili bir kaynaktır. Menopoz söz konusu olduğunda, en yararlı yağlardan biri hüznü, siniri, sıvı tutulumunu ve arteriyel hipertansiyonu tedavi eden adaçayıdır. 

  • İki hafta boyunca her gün bu esansiyel yağı bir damla alabilirsiniz veya alternatif olarak şakaklarınıza ve bileklerinize uygulayabilirsiniz.

9. Bach çiçekleri

Bach çiçekleri, fiziksel ve duygusal bozuklukları tedavi eden floral özlerdir. Menopoz sırasında en iyileri şunlardır:

  • Ceviz ve hanımeli (değişime uyum sağlamanıza yardımcı olmak için)
  • Yaban gülü (enerji ve canlılık kazandırmak için)
  • Gentiyan (depresyon tedavisinde)

Profesyonel bir terapist özel durumunuz için kişiselleştirilmiş bir reçete bulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu harika doğal çarelere de bir şans verebilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Canto de Cetina, T. E., y Polanco-Reyes, L. (1996). Climaterio y menopausia. Las consecuencias biológicas y clínicas del fallo ovárico. México: Universidad Autónoma de Yucatán.

  • Chedraui, P.; Pérez-López, F. R.; Mendoza, M.; Morales, B.; Martínez, M. A.; Salinas, A. M., and Hidalgo, L. (2010). “Severe menopausal symptoms in middle-aged women are associated to female and male factors”, Arch Gynecol Obstet, 281 (5): 879-885.

  • Pérez-López, F. R.; Chedraui, P.; Haya, J., and Cuadros, J. L. (2009). “Effects of the Mediterranean diet on longevity and age-related morbid conditions”, Maturitas, 64 (2): 67-79.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.