Menopoz Sırasında Yumurtalık Ağrısı Belirtileri

Menopoz sırasında yumurtalık ağrısı fizyolojik değildir ve aslında olası bir tümörün belirtisi olabilir.
Menopoz Sırasında Yumurtalık Ağrısı Belirtileri

Son Güncelleme: 25 Şubat, 2020

Kadınlar, çoğu zaman yumurtlama veya menstruasyon sırasında yumurtalık ağrısını yaşamları boyunca birçok kez yaşarlar. Bununla birlikte, bir kadının hayatının bu aşama ile bittiğine dair bir yanlış anlaşılma olmasına rağmen menopoz sırasında tekrar ortaya çıkabilir.

Bu tür ağrı alt karın bölgesinde olur ve az çok yoğun, sabit veya titreşimli bir his olabilir. Adet döngüsü sırasında ortaya çıktığında, genellikle yumurtlama sırasında yumurtalıkların enflamasyonu nedeniyle oluşur. Bu nedenle, menopoz sırasında yumurtalık ağrısı olması normal değildir. Bunun nedeni yumurtalıkların bu aşamada artık aktif olmamasıdır.

Bugünün makalesinde, menopoz sırasında neden yumurtalık ağrısının ortaya çıkabileceğini açıklayacağız.

menopoz sırasında yumurtalık ağrısı çeken kadın

Kadınlar genellikle menopozun gelişine dair bir kafa karışıklığı yaşar. Pek çoğunun adet görmeyi bırakması ve bunun menopozdan kaynaklandığını düşünmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Bu genellikle perimenopozdur. Bu, bir kadının düzenli bir şekilde adet görmemeye başladığı bir geçiş aşamasıdır ve yumurtalıkların hala aktif olması nedeniyle gelir ve gider.

Yumurtalık ağrısı, menopoz ve bunama

Yumurtlama, bu aşamada yumurtalık ağrısının ilk nedenidir. Yumurtalıkların doğurgan aşamadaki gibi işlev görmeye ve şişmeye devam etmesi nedeniyle oluşur. Ektopik gebelikler başka bir nedendir.

Ayrıca, pelvik inflamatuar hastalık, yumurtalık ağrısına neden olan bir durumdur ve genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanan bir komplikasyondur. Bu nedenle, ağrının yanı sıra başka rahatsızlıklar da olabilir. Örneğin, semptomlar idrar yaparken ağrı veya kokulu adet kanamasını içerebilir.

Bununla birlikte, tümörler en yaygın nedendir ve iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Bir kadın bir yıldan fazla bir süre boyunca adet olmadığında ve yumurtalık ağrısı hissettiğinde, bu muhtemelen bir tümördür.

Diğer olası nedenler:

  • Endometriosis: Bu genellikle doğurgan mevsimde ortaya çıkan bir patolojidir, ancak menopoz döneminin sonuna kadar kalabilir.
  • Gastrointestinal rahatsızlık: Birçok durum yumurtalık ağrısını taklit edebilir. Aslında, gazlar veya irritabl bağırsak sendromu sıklıkla yumurtalık ağrısıyla karıştırılır.
  • Yumurtalık kistleri: Bunlar sıvı ile dolu boşluklardır. Aslında oldukça sık ve asemptomatiktirler, ancak yine de rahatsızlığa neden olabilirler.

Yumurtalık tümörünün diğer belirtileri

Yukarıda belirttiğimiz gibi, yumurtalık ağrısı bu bölgedeki bir tümörün belirtisi olabilir. Ayrıca, sizi bu duruma karşı uyaran başka belirtiler de vardır. Örneğin, kadınlar yemek yemede zorluk çekebilir ve hatta çok az yiyecekle doyabilirler. Benzer şekilde, sürekli çiş yapma arzusu gibi idrar semptomları vardır.

Bununla birlikte, bu semptomlar diğer hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, bir yumurtalık tümörü ile baş ederken semptomlar genellikle kalıcıdır veya daha sık görülür. Ne olursa olsun doktorunuza danışmalısınız.

Buna ek olarak, daha yorgun hissedebilirsiniz ve sırt ağrınız olabilir ve seks sırasında acı hissedebilirsiniz. Midenizi bile etkileyebilir ve şişkinlik ve kabızlığa neden olabilir. Kanama, özellikle bir yıldan fazla bir süredir adet geçirmediyseniz, endişe verici bir işarettir.

ağrı çeken kadın

Yumurtalık ağrısı ve kanseri

Yumurtalık tümörünüz olup olmadığını öğrenmek için bir doktora danışmalısınız. Aile geçmişiniz de dahil olmak üzere tüm tıbbi geçmişinizi bilmeleri gerekir. Genellikle tanılarına pelvik ve abdominal muayene ile başlarlar.

Bir doktor, teşhis etmek için bir dizi tamamlayıcı test yapabilir. İlk olarak, bir ultrason isteyecekler ve bununla birlikte, yumurtalıklarınızda fazla doku olup olmadığını belirleyecekler. Eğer varsa, sıvı ya da katı olup olmadığını da belirlemeleri gerekir.

Buna ek olarak, rezonanstan daha sık bilgisayarlı tomografi taraması kullanacaklar. Bunun nedeni, bir tümör olup olmadığını daha net bir şekilde ayırt etmelerine yardımcı olmasıdır. Ayrıca biyopsi de yapabilirler.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, menopoz sırasında yumurtalık ağrısı fizyolojik değildir ve söylediğimiz gibi, bir tümörün belirtisi olabilir. Bu nedenle, belirtilerinizi açıklamak ve soru sormak için bir doktora görünmelisiniz. Bir tümör olasılığını elemek için ilgili testleri yapacaklar. Aslında, ne kadar erken teşhis edilirse o kadar iyidir.

İlginizi çekebilir ...
Yumurtalıklarda Ağrı: Daha Büyük Bir Problemin Belirtisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yumurtalıklarda Ağrı: Daha Büyük Bir Problemin Belirtisi

Eğer bir kadınsanız mutlaka hayatınızın bir döneminde alt karın bölgesinde yani yumurtalıklarda ağrı şikayetiniz olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.