Menopozal Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılır

Menopozun neden olduğu yaygın problemlerden bir tanesi aşırı saç dökülmesidir. Bu yazımızda, menopozal saç dökülmesini nasıl azaltabileceğiniz konusunda ipuçları paylaşacağız.
Menopozal Saç Dökülmesi Nasıl Azaltılır

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopozal saç dökülmesi genellikle hayatın bu aşamasında meydana gelen hormonal değişikliklerin sonuçlarından biridir. Saç sağlığını tehlikeye atan diğer faktörlerden kaynaklanabilse de kadınlık hormonlarındaki azalma bu durumun tetikleyicilerinden bir tanesidir.

Bazı çalışmalara göre bu problem, östrojen ve progesteron üretiminin azalmasının bir sonucudur. Bu hormonlar hem saç tellerinin büyüme sürecinde hem de kafada daha uzun süre kalıcı olmalarında rol oynar. Peki bu durum nasıl kontrol edilir?

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Saç Dökülmesi: Sağlıklı Bir Saç Derisi İçin 5 İpucu

Menopozal Saç Dökülmesi Yaşamanızı Azaltmak İçin İpuçları

Şampuan ve saç dökülmesini önleyici tedaviler kullanmak menopozal saç dökülmesi ile savaşmak için genellikle en popüler çözümlerdir. Ancak, bu aşamada saç sağlığını geliştirmenin anahtarı diğer temel bakım faktörleridir. Aşağıda bunları sizinle detaylı bir biçimde paylaşacağız.

1. Stresinizi Yönetin

Stresli bir kadın.
Stresin doğru bir şekilde yönetilmesi, aşırı menopozal saç dökülmesi yaşamanızı önlemeye yardımcı olabilir.

Menopozal saç dökülmesini durdurmanın anahtarlarından bir tanesi, stresli durumları kontrol etmeyi öğrenmektir. Çoğu kişi bu önemli konuyu gözden kaçırsa da, bu duygusal durum hormonal bozukluklara yol açabilir. Ek olarak, östrojen azalması beyin kimyasını değiştirme ve ruh halindeki dalgalanmaları, anksiyeteyi ve depresyonu arttırma eğilimindedir.

Bu nedenle, stresin etkilerini azaltmanın anahtarı olduklarından; yoga, nefes egzersizleri ya da aromaterapi gibi rahatlatıcı alışkanlıkları uygulamak iyi bir fikirdir.

2. Mercimek Tüketiminizi Arttırın

Aşırı saç dökülmesine karşı doğal bir müttefik mi arıyorsunuz? O zaman kendinize iyi bir mercimek tabağı yapın! Bu olağanüstü baklagiller önemli bir demir kaynağıdır, ki demir de sağlıklı saç folikülü gelişimini garanti etmek için hücre dolaşımını ve oksijenlenmeyi iyileştiren bir mineraldir.

3. Menopozal Saç Dökülmesi Yaşamayı Azaltmak İçin Su Tüketiminizi Arttırın

Su içen bir kadın.
Su tüketmek vücudunuzu nemli tutar ve saçlarınızın zayıflamasını önler. Bu nedenle menopoz dönemindeki saç dökülmesini önlemek açısından çok önemlidir.

Saçınızın nemli ve güçlü kalması için vücudunuzun her gün yeterli hidrasyona ihtiyacı vardır. Bu nedenle, özellikle diğer menopoz semptomları ortaya çıktığında, su ve sağlıklı sıvı tüketiminizi arttırmanız çok önemlidir.

Yeterli sıvı alımı tüm vücudunuzun sağlığını destekler ve bu durumda iyi bir saç kökü dolaşımı ve oksijenasyon sağlar. Yaş, fiziksel aktivite ve genel sağlık durumu gibi faktörlere göre gerekli miktarın her kişide değiştiğini dikkate almak önemlidir. Genel bir kural olarak, günde en az sekiz bardak su için.

4. Saç Derinize Masaj Yaptırın

Saç derisi masajlarının menopoz döneminde aşırı saç dökülmesi ile mücadelede önemli faydaları vardır. Bunu desteklemek için daha fazla kanıta ihtiyacımız olmasına rağmen, eski zamanlardan beri saçı güçlü ve gür tutmak için bir müttefik olarak kullanılmıştır.

Bu özel durumda, ikili bir işlevi vardır. Bir yandan saç derisi dolaşımını uyararak saç folikülünün oksijenlenmesini ve beslenmesini kolaylaştırırlar. Öte yandan, stresin olumsuz etkilerini azaltarak gevşemeyi teşvik ederler.

5. Saçınızı Doğal Tutun

Saçına bakım yapan bir kadın.
Kimyasal tedaviler ya da diğer agresif tedavilerin aşırı bir şekilde kullanılması saç kalitesini kötüleştirerek saç dökülmesine yol açar.

Menopoz döneminde meydana gelen hormonal dalgalanmalar saçı zayıflattığından dolayı, saçı doğal tutmaya çalışmak en iyisidir. Başka bir deyişle bu; kimyasal boyalar, saç şekillendirme araçları, agresif şampuanlar ve benzerlerinden mümkün olduğunca kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

İşte diğer öneriler:

 • Doğal malzemelerle yapılmış şampuan ve saç kremleri kullanın
 • Saçınızın kurumasını bekleyin, fazla suyu bir havluyla alın
 • Doğal kıllı bir fırça kullanarak saçınızı dikkatlice tarayın
 • Her iki ayda bir saçlarınızın uçlarını kestirin

Eğer Menopozal Saç Dökülmesi Miktarınızı Azaltmak İstiyorsanız Şunları Yapmayı Unutmayın:

 • Omega 3 yağ asitleri, proteinler, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengin sağlıklı bir diyet takip edin. Meyve, sebze ve yağsız et tüketiminizi arttırın.
 • Bir yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilecek ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Tıp uzmanı, ilaçlarınızın bu soruna ne kadar yol açabileceklerini ve başka alternatifleriniz olup olmadığını değerlendirebilir.
 • Saç dökülmesine neden olan kansızlık gibi durumlar ya da başka hastalıklardan şüpheleniyorsanız tıbbi kontroller talep edin.

Menopoza yaklaşıyor ve saç sağlığınız için korkuyor musunuz? Harici kullanım için özel ürünler satın almanın yanı sıra, tüm bu önerileri uyguladığınızdan emin olun. Saçınızı sağlıklı ve güçlü tutmanın anahtarı bunlar!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Salam, A., Tziotzios, C., & Fenton, D. A. (2018). Hair loss is an important symptom of the menopause. BMJ (Online). https://doi.org/10.1136/bmj.k245
 • Mirmirani, P. (2013). Managing hair loss in midlife women. Maturitas. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2012.10.020
 • Peters EMJ, Müller Y, Snaga W, et al. Hair and stress: A pilot study of hair and cytokine balance alteration in healthy young women under major exam stress. PLoS One. 2017;12(4):e0175904. Published 2017 Apr 19. doi:10.1371/journal.pone.0175904
 • Botchkarev VA. Stress and the hair follicle: exploring the connections. Am J Pathol. 2003;162(3):709–712. doi:10.1016/S0002-9440(10)63866-7
 • Goluch-Koniuszy ZS. Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. Prz Menopauzalny. 2016;15(1):56–61. doi:10.5114/pm.2016.58776
 • Koyama T, Kobayashi K, Hama T, Murakami K, Ogawa R. Standardized Scalp Massage Results in Increased Hair Thickness by Inducing Stretching Forces to Dermal Papilla Cells in the Subcutaneous Tissue. Eplasty. 2016;16:e8. Published 2016 Jan 25.
 • Ishida W, Makino T, Shimizu T. Severe Hair Loss of the Scalp due to a Hair Dye Containing Para phenylenediamine. ISRN Dermatol. 2011;2011:947284. doi:10.5402/2011/947284

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.