Metabolizmayı Hızlandırmak ve Kilo Vermek İçin 8 Yol

Metabolizmayı Hızlandırmak ve Kilo Vermek İçin 8 Yol

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Metabolizmamızın çalışma hızı genlerle belirlenmiş olsa da, kalıtsal olarak edinilen yavaş metabolizma, kilo verememenin bahanesi olmamalıdır. Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapabilirsiniz? Okumaya devam edin.

Fazla kiloya sahipseniz ve bu durum hayatınızı zorlaştırıyorsa, harekete geçmenin zamanı gelmiş demektir. Metabolizmanız nasıl çalışıyor olursa olsun, onu eğitmek sizin elinizdedir.

Doğru şeyleri yaparak metabolizmanızı daha hızlı çalışır hale getirebilirsiniz. Araştırmalara göre, bu yazıda vereceğimiz önerilerin her biri, yavaş çalışan metabolizmayı hızlı çalışır hale getirebilir ve kısa zamanda daha etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır.

1- Her Sabah Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemlidir. Çünkü, uyandıktan kısa bir zaman sonra yapılan kahvaltı, metabolizmanın hemen çalışmasını sağlayacaktır.

Örneğin, kahvaltıda beyaz peynirli ve ıspanaklı bir omlet ile tam tahıllı ekmek yemek, metabolizmanızın hemen ve doğru bir şekilde çalışmasına katkıda bulunacaktır.

Amerikadaki ulusal kilo kontrolu biriminin 500’den fazla hastayla yaptığı bir araştırmaya göre, güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayan bireylerde, 5 sene içinde 30 kiloya yakın kilo kaybı görülmüştür. 

Bunun nedeni kahvaltının, vücudun yağ tutmasını engelleyen enerjiyi sağlamasıdır. Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde metabolizma, vücuda giren yiyeceği hemen yakmak için çalışmaya başlar.

Böylece daha fazla enerji üreterek doğal yoldan kilo vermeye yardımcı olur. Bunların yanında akşam yemeğini hafif şeyler yiyerek geçiştirmeye dikkat etmek de önemlidir.

Çünkü vücut uykudayken yağları depolama modunda çalışır. Böylece geç vakitte alınan fazla kaloriler yağ olarak vücutta depolanır.

2- Yeşil Çay İçin

yeşil çay

Yeşil çay iyi bir antioksidan olarak bilinir. Son araştırmalar, bu sağlıklı çayın metabolizmayı hızlandırmak için çok etkili olduğunu ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırdığını kanıtlamıştır.

Dünyanın farklı üniversitelerinden çok sayıda araştırma görevlisi demleme yeşil çayın etkilerini incelemektedir. Bu araştırmalar sonucunda, yeşil çay içme alışkanlığı olan insanların içmeyenlere oranlar daha hızlı kilo verebildiği belirlenmiştir.

Çünkü yeşil çay, vücuttaki metabolizma hızını artırarak doğal bir ısı (termojenez) açığa çıkmasını sağlar; bu ısı da yağları yakmaya yardımcı olur.

Günde 5 bardak yeşil çay ideal olarak tüketilmesi gereken miktardır. 6 bardak yeşil çay ile sadece 90 kalori alarak, vücudun enerjisini çoğaltabilirsiniz.

3- Omega 3 Açısından Zengin Besinler Tüketin

Somon ve ton balığı gibi omega 3 bakımından zengin balıkları tüketmenin metabolizmayı hızladırdığı bilinen bir gerçektir. Bu tip besinler aynı zamanda kandaki şeker miktarını dengelerken, şişkinlik azaltıcı etkiler de gösterirler.

Son araştırmalara göre, yağlı asit olarak da bilinen bu besinler, tüm bu faydaların yanı sıra vücudun salgıladığı, kilo alıp vermeyi kontrol altında tutan leptin hormonu direncini azaltmaya da yardımcı olur.

Fakat tüm bunlara rağmen balık tüketmekten hoşlanmıyorsanız, omega 3’ü başka yollardan edinebilirsiniz. 2000 veya 3000 miligramlık omega tabletleri alabilir veya kuru meyve yiyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

4- Beslenmenizden Kaloriyi Çıkarmayın

sağlıklı kahvaltı

Bir çoğumuz kilo vermek için, aldığımız kalori miktarını azaltmanın hızlı ve kolay bir şekilde kilo verdireceğini düşünürüz. Bu beslenme şekli, başlangıçta kilo verilmesine yardımcı oluyor gibi görünse de, vücut daha az kalori alındığını kısa sürede anlayacaktır.

Böylece metabolizma, dışarıdan alamadığı enerjiyi vücuttan sağlamak için yağ depolamaya başlar. İşte tam da bu nedenle, yeterli miktarda faydalı ve sağlıklı besinlerle beslenmek çok önemlidir.

Tüm bunların yanında, yemek yemeden uzun süre geçirmemek çok önemlidir. Uzmanlar, ortalama bir insan için en iyi beslenme şeklinin günde 6 kere, 300’er kalorilik öğünler olduğunu savunuyorlar. Yani, günde 2 kere büyük porsiyonlar yemek yerine, az ve sık yemek kilo vermeye yardımcı olur.

5- Egzersiz Programınızın Yoğunluğunu Değiştirin

Yürüyüş, yüzme, koşu gibi egzersizleri yaparken, rutininize egzersiz yoğunluğunu artırdığınız 30 saniyelik aralıklar ekleyin. Yüksek şiddetli, aralıklı antrenman da denilen bu egzersizde, yaptığınız aktiviteyi 30 saniye boyunca hızlandırıp tekrar normal hızınıza dönüp, bunu bir kaç kere tekrarlamalısınız.

Bu değişiklikler, vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlayacak ve hücrelerin daha fazla oksijen tutmasına ve böylece yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca yüksek şiddetli antrenman sayesinde, daha hızlı kilo kaybedecek ve daha çabuk sonuçlara ulaşacaksınız. Hangi sporu yapıyorsanız yapın, 30 saniye boyunca bir kaç aralıkla şiddetini artırarak, iyi sonuçlar almanız mümkündür.

6- Dinlenmeye Çalışın

egzersiz yapmak
  • Egzersiz yapmak, vücudunuza ve sağlığınıza verebileceğiniz en güzel hediyedir. Fakat fazla egzersiz, yorgunluğa sebep de olabilir.
  • Spor yapmak metabolizma hızını artırsa da, yeteri kadar dinlenerek vücudu rahatlatmak da çok önemlidir.
  • Ayrıca spor yaparken aldığınız kalorilerden daha fazlasını yakmak, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

7- Trans Yağlardan Uzak Durun

Yağın sağlığa ne kadar zararlı olduğu bilinen bir gerçektir. Fakat daha az bilinen bir ayrıntı ise, yağın, vücudun doğal yağ yakma sürecini de olumsuz etkilediğidir.

Bunun nedeni, yağların hücreleri değiştirmesi ve böylece metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Ayrıca yağlar, insülin direncine ve iltihaplanmaya da neden olabilir.

Metabolizmayı hızlandırmak ve dolayısıyla kilo vermenize katkı sağlamak için trans yağları beslenmenizden çıkarmanız gerektiğini unutmamanız önemlidir.

8- Daha Fazla Protein Alın

somon balığı

Protein bakımından zengin olan besinleri sindirmek, karbonhidrat ve yağlı besinleri sindirmekten daha uzun zaman alır. Bu demektir ki, her protein aldığınızda, metabolizma besinleri işlemeye devam ederken daha uzun süre tokluk hissedersiniz.

Zamanla bu beslenme şekli, metabolizmanın hızlanmasına ve daha az açlık hissine neden olacaktır. Ayrıca protein almanın, yağ alımından daha çok kas kütlesi oluşturmaya kartkıda bulunduğu da kanıtlanmıştır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin İyi Beslenme

Genler, vücudunuzu çerçeveler; fakat kontrolü elinize alıp içini doldurmak sizin elinizdedir. Eğer kilonuzdan memnun değilseniz, bazı değişiklikler yapmanız ve bunu devam ettirmeniz gerekir.

Metabolizmayı hızlandırmak onun daha hızlı çalışmasını, böylece daha fazla kalori yakmanızı ve ideal kilonuzda kalmanızı sağlayacaktır.

Yazıda bahsettiğimiz küçük önerileri uygulayarak vücudunuza doğal sağlık ve kendini doğal ve doğru şekilde yenileme şansını vermiş olacaksınız.

Bu küçük değişiklikler, zor ve geçici bir diyet programını izlemekten veya sağlığınızı tehlikeye sokan seçimler yapmaktan çok daha sağlıklı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Baladia E., Basulto J., Manera M., Martinez R., et al., Efecto del consumo de té verde o extractos de té verde en el peso y en la composición corporal; revisión sistemática y metaanálisis. Nutr Hosp, 2014.
  • Santos OH., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Ginter E., Simko V., New data on harmful effects of trans fatty acids. Bratisl Lek Listy, 2016. 117 (5): 251-3.
  • Escobar C, González Guerra E, Velasco-Ramos M, Salgado-Delgado R, Ángeles-Castellanos M. La mala calidad de sueño es factor promotor de obesidad. Rev. Mex. de trastor. aliment. 2013; 4(2): 133-142.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.