Meyve ve Sebzeleri Dezenfekte Etmek İçin 7 Tavsiye

Hem beyaz sirke hem de elma sirkesi, meyve ve sebzelerin yüzeylerindeki bakteri ve böcek ilacı kalıntılarını dezenfekte etmede çok başarılıdır. Daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyun!
Meyve ve Sebzeleri Dezenfekte Etmek İçin 7 Tavsiye

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Gün içinde meyve ve sebze tüketmek çok önerilen bir alışkanlıktır. Her şeyden önce, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı korur. Ancak tüketmeden önce dezenfekte etmek gerekir.

Besinlerin türleri oldukça önemli olsa da, meyve ve sebze grubu öne çıkıyor çünkü bu ikisi temel besin kaynaklarıdır. Beslenme uzmanları meyve ve sebzelerin çiğ tüketilmesini öneriyor. Böylece hem bileşenlerin bütün besin değerlerini almış hem de sağlığınız için daha faydalı hale getirmiş oluyorsunuz.

Ancak, meyve ve sebzeleri tüketirken oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Böcek ilacı kalıntıların neden olduğu bakteriler yüzünden hasta olmamak için bu besinleri çok iyi dezenfekte etmek gerekiyor.

Çok sağlıklı olduklarını inkar etmek mümkün değildir. Ancak, bunun yanı sıra meyve ve sebzelerin kabukları mikroplara ve kimyasal maddelere maruz kalır bu da vücudunuzda olumsuz etkiler yaratabilir.

Neyse ki, meyve ve sebzeleri temizlemenin pek çok doğal yolu vardır. Bu yöntemleri kullanarak, meyve ve sebzenin tadını ya da dokusunu değiştirmeden de iyice temizleyebilmek mümkündür.

Bu yöntemlere bir göz atalım!

1. Beyaz sirke

beyaz sirke

Beyaz sirkenin içerdiği antibakteriyel ve antiseptik özellikler meyve ve sebzeleri dezenfekte edebilmek için idealdir.Beyaz sirke %100 doğaldır. Bu nedenle, besinin tadını değiştirmediği gibi besin değerinden de bir şey kaybettirmez.

Nasıl kullanılır?

 • Su ile doldurduğunuz kaba biraz beyaz sirke ekleyin. Yiyeceğiniz sebze ve meyveleri bu suda yıkayın.
 • Bunu tüketmeden önce yapın. Böylece hiçbir mikrop kalmadığından emin olabilirsiniz.

2. Limon suyu

Limon suyu antibakteriyel özellikleri olan doğal bir asittir. Besleyici özelliği de göz önüne alındığında, limon suyu sebze ve meyveleri temizleyerek güvenli şekilde tüketilmesini sağlar.

Ve bu temizleme sürecini neredeyse meyve ve sebzelerin tadını hiç değiştirmeden yapar. Ancak, bazı durumlarda limon suyu asidik bir tat bırakabilir.

Nasıl kullanılır?

 • Birkaç adet limonun suyunu su ile dolu bir kaba ekleyin. Meyve ve sebzeleri 10 dakika suda bekletin.
 • Ardından suyla durulayın ve yiyin.

3. Esansiyel çay ağacı yağı

Esansiyel çay ağacı yağı direkt olarak sindirilmemesi gereken bir maddedir. Ancak, antibakteriyel bileşenleri sayesinde meyve ve sebzeleri dezenfekte etmekte kullanılabilir.

Bir miktar suya esansiyel çay ağacı yağı eklediğinizde, antiseptik bir karışım elde edersiniz. Bu karışım, böcek ilacı ya da kimyasal kalıntıları ve mikropları dezenfekte etmede oldukça başarılıdır.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya bir miktar esansiyel çay ağacı yağı ekleyin.
 • Ardından, dezenfekte etmek istediğiniz besinlere bu karışımı püskürtün.

4. Karbonat

Karbonat çok kirli olan meyve ve sebzeleri temizlemenin en iyi yollarından birisidir. Aşındırıcı özelliği sayesinde, meyve ve sebzelerin yüzeyinde kalan kir ve bakterilerin arındırılmasını sağlar. Böylece, yüzeylerinde tam bir temizlik sağlanmış olur.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya bir miktar karbonat ekleyin ve bu suda sebze ve meyveleri yıkayın.
 • Elinizle sebze ve meyve yüzeylerini biraz ovun böylece daha etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

5. Hidrojen peroksit

peroksit

Hidrojen peroksit ve su karışımı hazırlamak çok kolaydır ve oldukça etkili bir temizlik sağlar. Bu oldukça güçlü bir antibakteriyel maddedir. Uygulandıktan sonra, enfeksiyona neden olan mikropları ortadan kaldırır.

Nasıl kullanılır?

 • Üç bardak suya bir bardak hidrojen peroksit ekleyin. Tüketmeden önce meyve ve sebzeleri bu suda yıkayın.
 • 5 dakika bekleyin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Sebze Sütlerinin Faydaları ve Hazırlanışı

6. Elma sirkesi

Beyaz sirke meyve ve sebzeleri yıkamak için en çok başvurulan madde olsa da, elma sirkesi de bu konuda oldukça etkilidir. İçerdiği doğal bileşenler bazı bakterileri öldürür. Ayrıca, meyve ve sebzelerin yüzeyindeki kimyasal ve toksik kalıntıları temizler.

Nasıl kullanılır?

 • Bol su ile dolu bir kaba yarım bardak elma sirkesi ekleyin. Ardından, tüketeceğiniz sebze ve meyveleri bu suda bir müddet bekletin.
 • Ayrıca, bunu bir spreyli bir şişeye koyarak püskürtebilirsiniz.

7. Deniz tuzu

deniz tuzu

Deniz tuzunun içerdiği antiseptik özellikler bazı meyve ve sebzeleri dezenfekte edebiliyor. Ancak, diğer yöntemlerin aksine deniz tuzu meyve ve sebzelerin tadında önemli ölçüde değişikliklere neden olabiliyor çünkü tuzlu bir tat bırakıyor.

Bu yüzden, daha sonra kullanacağınız meyve ve sebzeleri yıkamak için bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Ardından, meyve ve sebzelerin yüzeylerini bu suda ovun.
 • Ardından, tuz tadı hala kalmışsa meyve ve sebzeleri iyice durulayın.

Gördüğünüz gibi, meyve ve sebzelerinizi dezenfekte etmenin pek çok yolu vardır.  Çoğu zaman farkında olmasanız da, yediğiniz besinlerde mikroplar ve zararlı maddeler olabilir.

Dikkatli olun!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.