Moral Düzeltmeye Yardımcı Olacak İpuçları

04 Şubat, 2019
Moralinizi etkili bir şekilde düzeltmenize yardımcı olacak bazı ipuçları vardır. Onları uygulamaya koymak, ilk başta düşündüğünüzden daha fazla size yardımcı olacaktır.

Canınız sıkkınken moral düzeltmeye yardımcı olacak birkaç ipucu var. Bunu yapmak için çaba göstermeniz ve her şeyden önce harekete geçmeniz gerekir. Ancak, bu bazen yapması gerçekten zor bir şeydir.

Kötü günler ve iyi günler geçirmek normaldir.

Ancak, kendinizi kötü hissetme konusunda kendinizi kötü hissetmemelisiniz. Hayatın doğal bir parçası ve ne kadar istersek de ortadan kaybolmayacak.

Yapabileceğiniz en iyi şey, bu anları mümkün olan en iyi şekilde yönetmek için elinizin altında bazı hilelere sahip olmaktır.

Harekete geçin

morali bozuk kadın

Moral düzeltmeye yardımcı olacak ilk ipuçlarından biri harekete geçmek. Evet, yatağınıza girebilir ve tuvalete bile gitmeden birkaç saat kanepede dinlenebilirsiniz. İhtiyacınız olan şey buysa, devam edin. Fakat bu bir veya iki gün boyunca süremez.

Hayatınıza devam etmelisiniz ve hepsinden önemlisi, sevdiğiniz şeyleri yapmaya devam etmelisiniz.

Spor salonuna gitmekten hoşlanıyor musunuz? Gerçekten içinizden gelmese bile, spor ayakkabılarınızı giyin ve gidin. Çok fazla düşünmeyin, yoksa sadece evde kalacaksınız.

Birçok insan morali bozuk olduğu zamanlarda tutkulu oldukları faaliyetleri yapmayı bırakma eğilimindedir. Bu büyük bir hatadır. Sevdiğiniz şeyi yaparsanız, moraliniz kısa sürede dengesini geri kazanacaktır.

Ayrıca bakınız: Üzüntüden Kurtulmak İçin Mutluluk Seviyenizi Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Etrafınızı pozitif insanlarla doldurun

pozitif arkadaşlara sahip olmak

Moral düzeltmeye yardımcı olacak bir başka tavsiye de etrafınızı pozitif insanlarla çevrelemektir. Spor yapanların çok pozitif olduğunu söylüyorlar, dolayısıyla spor salonuna gitmeyi seviyorsanız, gidin! Bu şekilde, etrafınızda olması gereken tip insanlar tarafından kuşatılacaksınız.

Diğer insanların mutlu olması ve sizin canınızın sıkkın olması yüzünden kendinizi kötü hissedeceğinizi düşünüyorsanız bile, durum böyle olmayacak. Pozitivizm bulaşıcıdır ve zamanla etkilerini fark edeceksiniz.

Peki ya hayatınızda olumsuz insanlar varsa?

Onlardan mümkün olduğunca uzak durun. Onların etrafında bir dakikalığına bile olsa vaktinizi boşa harcamayın. Olumsuz insanlar sizi sadece daha kötü hissettirir.

Duygusal bir günlük yazın

moral düzeltmek için günlük yazın

Moral düzeltmeye yardımcı olacak başka bir şey ise yazmaktır. Yazmanın birçok olumlu yararı vardır. Bunlardan biri, bastırılmış duygularınızı serbest bırakmanıza yardımcı olmasıdır. Kendinizi üzgün ve sıkıntılı hissediyorsanız, sadece yazın.

Duygularınızı veya hislerinizi özgürce açıklamak istemiyorsanız, yapabileceğiniz tek şey küçük bir taslak oluşturmaktır:

  • Uyarıcı: Size neyin kendinizi böyle hissettirdiğini açıklayın (örneğin biri size bağırdı).
  • His: Bu uyarıcının sizi kendinizi nasıl hissettirdiğini tarif edin (örneğin yalnız, üzgün).
  • Duygu: Yaşadığınız duyguları tanımlamak için çaba gösterin (örneğin, korku).
  • Yanıt: Buna cevap verme yolunuzu açıklayın (örneğin, kendinizi başkalarından izole etmek).
  • İpuçları: Daha iyi hissetmek için neler yapabileceğinizi yazın, yürüyüşe çıkmak veya koşuya gitmek gibi.

İster inanın ister inanmayın, bu ana hatları tamamlamaya çalışmak size sorunun ne olduğu ve nasıl düzeltebileceğiniz hakkında daha iyi bir fikir verecektir. Bunu yaptıktan sonra, kendinizi kötü hissetmek için güçlü nedenleriniz olmadığını ve her şeyin bir çözümü olduğunu fark edebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Duygularınızı Bastırmak Anksiyetenizi Arttırıyor

Duygularınızı ifade edin

duygularını ifade eden mutlu çift

Duygularınızı ifade etmek ayrıca moral düzeltmeye yardımcı olacaktır. Ağlamak istiyorsanız ağlayın. Çığlık atmak istiyorsanız, çığlık atın. Geri çekilmeyin, çünkü bu sadece sizi daha fazla etkileyecektir.

Kendinizi nasıl istiyorsanız öyle ifade edin. Özgürleşmiş hissedeceksiniz.

Ayrıca güvendiğiniz biriyle konuşabilir ve ne hissettiğinizi ifade edebilirsiniz. Bu şekilde, arkanızda güvenebileceğiniz birisi olduğunu hissedeceksiniz. Bu çok önemlidir ve kesinlikle size fayda sağlayacaktır.

Sıkkın hissettiğinizde nasıl davranıyorsunuz? Bu ipuçlarından herhangi birini uygulamaya geçirdiniz mi?

Moral düzeltmek için bu ve diğer ipuçlarını uygulamaya çalışmanız önemlidir. Hiçbir şey yapmamak sizi daha kötü hissettirir.

  • Tice, D. M., Baumeister, R. F., Shmueli, D., & Muraven, M. (2007). Restoring the self: Positive affect helps improve self-regulation following ego depletion. Journal of Experimental Social Psychology. https://doi.org/10.1016/j.jesp.2006.05.007
  • Toneatto, T., & Nguyen, L. (2007). Does mindfulness meditation improve anxiety and mood symptoms? A review of the controlled research. Canadian Journal of Psychiatry. https://doi.org/10.1177/070674370705200409
  • Post-White, J., Kinney, M. E., Savik, K., Gau, J. B., Wilcox, C., & Lerner, I. (2003). Therapeutic Massage and Healing Touch Improve Symptoms in Cancer. Integrative Cancer Therapies. https://doi.org/10.1177/1534735403259064