Mikrodalga Fırının Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Kullanım Alanı

En az bilinen mikrodalga kullanımlarından biri, süngerleri ve temizlik bezlerini dezenfekte etmektir. Sadece bir miktar sirke ya da limon suyu ile birkaç dakika mikrodalga fırında ısıtın!
Mikrodalga Fırının Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Kullanım Alanı

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İlk mikrodalga fırın 1946 yılında satışa çıkmıştır. Bununla birlikte, modern mutfağın en önemli unsurlarından biri haline gelmesi yaklaşık 70 yılı bulmuştur. Bu cihazla, yemeklerinizi hızla ısıtabilir, hatta basit yemekler bile hazırlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, mikrodalganın yemek hazırlamak dışında, birçok insanın hala bilmediği başka ev içi kullanımları da vardır. Bu mutfak aletinden daha fazla yararlanmanız için size sekiz şaşırtıcı fikir vermek adına bu yazıdan yararlanmak istiyoruz. Elbette, bunları denerken dikkatli olmalısınız ve herhangi bir metal objeyi mikrodalgada ısıtmaktan kaçınmalısınız.

1. Mikrodalga kullanımları: pul ya da mühürleri rahatça çıkarmanızı sağlar

pul koleksiyonu

Mektup zarflarınızdaki pulları ya da mühürleri saklamak isterseniz, onları kolaylıkla çıkarmak için mikrodalgada hafifçe ısıtabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken ilk önce hafifçe su ile nemlendirmek ve ardından 20 saniye mikrodalgaya koymak. Bu süreden sonra, çok fazla çaba harcamadan çıkarabilirsiniz.

2. Soğanı göz yaşları olmadan dilimleyin

soğan dilimlemek

Soğanda bulunan kükürt bileşikleri, onları dilime ayırmaya başladığınızda “ağlama” nedeninizdir.

Bıçakla kesim yaptığınızda, hücreleri bozarak, vücudunuzla temas ettiğinde bu reaksiyona neden olan uçucu kükürt bileşiklerini serbest bırakırsınız.

Ancak soğanı dilimlemeden önce mikrodalga fırınınıza koyarsanız bu olayın önüne geçebilirsiniz. Her iki ucu kesin ve 30 saniye boyunca mikrodalgada ısıtın.

Bunu da okumanızı tavsiye ederiz: Evde Nasıl Soğan Yetiştiririz

3. Süngerleri dezenfekte edin

sungerleri

Süngerler ve ovma bezleri, ev çevresindeki yüzeyleri temizlemenize yardımcı olan maddelerdir. Her türlü kir ve bakteri ile temas ettikleri için klozetinizden daha kirli olduklarını öğrenmek şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, halen kullanılabilir durumdayken atmak yerine, onları temiz tutmak ve dezenfekte etmek önemlidir.

Onları beyaz sirke ya da limon suyuna batırın ve bir dakika kadar yüksek derecede mikrodalga fırında ısıtın. Bu maddelerin asitliği ısı ile birlikte her tür patojeni öldürecek ve sünger ve bezleri yeniden kullanıma hazır hale getirecektir.

4. Limonlardan daha fazla su alın

mikrodalga ile limon ısıtma

Yaptığınız tarif için limonun yeterli suyu veremeyeceğinden endişelenmeyin. Limonları 20 saniye mikrodalga fırında ısıtmak ve hala ılıkken suyunu sıkmak birçok mikrodalga fırın kullanımlarından biridir. Bu, meyvenin fiziksel yapısını değiştirmeye yardımcı olur, böylece son damlasına kadar alırsınız.

5. Maskara fırçanızın ömrünü uzatın

maskara

Birçok insanın rahatsız edici bir problemi, maskara fırçasının belli ortamlarda kolayca kuruyup, uyguladığınızda kötü görünümlü çirkin kümeler haline gelmesidir. Eğer maskaranızın bu sorunu geliştirdiğini fark ederseniz, bu basit numarayı denemek suretiyle ömrünü uzatın.

Maskarayı bir bardak suya yerleştirin ve 30-40 saniye mikrodalga fırında ısıtın. Bu yöntem, sıvı dokusunu düzeltmesine yardımcı olur ve böylece maskaranızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

6. Kumaş boyama

kumaş ve ayakkabı boyamak

Aynı kıyafet renginden bıktınız mı? Yeni bir boya alır ve mikrodalgayı kullanırsanız, kıyafetlerinize yepyeni bir görünüm verebilirsiniz.

Kıyafetinizi su ile dolu bir kaba koyun ve boyayı ekleyin. Üstünü örtün ve dört dakika boyunca yüksek derecede mikrodalga fırında ısıtın.

Bu süreden sonra birkaç dakika bekleyin ve kıyafetinizin yeni rengini beğenip beğenmediğinize bakın.

7. Konserve için kavanozları sterilize edin

sterilize

Gıda ürünlerini korumak için kavanozları sterilize ettiğinizde, cam yüzeyinde hayatta olan patojenler ortadan kaldırırsınız. Bunu yapmanın en yaygın kullanılan yolu birkaç dakika boyunca bir kap suda kaynatmaktır.

Ancak, daha az zaman harcamak ve aynı faydaları elde etmek istiyorsanız, bunları bir su banyosu içine koyun ve iki üç dakika boyunca mikrodalgada ısıtın. Su kaynamaya başladığında, onları almanın zamanının geldiğini anlayabilirsiniz.

8. Isıtıcı kompresler

mikrodalgaya su koymak

Kas ağrısı ya da iltihabı hafifletmek için, bir çorabı mercimek ile doldurun, sonuna bir düğüm atın ve dört dakika mikrodalga fırında ısıtın. Cildiniz için çok sıcak olmadığından emin olduktan sonra, tamamen soğuyana kadar ağrılı bölgelere uygulayın.

Mikrodalga fırınından daha fazla fayda elde etmeyi denediniz mi? Artık tüm bu alternatif mikrodalga kullanımlarını bildiğinize göre, ev içinde işler yaparken bunlardan yararlanmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.