Mikrodalga İle Isıtılmaması Gereken 7 Yiyecek

Tüm gıdalar mikrodalgada ısıtılmamalıdır. Bu makalede mikrodalgaya koymamanız gereken gıdaları öğrenebilirsiniz.
Mikrodalga İle Isıtılmaması Gereken 7 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mikrodalga, yiyeceklerin saniyeler içinde ısıtılmasına yardımcı olduğu için değil, aynı zamanda suda olan bazı yemekleri pişirebildiği için dünyadaki en ünlü cihazlardan biridir. Aslında, bazı sebzeler bu cihazda pişirildiği zaman, diğer yöntemlere göre özelliklerini daha fazla korurlar.

Bu, birçok malzeme için geçerli olmasına rağmen, bu aygıtta yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında beslenme özelliklerini kaybedebilen belirli yiyecekler de vardır.

Bu nedenle, hangi gıdaların mikrodalga fırında pişirilmeyeceğini bilmek ve bunları hazırlamak için başka yöntemleri kullanmak önemlidir.

1. Et

güzel pişmiş et

Bazı insanlar eti hazırlamadan önce birkaç dakika içinde çözülmesi için mikrodalgaya koyarlar. Bunu yapmak, bazı bakterilerin kontaminasyonunu önlemeye yardımcı olsa da, etteki B12 vitamini ve amino asit miktarını azaltır.

Ayrıca, bu cihaz bir önceki gün pişirilen eti tekrar ısıtmak için kullanıldığında, etin doğal sularını ve protein değerini düşürür.

Öneriler

 • Hazırlamaya başlamadan önce bir gün eritmek için eti buzdolabının alt bölümüne koyun.
 • Hazırlanan eti düşük sıcaklıkta, bir tavada ısıtın.

2. Beyaz pirinç

Beyaz pirinç, mikrodalga fırında asla ısıtılmamalıdır. Bunun nedeni, maruz kaldığı yüksek sıcaklığın taşıdığı besin değerini büyük oranda yok etmesidir.

Mikrodalga, pişirmeye başladığı andan itibaren üniform ve yüksek bir sıcaklık ayarlar. Bu, gıdanın vitaminlerini, minerallerini ve lif içeriğini doğrudan etkiler.

Öneriler

 • Pirinci bir tencerede pişirin; bu yöntemde sıcaklık, yemeğiniz pişirken kademeli olarak artar.
 • Pirincini yeniden ısıtmak istiyorsanız, tencereye biraz su ilave edin ve düşük ısıda pişmeye bırakın.

3. Brokoli

bir kase brokoli

Mikrodalganın üretebildiği yüksek sıcaklıklar, brokoli içerisindeki antioksidanların % 97’sini yok eder. Bu pişirme tekniğini kullandıktan sonra brokolinin dokusunun ve tadının değiştiğini görebilirsiniz.

Öneriler

 • Besleyici değerinden tam olarak yararlanmak için salata ve smoothielerde tüketin.
 • Eğer pişirmeyi tercih ederseniz, haşlamayı deneyin.

4. Tereyağı

Birçok kişi tereyağını mikrodalgada eritmeye alışkın olmasına rağmen, mikrodalga ısısının tereyağı karakterize eden protein değerini düşürdüğünü bilmekte yarar var.

Öneriler

5. Süt

bir bardak süt

Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında yoğurt gibi süt ve süt ürünleri gibi besin öğelerinin çoğunu kaybeder. Onları mikrodalga ortamına maruz bırakmak, vitamin B12 içeriği tamamen ortadan kaldırır ve temel mineral içeriği azaltır.

Öneriler

 • Sıcak süt içmek istediğinizde, düşük ısıda bir tencereye koyun ve tüketime uygun bir sıcaklığa gelene kadar ısıtın.

6. Sarımsak

Beslenme uzmanları sarımsaktan tamamen faydalanabilmek için çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini her zaman tavsiye ederler. Bu yiyecek çok yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde ya da ısıtıldığında, vitamin ve minerallerinin % 95’e kadarını kaybeder.

Aslında, mikrodalganın içinde geçirdiği tek bir dakika, sarımsaktaki allikin içeriğini yok etmek için yeterlidir. Bu doğal madde, sarımsağa antioksidan ve antienflamatuar özellik verir.

Öneriler

 • Smoothielere, salatalarınıza ve diğer tariflerinize çiğ sarımsak ekleyin.
 • Maksimuma sağlık avantajlarından yararlanabilmek için boş mideye bir diş sarımsak tüketin.

7. Mantarlar

doğranmış mantar

Mantar yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde ya da yeniden ısıtıldığında içerdiği proteinler tamamen yok edilir. Aslında, oda sıcaklığına geri döndüklerinde, bazı mikroorganizmalar tarafından kontaminasyona daha yatkın oldukları da görülmüştür.

Öneriler

 • Mantarı pişirdikten sonra tekrar ısıtmamaya çalışın, çünkü hazımsızlık ve abdominal enflamasyona neden olabilir.
 • Bu yiyecekleri 70 ° C sıcaklıkta pişirin.
 • Onları çok pişirmeye gerek olmayan tariflerde kullanmaya çalışın.

Artık, hangi gıdaların mikrodalgada pişirmek için uygun olmadığını bildiğinize göre, bunları hazırlamak istediğinizde daha dikkatli olmaya çalışın.

Mikrodalgalar çok kullanışlı olsa da, bu durumlarda kullanımlarını sınırlamak kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı için en iyisidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.