Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin

Mide rahatsızlıklarının tedavisinde geleneksel olarak kullanılmasının yanı sıra nane, kas ağrıları ve böcek ısırıkları için topikal olarak da kullanılır.
Nanenin Kullanımını ve Özelliklerini Keşfedin
Lourdes Martínez

Yazan ve doğrulayan Eczacı Lourdes Martínez.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Nane dünyanın her yerinde yetiştirilebilir ancak kökeni Akdeniz Bölgesine dayanır. Bu bitkinin sağlığa pek çok faydası vardır ve farklı şekillerde tüketilebilir. Bu yazımızda, nanenin inanılmaz özelliklerinden bahsedeceğiz. Naneyi daha fazla tüketmek isteyeceksiniz!

Nane hakkında ilginç bilgiler

 • Roma İmparatorluğu dönemi boyunca, nane şifalı bir bitki olarak yaygın bir biçimde kullanılmıştır ve bu sayede diğer ülkelere ve kültürlere de geçmiştir.
 • Toprakta ve nemli bölgelerde hızlı bir şekilde büyür, dallanıp budaklanır ve yarım metre genişliğinde bir çalı olur.
 • Nanenin çiçekleri mor veya beyaz olabilir. Bitki büyüdükçe çiçekler de ortaya çıkmaya başlar.
 • Nane familyasında biberiye, kekik ve güveyi otu gibi 25 alt tür vardır. Bunların hepsi aromatik bitkiler olarak bilinir.
 • Nane yaprakları bitki çayı olarak tüketilebileceği gibi, esansiyel nane yağı topikal olarak da uygulanabilmektedir.
 • Bu harika bitki A ve C vitaminleri, omega 3 yağ asidi ve mineraller içerir.
 • Bahçede veya evinizde bir saksıda yetiştirebileceğiniz nane, her iklimde sorunsuz bir şekilde büyür. Sadece çok fazla su vermemeye ve bitkiyi güneşe fazla maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Yapraklarını yıl boyunca toplayabilirsiniz.
 • Bilimsel adı, Yunan perisi Pluto’nun sevgilisinden gelen “Menta”dır. Pluto’nun çok kıskanç olduğu için sevgilisini bir bitkiye dönüştürdüğü söylenmektedir.

Nanenin sağlığa faydaları

İçerdiği özellikler sayesinde nane, pek çok hastalığı tedavi etmeye yardımcıdır ve bu sayedede de sağlık için oldukça faydalıdır.

Sindirim sistemine iyi gelir

Bazı yemeklerden sonra “mideye oturmak” gibi bir tabir kullanılır. Bu gibi durumlarda, şişkinliği gidermek ve yiyecekleri daha iyi sindirmek için naneye başvurabilirsiniz.

Antispazmodik olduğu ve kusmayı önlediği için, özellikle fazla yemeden kaynaklı mide ağrılarında nane tüketimi tavsiye edilmektedir.

Gastrik sıvıların salgılanmasını artırır ve bulantıyı azaltmaya yardımcı olur ancak bu çayı uzun bir süre tüketmemelisiniz çünkü mide zarında gastrit veya tahrişe neden olabilir.

Karaciğer ve bağırsaklar için faydalıdır

iki bardak nane çayı

Nane, karaciğerin çalışmasını teşvik etmek ve safra salgısını arttırmak için kullanılabilir. Örneğin, abdominal krampları tedavi etmek ve karaciğerin iyi çalışmadığı durumlarda hazımsızlığı iyileştirmek için kullanılır.

İshal, huzursuz bağırsak sendromu ve Crohn hastalığını tedavi eder. Ayrıca, gazları bağırsaktan dışarı atmaya ve atıkların çürümesine veya birikmesine engel olur.

Solunum sistemini iyileştirir

Mentol içerdiğinden, nanede anti-konjestif özellikler vardır. Aynı zamanda, daha fazla terlemenize yardımcı olur ve burundaki tıkanıklıkları ortadan kaldırmayı sağlar. Grip ve soğuk algınlığını tedavi etmek ve aynı zamanda ateşi azaltmak için kullanılır.

Buna ek olarak, anti-viral özellikleri her türlü solunum hastalığının tedavisine yardımcı olur.

Bazı insanlar, bronşit, farenjit ve astımı tedavi etmek için naneden faydalanırlar. Sigarayı bırakan veya sigaradan dolayı çok fazla öksürüğü olan kişiler, nane sayesinde boğazlarındaki rahatsızlık hissini azaltabilirler.

Kan dolaşımını hızlandırır

kan dolaşımını hızlandıran nane çayı

Nane, öjenol ve rosmarinik asit sayesinde pıhtılaşma karşıtı özelliklerine sahiptir. Kan dolaşımını iyileştirir ve baş ağrıları gibi belirli hastalıkları tedavi eder.

Aynı zamanda, irtifa hastalığının semptomlarını azaltmak için de kullanılabilir çünkü hücrelerin daha fazla oksijen almasına ve aynı zamanda toksinlerin daha fazla temizlenmesine olanak sağlar.

Nanenin sağlık ve güzellik amaçlı harici kullanımı

Romatizma hastalıkları için

Esansiyel nane yağı, içerdiği salisik asit ve analjezik özellikler sayesinde romatizmadan kaynaklanan ağrıları hafifletmeyi sağlar. Bunun yanı sıra, başın sadece tek bir bölgesini etkileyen migren ağrılarıyla da savaşır.

Bir pamuğu nane yağına batırarak bir kompres yapabilir  ve şakaklarınıza uygulayabilirsiniz. Kas kasılmalarının yanı sıra, sırt ağrısı, kas ve boyun ağrıları gibi hastalıkları da bu ev tedavisiyle iyileştirebilirsiniz.

Ağız kokusuna karşı

taze nane yaprakları

Eğer ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız, nane sizin için bir müttefiktir. Şeker, pastil veya sakız olarak tüketebileceğiniz gibi, iyice yıkadıktan sonra taze nane yaprağı çiğnemek de ağız kokusunu giderecektir.

Aromatik özellikleri ağızda güçlü bir tat bırakır ve ağız kokusunun yanı sıra, ağız kuruluğu, diş çürüğü ve diş eti iltihabı ile mücadele etmeye de yardımcı olur.

Cilt sorunlarına karşı

Nanede yaklaşık olarak 30 antiseptik bileşen ve 40 antibakteriyel vardır. Yara, kaşıntı ve böcek ısırıkları gibi çeşitli cilt sorunlarını tedavi etmek için mükemmeldir.

Genellikle egzama veya iltihaplı hemoroidler için kullanılır. Kadınlar naneli su ile etkilenen bölgeyi yıkayabilirler veya genital hastalıklar için naneli suda oturabilirler.

Yemeklerde kullanımı

bir bardak nane çayı

Nanenin ayrıca yemeklerde kullanımı da çok faydalıdır. Özellikle keskin lezzeti ve ferahlatıcı aroması, eski çağlardan beri nanenin mutfakta kullanılmasını sağlamıştır.

Naneyi aşağıdaki yiyecek ve içeceklerde kullanabilirsiniz:

 • Pişmiş sebzeler
 • Çorbalar
 • Salatalar
 • Meyve suları
 • Sebzeler
 • Bitki çayları

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.