Nasır Tedavisi İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Nasır Tedavisi İçin Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Son Güncelleme: 04 Ekim, 2018

Nasır insana çok acı verir. Hem yürümeyi hem de günlük aktiviteleri zorlaştırır ve genellikle yetersiz ayak bakımından dolayı ortaya çıkar. Ayaklar vücudun en önemli parçalarından biridir; ama genelde onlara yeterince ilgi gösterilmez. Bu makalede, sizlere nasır tedavisi için uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri sunacağız.

Nasır ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak bilmeniz gereken şey, nasırların vücudun baskı ve sürtünmeye karşı ortaya çıkardığı doğal bir cevap olduğudur. Özellikle uygun olmayan ayakkabı seçimi sebebiyle oluşurlar.

Nasır, aynı aletleri uzun süreler kullandığınız zaman ellerinizde de oluşabilir. Ancak yürüdüğümüz ve ayakkabı giydiğimiz için en acı veren türü özellikle ayaklarda oluşanlardır.

Bu tür nasırları (kallus) diğer türleriyle karıştırmamak gerekir. Diğer nasır türleri, sertleşmiş keratinin merkezinde oluşan şişkinliklerdir ve üzerine bastırınca acı verirler. Genelde ayağınızın eklemlerinde ve tabanında oluşurlar.

Burada bahsettiğimiz nasırlar daha büyüktür (2.5 cm), üzerlerinde kalın ölü bir deri bulunur, baş parmağın yanında veya topuğun altında oluşurlar.

nasır için tedaviler

Nasır Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

 • Ayaklarınızı banyodan sonra topuk taşı ile ovun. Cildiniz temiz ve kuru olmalıdır. Ardından, ikiye bölünmüş taze bir soğanı sürün ve son olarak bir kaç damla öküzgözü yağı damlatın.
 • Ezilmiş bir diş sarımsağı zeytinyağı ile karıştırın ve nasırın üstüne koyun. Bu yöntem cildinizi yumuşatır ve nasırı küçültür. Bir parça kumaş ile sarın ve gece boyunca çıkarmayın.
 • 5 veya 6 aspirini ezin ve bir yemek kaşığı limon suyu ve su ile karıştırarak macun haline getirin. Nasırın üstüne koyun, 10 dakika boyunca sıcak bir havlu ile sarılı tutun. Sıcaklık macunun cildinizi yumuşatmasını sağlayacak ve düzenleyecektir. Daha sonra ponza taşı ile ölü deriyi alın.
çimenlerde çıplak ayak
 • Pırasa yapraklarını 24 saat kadar bir parça üzüm sirkesinde bekletin. Nasıra 20 dakika boyunca uygulayın. Daha sonra uygun malzemelerle nasırı kesin ve alkol ile dezenfekte edin.
 • Günde bir kaç defa bölgeye çuhaçiçeği içeren bir merhem uygulayın, böylece deriniz yumuşar ve iltihaplanma azalır.
 • Bir litre suyun içine dört damla papatya suyu koyun. Suyun ılık olmasına dikkat edin. Soğuyana kadar ayaklarınızı suyun içinde tutun. Daha sonra nasırın üstüne vazelin sürün ve pamuklu çorap giyin.
 • Ekmek kırıntılarını elma sirkesinde ıslatın. Bandaj yerine bir mendil ile nasırın üzerine art arda üç gece uygulayın. Öncesinde, ayağınızı ılık su dolu bir kaba koyun ve nasırınızı yumuşatın. Böylece nasır daha kolay ayrılacaktır.
ayak ve çiçekler
 • Nasır tedavisi için bir diğer yöntem ise taze bir inciri kesip ve posasını çıkararak uygulanır. İncir posasını uyumadan önce nasırın üstüne koyun ve Bir parça kumaş ile sarın. Sabahları ılık ve ardından sıcak suyla yıkayın. Yarım saat bekletin ve ponza taşı ile ölü deriyi alın.
 • 40 gram ıspanağı yıkayın ve doğrayın, Bir bezin içine yerleştirin ve nasıra uygulayın. 20 dakika bekletin. Nasırın yumuşadığını fark edene kadar birkaç gün boyunca tekrarlayın.
 • Bir avuç dolusu pırasa rendeleyin ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek macun haline getirin. Nasırın içine veya cildin kuru bölgelerine yerleştirin. Kurumasını bekleyin ve ponza taşı ile cildinizi temizleyin.
 • Ayağınızı 10 dakika kadar ılık suya koyun. Macun kıvamına getirdiğiniz bir yemek kaşığı kabartma tozu ve su karışımını nasıra koyun ve nasırı ayırmak için bir parça baskı uygulayın. Ponza taşıyla temizleyin.

Uygulayabileceğiniz Diğer Alternatifler

ayakkabı vurması
 • Ananası soyun ve düzgün kısmı cilde dokunacak şekilde nasırın etrafındaki tabakaya yerleştirin. Bir bandajla sağlamlaştırın. Tüm gece bırakın ve sabah ayağınızı 10 dakika suda bekletin. Nasırı alabilecek hale gelene kadar birkaç kere tekrarlayın. En az dört kez uygulamanız gerekecek.
 • Bir yemek kaşığı elma sirkesi ile 1/8 kap yağı karıştırın ve nasıra sürün. Ardından ponza taşı kullanın, ve badem yağıyla masaj yapın.
 • İki hafta boyunca her gün hintyağı sürün. Bir dilim limon ve taze domates dilimi de ekleyin. Bir bandajla sarın. Sıvılar nasırın yumuşamasını sağlayacaktır.
 • Bir diş sarımsağı rendeleyin ve bir yemek kaşığı sarmaşık ile sıvı hale gelene kadar karıştırın. Bir bezle sarın ve gece boyunca bekletin. Cildiniz yumuşayana kadar tekrarlayın.
 • Isırgan otunun saplarını ve çiçeklerini alın, iyice yıkayın. Macun haline gelene kadar rendeleyin. Daha kolaylaştırmak için bir mikserde biraz su ile karıştırabilirsiniz.

Nasır tedavisi için uygulayabileceğiniz tüm bu yöntemlerden hoşunuza gideni denemekten çekinmeyin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.