Nikotin Replasman Tedavisi ve Özellikleri

Nikotin replasman tedavisi bu maddeyi sağlar, ancak sigaradaki zararlı kimyasal katkı maddelerini sağlamaz. Bu nedir? Seçenekler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.
Nikotin Replasman Tedavisi ve Özellikleri
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 08 Temmuz, 2021

Nikotin replasman tedavisi sigarayı bırakmak için bir tedavidir. Amacı, vücuda bu maddeyi sakız, bantlar, spreyler ve pastiller şeklinde sağlamaktır. Bu seçeneklerin temel avantajı, bir kişinin sigaranın kimyasal reaksiyonlarının zararlı etkilerinden kaçınabilmesidir.

Nikotin replasman tedavisi nasıl çalışır?

Nikotin replasman tedavisi, insanların sigarayı bıraktıklarında yaşadıkları yoksunluk semptomlarına ve isteklerine yardımcı olabilir. Sigarayı tamamen bırakabilmeleri için genellikle sigara içenlerin bunu birkaç kez denemesi gerekir.

Sigara içenlerin çoğu ilk ay içinde tekrar sigara kullanmaya başlar. Esas olarak nikotin yoksunluğunun bir sonucu olarak yaşadıkları semptomlar nedeniyle geri dönerler. Replasman tedavisi sadece fiziksel bağımlılıkla ilgilenir. Bu nedenle, sigarayı bırakmak isteyen kişinin psikolojik kısmın üstesinden gelmek için stratejilere de ihtiyacı olacaktır.

Nikotin replasman tedavisi üzerine yapılan araştırmalar, kişilerin psikolojik destekle birlikte nikotin replasman tedavisi aldıklarında sigarayı bırakma şanslarının çok daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Nikotin replasman tedavisi, sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan semptomları yatıştırmak için terapötik seçeneklerden biridir.

Nikotin replasman tedavisi türleri

The Food and Drug Administration (FDA), sigarayı bırakmak için çeşitli nikotin replasman tedavisi biçimlerini onaylamaktadır:

1. Bantlar

Bu, kişiye yeterli dozda nikotin sağlamak için nikotinin deri yoluyla uygulanmasının bir yoludur. Zaman geçtikçe insanlar daha düşük dozlarda bantlar kullanır ve nikotin bağımlılıkları da azalır.

  • 16 saatlik bantlar, az sigara içenler için uygundur. Ancak, geceleri nikotin sağlamadıklarını ve sabah erken saatlerde yoksunluk belirtileriniz varsa tedavi olarak yararlı olmayacağını unutmayın.
  • 24 saatlik bantların nikotin katkısı devamlıdır, böylece herhangi bir yoksunluk belirtisinden kaçınabilirsiniz.

Bantları her gün sabahları temiz, kuru bir cilt bölgesine yapıştırarak değiştirmeniz gerekir. Olası yan etkiler arasında cilt tahrişleri, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı ve uyku güçlüğü bulunur.

2. Nikotin sakızı

nikotin sakızı

Bu tür sakızlar en fazla altı aylık bir süre boyunca tüketilmek içindir. Ayrıca, insanlar gün boyu onları çiğnememelidir.

Ağız mukozası nikotini sakızdan emer, 2 mg ve 4 mg konsantrasyonlarda bulunur ve insanlar tadı fark edene kadar yavaşça çiğnemelidir.

Ardından, tadı artık algılamamaya başlayana kadar, bir yanaklarında, ağzın içinde tutmaları gerekir. Ardından, her seferinde taraf değiştirerek işlem bir saat boyunca tekrarlanmalıdır.

Ağız mukozası nikotini emdiği için, başka herhangi bir yiyecek ve içecek alımı nikotin emilimini etkileyebilir. Bu nedenle sakız çiğnemeden en az çeyrek saat önce bir şey yiyip içmeyi bırakmak daha iyidir.

Günde 24’ten fazla sakız parçası tüketilmesi tavsiye edilmez ve tedavi altı aydan fazla sürmemelidir. Bunları kullanmak için ideal süre iki ila dört ay arasındadır. Ayrıca olası yan etkiler arasında ağızda kötü tat veya boğaz tahrişi sayılabilir.

3. Burun spreyi ile nikotin replasman tedavisi

Bu tedavi, nikotini burun mukozası yoluyla hızla kan dolaşımına gönderir. Herhangi bir yoksunluk semptomunu hızla gidermek açısından yararlıdır ve sigara içme isteğini kontrol etmeye yardımcı olur.

FDA, üç ay boyunca kullanımının uygun olduğunu belirtiyor ve altı aydan fazla kullanılmamasını öneriyor. Ayrıca nikotin burun spreyi kullanımının en sık görülen yan etkileri arasında boğaz ve burun tahrişi yer alır. Bu etkiler, spreyi kullanmayı bıraktıktan birkaç hafta sonra kaybolur.

4. Nikotin pastilleri

Bunlar, farklı sigara tiryakilerinin nikotin ihtiyaçlarını karşılamak için iki farklı dozajda gelir. Ayrıca, konsantrasyon 2 ve 4 mg olabilir ve kişi ihtiyaçlarını en iyi karşılayanı seçmelidir.

Genellikle bir buçuk ay boyunca bir ila iki saatte bir bir tablet, ardından yaklaşık iki ay boyunca her iki ila dört saatte bir ve son olarak üç ay boyunca her dört ila sekiz saatte bir bir tabletin emilmesi önerilir.

Sakızda olduğu gibi, ağız mukozası bu pastillerdeki nikotini emer ve bu nedenle tableti almadan en az çeyrek saat önceden veya tablet ağzınızdayken yiyip içmeniz önerilmez. Tableti tamamen eriyene kadar emmeniz gerektiğini unutmayın, bu yaklaşık yarım saat sürer.

Sonuç

Son olarak, hiçbir nikotin replasman tedavisi türünün diğerinden daha iyi olmadığını belirtmeliyiz. Sadece yaşam tarzınıza ve sigara içme tarzınıza en uygun olanı seçmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Nikotin Bağımlılığına Karşı 3 Doğal Terapi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Nikotin Bağımlılığına Karşı 3 Doğal Terapi

Nikotin bağımlılığına karşı deneyebileceğiniz doğal tedavi yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, bu doğal tedavi yöntemlerine göz atı...  • Bello, S. (2011). Tratamiento del Tabaquismo. Revista Chilena de Cardiología. https://doi.org/10.4067/s0718-85602011000300007
  • Ciencias, F. D. E., & Sociología, P. Y. (2012). eficacia de la terapia cognitivo conductual, las parches de nicotina y su combinación para dejar de fumar. Uni Complutense de Madrid.
  • Perkins, Kenneth A., Joshua L. Karelitz, and Margaret C. Boldry. “Reinforcement enhancing effects of nicotine via patch and nasal spray.” Nicotine and Tobacco Research 21.6 (2019): 778-783.
  • PG, M., & HA, L. (1992). Una evaluación de los chicles de nicotina como un complemento a la libertad de las clínicas para dejar de fumar. Addictive Behaviors.
  • Wadgave, Umesh, and L. Nagesh. “Nicotine replacement therapy: an overview.” International journal of health sciences 10.3 (2016): 425.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.