Nikotin Sakızı: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Nikotin sakızını nazikçe ve yaklaşık 5-10 kez çiğnemelisiniz. Bu yazıda nikotin sakızıyla ve sigarayı bırakmak için onu nasıl kullanabileceğinizle ilgili daha fazla şey öğreneceksiniz. 
Nikotin Sakızı: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2019

Nikotin sakızı, acısız ve etkili bir şekilde sigarayı bırakmanızı sağlamak için tasarlanmış bir yerine geçme terapisidir.

Nikotin yoğunlukları 2 ile 4 mg arası farklılaşan sakızlar vardır. Nikotin, çiğnemenin yoğunluğuna bağlı olarak ilk 30 dakika içerisinde salınır.

Doktorlar, bir kişinin sigarayı bırakmak istemesine rağmen içmek için şiddetli bir arzu duyduğu durumlarda nikotin sakızı yazarlar. Sakızdaki nikotin, mukoza zarına nikotinden daha yavaş bir şekilde girer. Böylece kanınızdaki nikotin seviyesi hiçbir zaman sigara içtiğiniz zaman yükseldiği kadar yükselmez.

Nikotin sakızı sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir. Ancak kendinizi sigara içiyormuş gibi hissetmenizi de sağlamayacağını da unutmamalısınız.

Sigarayı bırakmak için nikotinle yerine koyma tedavisi

ikiye bölünmüş sigara mutlu kadın

Nikotin, tütünün temel maddesidir ve sigaraya fiziksel açıdan bağımlılık duyulmasına neden olur. Bir kişi böyle bir bağımlılığı bırakmaya çalıştığında hoş olmayan yoksunluk semptomları oluşabilir.

Nikotini yerine koyma terapisinde nikotin, sakız, sprey, içine çekme cihazı ve nikotin pastilleri formatında alınır. Bu alternatiflerin hiçbirinde sigaradaki zararlı katkı maddeleri mevcut değildir.

Ayrıca sigarayı yerine koyma tedavisi fiziksel yoksunluk semptomlarından bazılarını yatıştırmaya yardımcı olabilir. Böylece kişi bu alışkanlığı bırakmanın yaratacağı psikolojik sonuçlar üzerine yoğunlaşabilir.

Bazı çalışmalar, diğer sigaranın yerine geçme tedavileriyle birlikte nikotin sakızı kullanmanın, sigaranın başarılı bir şekilde bırakılması ihtimalini neredeyse ikiye katladığını kanıtladı.

Nikotin sakızı nasıl etki gösterir?

Böyle bir ilaç türünü tüketirken, nazikçe ve yavaş yavaş 5-10 kez, nikotinin o karakteristik acı ve tahrik edici tadını alana kadar çiğnemelisiniz. Pek çok kişi bu tadı ağızlarında oluşan çok hafif bir karıncalanma olarak tarif eder.

Daha sonra çiğnemeyi bırakmalı ve sakızı diş etlerinizle yanağınızın içinin arasına yerleştirmelisiniz. Bu, nikotinin mukoza tarafından yavaş yavaş emilmesini kolaylaştırır. Tat yok olduğunda, bir kez daha sakızı çiğneyin ve bu defa ağzınızda farklı bir yere yerleştirin.

Sakız, yaklaşık 30 dakika dayanır. Yani bu işlemi sigarayı bırakmaya çalıştığınız günlerde tekrarlamanız gerekebilir. Ancak bir sakızı çiğnemeyi bitirdikten sonra en az bir saat boyunca yeni bir sakız çiğnememeniz tavsiye edilir.

Bunun sebebi ters bir yan etkiyle karşılaşma ihtimalinizi azaltmaktır. Evet bu sadece bir sakızdır. Ancak böyle bir sakız türü, aktif maddesi nedeniyle tedirgin edici hislere yol açabilir.

Ayrıca doktorlar, bir günde 2 mg olan tabletlerden 24, 4 mg olan tabletlerden ise 15’ten fazla tüketmemenizi tavsiye ediyorlar. Bu miktarları aşarsanız, doz aşımı riskiniz artar.

Doktorlar bu sakızın günde maksimum 3 kez çiğnenmesini veya günde 3 ile 8 tabletten fazla tüketilmemesini tavsiye ediyorlar. Bu hesap bir sigarada 1 mg nikotin olduğu hesaba katılarak yapılıyor. 

Diğer tavsiyeler

sigara illüstrasyon kadın erkek nikotin sakızı
  • Sakızı enerjik bir şekilde çiğnemeyin ya da böyle bir sakızı çiğnedikten sonra salyanızı yutmayın. Bu, ağzınızda ve boğazınızda rahatsızlığa yol açabilir. Karın ağrısına ve diğer sindirim sorunlarına da neden olabilir.
  • Ayrıca nikotin yutulduğunda, mukoza zarı tarafından emilmeyeceği ve mideye ulaşır ulaşmaz pasif hale geleceği için bir işe yaramayacaktır.
  • Ayrıca sakızı çiğnemeden en az 15 dakika önce yemeyi, kahve içmeyi, gazlı içecekler veya meyve suları tüketmeyi bırakın. Aynı şekilde bu gıdaları sakızı çiğnemeyi bıraktıktan en az 15 dakika sonra tüketmeye başlayabilirsiniz. Bunun sebebi bu gıdaların nikotin emilimini azaltabilecek olmalarıdır. Ancak su yasak değildir.

Nikotin sakızıyla ilgili aklınızda tutmanız gerekenler

Biraz önce verdiğimiz tavsiyelerin yanı sıra, size, nikotin sakızı kullanırken aklınızda bulunması gereken bir dizi şeyden bahsedeceğiz:

Öncelikle bu ilacı, sigara içme isteği duyacağınızı bildiğiniz herhangi bir durumda kullanmanızı tavsiye ederiz. Genel olarak ne zaman sigara içme isteği duyarsanız o zaman kullanın.

İkincisi her zaman yanınızda bulundurun. Böylece sigara içme isteği duyduğunuzda hemen elinize gelecekler. Şunu bilin ki sadece sigaraya elinizi atmanız onu içme ihtimalinizi önemli ölçüde artırır.

Son olarak böyle bir sakızı kullandıktan sonra aşağıdaki semptomlardan biriyle karşılaşırsanız hemen doktorunuza veya eczacınıza koşun:

  • Ağzınızda ve diş etlerinizde tahriş
  • Çene ve boğaz ağrısı
  • Salya akıtmada artış

Sonuç

ikiye bölünmüş sigara kadın eller

Sigarayı bırakmak mümkündür. Sağlığınız, sevdikleriniz ve gezegenimiz için iyi bir karardır. Amacınızı net bir şekilde belirleyin ve nikotin sakızı gibi iyi bir nikotini yerine koyma terapisi ile sorununuzu çözün.

İradenize hakim olmanıza ve disiplininizi korumanıza yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir ...
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Fark Edeceğiniz 5 Olumlu Değişiklik
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Fark Edeceğiniz 5 Olumlu Değişiklik

Sigarayı bıraktıktan sonra ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Bugünün yazısında sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzda neler olduğunu açıklayacağız...  • Martín, F., & Corral, L. P. (2013). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Trastornos Adictivos. https://doi.org/10.1016/s1575-0973(04)70151-8
  • JR, H., JL, P., PW, C., Callahan, R., & Kenny, M. (2004). El mal uso y la dependencia de over-the-counter chicle de nicotina en una muestra de voluntarios. Nicotine & Tobacco Research : Official Journal of the Society for Research on Nicotine and Tobacco. https://doi.org/10.1080/14622200310001656894
  • Oncken, C., Dornelas, E., Greene, J., Sankey, H., Glasmann, A., Feinn, R., & HR, K. (2008). El chicle de nicotina para los fumadores embarazadas: un ensayo controlado aleatorizado. Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/AOG.0b013e318187e1ec