Nöropatolojik Otopsi Tekniği Nedir?

Nöropatolojik otopsi tekniği iki büyük fazı içerir. İlk faz kraniyal otopsi, ikinci faz ise spinal otopsidir. Doktorlar araştırmalarını yürütmek için ilkinde beyni, ikincisinde ise omuriliği çıkarırlar.
Nöropatolojik Otopsi Tekniği Nedir?
Alejandro Duarte

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Son Güncelleme: 02 Aralık, 2020

Nöropatolojik otopsi tekniği bir bireyin ölümüne yol açmış olabilecek, sinir sistemindeki olası herhangi bir yaralanmayı belirlemek için uzmanların gerçekleştirdiği bir prosedürdür. Bu yaralanmalar birincil ya da ikincil olabilir.

Birincil yaralanmalar, temel bir sürece karşılık gelen ya da doğrudan ölüm ile sonuçlanan yaralanmalardır. İkincil nitelikteki yaralanmalar ise vücutta bulunan başka bir temel patolojide rol oynayan yaralanmalardır.

Nöropatolojik otopsi tekniği sinir sisteminin çıkarılması ve örneklenmesi süreçlerini içerir. Bunlar regüle edilmiş prosedürlerdir ve yaralanmaların birincil ya da ikincil olmasına bağlı olarak miktar ve yere göre değişir.

Makroskopik nöropatolojik otopsi tekniği iki ana aşamayı içerir: bir kraniyal otopsi ve bir spinal otopsi. Kraniyal otopside doktorlar beyni çıkarır ve inceler. Aynı şekilde, spinal otopside omuriliği, kökleri ve arka lenf düğümlerini çıkarırlar.

Bu yazımızda bu ilginç prosedüre daha yakından bakacağız.

Nöropatolojik Otopsi Tekniği İçerisinde Yer Alan Adımlar

Üzerinde otopsi yapılmakta olan bir beyin.
Ekstraksiyon ve bunu takip eden analiz mümkün olan en kısa sürede, ideal olarak ölümden sonraki ilk 24 saat içinde yapılmalıdır.

İdeal olarak beynin çıkarılması, bireyin ölümünden sonraki 24 saat içinde yapılmalıdır. Genel olarak, prosedürü gerçekleştirenler bir patolog, bir teknisyen ve bir asistandır. Beynin çıkarılmasında izlenecek adımlar şunlardır:

Beynin Çıkarılması

  • Uzmanlar kadavrayı otopsi masasına sırtüstü pozisyonda yerleştirir. Bir kafalık, kafatasını yükseltmek ve kafa ile ilgilenilmesini kolaylaştırmak için boynu ve oksipital kemiği desteklemelidir.
  • Daha sonra, profesyoneller bir kulak kepçesinden diğerine bir kesik oluşturmak için cerrahi bir bıçak kullanır. Derinlik periosteuma ya da başka bir deyişle neredeyse kemiğe ulaşmalıdır.
  • Daha sonra periosteal kutanöz flepler ayrılarak kesikten uzağa ve dışarıya doğru çekilir. Bunu yaparken kafatası açığa çıkarılır.
  • Bir sonraki adım, daire testere kullanarak kesmeyi içerir. Kesik, kafatasının ön kısmında başlar ve daha sonra başlangıç noktasına ulaşana kadar tamamen döner. Bu kesim, dura mater’i geçmemelidir.
  • Daha sonra üst uzun sinüsün önden arkaya doğru açılması gelir. Daha sonra profesyoneller dura mater’in küçük bir kısmını çıkarır ve yanal olarak keser. Sonuç olarak, beyin açıkta kalır.
  • Bunu, ön kutupların ayrılması takip eder. Bu genellikle işaret parmaklarıyla hafifçe çekiştirilerek yapılır. Bundan sonra, doktorlar optik kiazmayı ve kraniyal sinirlerin kalan kısımlarını keser. Beyin artık özgürdür.
  • Daha sonra serebellar tentoryumun ya da tentorium serebelli’nin iki tarafının bir neşter ile kesilmesine geçilir.
  • Daha sonra uzmanlardan biri beyni, serebellumu ve beyin sapını çıkarır ve ardından medulla oblongata’yı keser. Bu yapının tam bir örneğini elde etmek için bu kesik çok küçüktür. Sonrasında beyin tamamen özgür hale gelir.
  • Son olarak, uzmanlar anterior klinoid’i bir keski ile aşarlar. Bundan sonra elleriyle sella turcica’yı genişletirler ve hipofiz bezini neşter ve klemp ile çıkarırlar.

Daha fazlasını keşfedin: Beyinde Nöroplastisite Nedir?

Nöropatolojik Otopsi Tekniği Kullanılırken Beyin İle İlgilenilmesi

Elinde bir beyin modeli tutan bir kişi.
Çıkarıldıktan sonra, uzmanlar beyni yıkamalı ve formeldahidde uygun şekilde muhafaza etmelidir.

Beynin çıkarılmasından sonra, onu bir tartıda tartmak ve sonrasında da beyni bazilerden beyin sapına giden bir ipe asmanın zamanı gelir. Son olarak, beyin %10 formaldehit içinde yüzer bir halde bırakılır.

Daha sonra kap hermetik olarak kapatılmalı ve etiketlenmelidir. Normalde, prion hastalığından şüphelenilen vakaların dışında, beyin formaldehit içinde iki hafta kalacaktır. Eğer prion hastalığı şüphesi varsa, bu süre en az bir aya kadar uzayacaktır.

Bu süre sona erdiğinde, harici makroskopik çalışma gerçekleştirilecektir. İlk adım beyni 24 saat boyunca suda yıkamaktır. Daha sonra palpasyon ve muayene yapılmalıdır. Bir sonraki adım, koronal kesimleri gerçekleştirmek ve sonraki mikroskobik çalışma için numune almaktır.

Bu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz: Nöral Terapi Nedir?

Spinal Otopsi

Nöropatolojik otopsi tekniğinin diğer önemli kısmı spinal otopsidir. Buradaki ilk adım, dahili ve harici bir yaklaşım kullanarak omurilik kanalını çıkarmaktır. Kanal serbest kaldığında, uzman her iki tarafı da palpasyon ve muayene için hazırlar.

Daha sonra spinal kanaldan örnekleme yapılır. Bu, her üç ila dört santimetrede enine kesimler yapmayı içerir. Spesifik bir spinal patoloji durumunda, lezyonun temsili örnekleri gerekli olacaktır. Örnekler servikal, dorsal ve lomber bölgelerden ve mümkün olduğu durumlarda da sakrum seviyesinden gelmelidir.

Genel olarak, bunlar, uzmanların ölüm nedeni hakkında bilgi edinmek ve gelecekteki tıbbi tedavileri iyileştirmek için başvurabileceği harika süreçlerden sadece birkaçıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Guevara, J. F. L. Técnica de la autopsia neuropatológica Técnica macroscópica de realización de la autopsia y procedimiento de obtención de muestras.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.