Ödemden Bir Ayda Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Bu doğal yöntemler yüzde yüz güvenlidir ve hiç bir yan etkileri yoktur. Bu nedenle idrar söktürücü ilaçlara başvurmadan önce denemenizde fayda vardır.
Ödemden Bir Ayda Kurtulmak için Doğal Yöntemler

Son Güncelleme: 03 Şubat, 2019

Bazen fazladan birkaç kilo aldığınızı düşünebilirsiniz; ancak gerçekte olan şey ödem birikimidir. Bu makalemizde, vücudunuzdaki size ağırlık ve şişkinlik hissi veren ödemden kurtulmak için size yardım edecek basit ve doğal yöntemleri göstereceğiz.

Vücudunuzda ödem çok fazla tuz tüketmeniz, böbreklerinizi çok zorlamanız, yaşadığınız hormonal dengesizlikler ya da vücudunuzdaki sıvıları normal yollardan atamamanız sebebiyle meydana gelebilir. 

Diyetinizde kullanacağınız basit ipuçlarını takip ederek ve ilave doğal gıdalar yardımıyla sadece bir ayda ödemden kurtulmak için neler yapabileceğinizi bu yazının devamında bulabilirsiniz.

Ödemden kurtulmak için soğan çorbası

Eski çağlardan beri idrar ve iltihap söktürücü amaçla kullanılan ve iltihaplı böbreklerin iyileşmesini sağlayan tıbbi bir yiyecek olan soğan, bu ay faydasını en fazla göreceğiniz yiyecek olacaktır. Vücut üzerinde öylesine yumuşak bir etkisi vardır ki; hiçbir yan etki oluşturmaz.

Ödemden kurtulmak için her gün bir kase soğan çorbası tüketmeniz gerekir. Eğer büyük bir tencerede hazırlarsanız, her gün yeniden pişirmek zorunda kalmazsınız.

Sağlıklı gıda ürünleri satan mağazalarda ve süpermarketlerde bulabileceğiniz deniz suyunu ekleyerek de çorbanızın lezzetini artırabilir ve daha faydalı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Deniz suyu hem negatif sodyum içermez hem de vücudunuzdaki aşırı ödemden kurtulmanız yardımcı olur. Bu nedenle hazırladığınız birçok tarifte standart sofra tuzu yerine deniz suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Malzemeler

 • 1 litre su
 • 3 büyük soğan
 • 1 bardak deniz suyu

Hazırlanışı

 • Soğanları dilimleyin ve en az yarım saat suda kaynatın.
 • Daha sonra suyunu süzün.
 • Eğer isterseniz limon suyu ekleyerek çorbanızı biraz daha tatlandırabilirsiniz.
 • Bu çorba öğünlerinizden ayrı olarak gün boyunca tüketilmelidir. En uygunu yemeklerden yarım saat önce içmektir.
 • Suyunu süzerek ayırdığınız soğanları daha sonra sebze kreması ve sosu hazırlamak için kullanabilirsiniz.
soğan çorbası

Günde bir adet greyfurt

Greyfurt hem böbreklere hem de karaciğere faydası olan arındırıcı özelliğe sahip bir turunçgildir. Bu nedenle 30 günlük program boyunca her gün bir greyfurt yemenizi tavsiye ediyoruz.

Greyfurt yemek için en uygun zamanlar sabah aç karnına veya akşamları yemekten sonra yatmadan öncedir. Eğer tadı çok sert gelirse biraz tarçın ve bal ekleyebilirsiniz.

yarıya kesilmiş greyfurt

Doğal ek gıdalar

Bu tedavinin idrar söktürücü etkilerini artıracak şifalı iki bitki vardır: Yeşil çay ve kırk kilit otu. Her iki bitki de çay şeklinde tüketilebilir; ancak soğan çorbasının yanında ekstra sıvı tüketmek istemiyorsanız, kapsül veya tablet formunda alabilirsiniz. Uzun süreli idrar söktürücü etki elde etmek için iki bitkiden birini seçebilirsiniz.

Yeşil çay

Vücudunuzdaki aşırı yağlardan kurtulmanıza da yardımcı olan bu çay,  canlandırıcı etkiye sahiptir ve kansere karşı savaşta etkili bir silahtır.

Kırk kilit otu

İdrar söktürücü özelliğinin haricinde, böbrek iltihaplarının azaltılmasına da yardımcı olur. İçerdiği silis sayesinde ise saç, cilt ve tırnak sağlığına katkıda bulunur.

Ödem birikimini olumsuz etkileyen yiyecekler

Bahsettiğimiz basit ipuçlarını takip etmenin yanında, böbreklerinize zarar verip daha fazla ödem birikimine neden olacak gıdalardan da uzak durmanız gerekir. İşte ödem birikimine neden olan gıdalar:

 • Tuz: Yemeklerinizde az miktarda deniz tuzu kullanabilirsiniz; ancak sofra tuzundan uzak durmanız gerekir.
 • Hazır veya kızartılmış gıdalar
 • Konserve gıdalar
 • Kahve
 • Soda
deniz tuzu

Böbreklerinizi sıcak tutun

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ödeme karşı savaşta vücudunuzdaki en önemli organ böbreklerinizdir. Böbrek sağlığınız enerji seviyenizle doğrudan bağlantılı olduğu için, çok soğuk havalarda böbreklerinizin etkilendiğini fark edersiniz ve en yaygın belirti de sırtınızın alt bölgesinde oluşan ağrıdır.

Bu ağrıyı hissetseniz de hissetmeseniz de, sırtınızın alt ve biraz da orta bölgesine doğru her akşam sıcak uygulamak faydalı bir alışkanlık olabilir. Yatmadan önce 15 – 20 dakika boyunca sıcak su dolu bir şişe ya da su torbası kullanabilirsiniz.

İdrar söktürücü ilaçları kullanırken dikkatli olun

Bu doğal tedaviyi aşırı hassasiyet ve gerginlik gibi yan etkiler oluşturabilen idrar söktürücü ilaçlara başvurmadan önce denemenizi öneriyoruz.

Eğer doktor tavsiyesiyle ilaç tedavisine başlarsanız, ortaya çıkabilecek yan etkileri azaltmak için aşağıda sayacağımız potasyum açısından zengin gıdaları tüketmek iyi bir fikirdir:

 • Domates
 • Sebze çorbaları
 • Muz

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Walker, A. F., De Souza, M. C., Vickers, M. F., Abeyasekera, S., Collins, M. L., & Trinca, L. A. (1998). Magnesium supplementation alleviates premenstrual symptoms of fluid retention. Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.1089/jwh.1998.7.1157
 • Ebrahimi, E., Khayati Motlagh, S., Nemati, S., & Tavakoli, Z. (2012). Effects of magnesium and vitamin b6 on the severity of premenstrual syndrome symptoms. Journal of Caring Sciences. https://doi.org/10.5681/jcs.2012.026
 • Horita, S., Seki, G., Yamada, H., Suzuki, M., Koike, K., & Fujita, T. (2011). Insulin resistance, obesity, hypertension, and renal sodium transport. In International Journal of Hypertension. https://doi.org/10.4061/2011/391762

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.