Oksijenli Su: Faydaları ve Kullanım Alanları

Oksijenli Su: Faydaları ve Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Oksijenli su, dezenfekte edici, beyazlatıcı ve antiseptik özellikleri sayesinde eviniz, güzelliğiniz veya sağlığınız için faydalı olabilir. Ondan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. 

Hidrojen peroksiti (H2O2) veya daha yaygın bilinen adıyla oksijenli suyu evinizde pek çok alanda kullanabilirsiniz. Ancak aşırı miktarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz çünkü toksik bir etki gösterebilir. Bunu aklınızda tutarak özellikle dezenfekte edici ve antiseptik olarak istediğiniz kadar faydalanabilirsiniz.

Oksijenli suyu evinizde çeşitli alanlarda kullanabileceğiniz gibi başta saçlarınız için olmak üzere kozmetik amaçlarla da kullanabilirsiniz.

Oksijenli su nerede, nasıl kullanılabilir?

Oksijenli suyun dezenfekte edici, beyazlatıcı ve antiseptik özelliklerinden evinizde çeşitli alanlarda faydalanabilirsiniz. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Yaraları temizlemek

Evlerde, okullarda ve pek çok klinikte oksijenli su, ufak yaraları dezenfekte etmek için kullanılır. Bu amaçla kullanıyorsanız bizim önerimiz yüzde 5 veya daha az hidrojen peroksit kullanmanız.  Ufak yaralar için bir parça pamuğu bu karışıma batırıp yaranın üzerine koymanız yeterli olacaktır.

Kıyafetleri beyazlatmak

ipte asılı beyaz çamaşırlar

Çamaşırlarınızın daha beyaz olması için, çamaşır suyu yerine oksijenli su kullanabilirsiniz. Çamaşırlarınızı yıkamadan önce bir bardak peroksit ile hazırlayacağınız suda bekletin. Oksijenli su kurumuş kan lekelerini çıkartmak için de çok etkilidir, lekenin üzerine birazcık dökmeniz yeterli olacaktır!

Ayak mantarı

Sık yaşanan ayak ve tırnak mantarı için, yarım ölçü peroksit ve yarım ölçü su kullanmanızı öneriyoruz. Akşamları birkaç dakika ayaklarınızı bu karışıma sokun ve ardından iyice kurulayın.

Ağız yaraları ve ülserleri

disari-cikarilmis-dil

Oksijenli su az bilinen, etkili ve ekonomik bir gargaradır. Ağzınızı temizlemek için idealdir ve iritasyona neden olmaz. Ağzınızı dezenfekte etmenin yanı sıra, ağzınızdaki ve boğazınızdaki yara ve enflamasyonları tedavi etmek için de çok etkilidir.

Bir tedavi olarak sulandırılmamış halini kullanmanızı öneriyoruz. Doğrudan enfeksiyonun veya ağrının kaynağının üzerine uygulayın. İsterseniz birebir su ile karıştırıp birkaç dakika gargara yapıp tükürerek de kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatmak

Gargara için peroksit kullanmaya başladıktan bir süre sonra dişlerinizin beyazlamaya başladığını fark edeceksiniz!

Bağırsakları arındırmak

20 litre sıcak suya 220 gram %3’lük peroksit karıştırın ancak bu ölçünün üstüne çıkmamaya özen gösterin.

Lavman

Lavman için, 1 litre sıcak, distile suya 1 yemek kaşığı %3’lük peroksit ekleyin.

Ciltteki renk değişiklikleri

cilt rengi karşılaştırma

Oksijenli su cildinizdeki renk değişiklikleri veya yara izlerini tedavi etmek için size yardımcı olabilir. İstikrarlı bir şekilde kulllandığınızda iki hafta içerisinde etkisini görmeye başlayabilirsiniz! Bir parça pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye uygulayın ancak iritasyona neden olabileceği için göz bölgesine sürmeyin.

Koltuk altı temizliği

H2O2, deodorantlar yüzünden rengi değişen koltuk altlarınızı temizlemek ve beyazlatmak için mükemmeldir. Ayrıca istenmeyen kokuları da önlemeye yardımcı olur.

Ev temizliği

limon bulaşık süngeri karbonat

Bulaşıklarınızın daha parlak olması için 60 gram %3’lük H2O2’yi bulaşık deterjanınıza ekleyin! Kesme tahtanızı temizleyip bakterilerden arındırmak için eşit miktarda sirke ve %3’lük peroksidi karıştırın.

Son olarak banyonuzu, lavaboları, yerleri dezenfekte etmek için eşit miktarda ılık su ve %3’lük H2O2’yi karıştırın.

Saçlarınızın rengini açmak

Pek çok saç ürünü ve boyası hidrojen peroksit içerir. Dikkatli olduğunuz ve aşırıya kaçmadığınız sürece, hidrojen peroksidi evde siz de doğal bir saç açıcı olarak kullanabilirsiniz.

Eşit miktarda su ve %3 peroksidi bir sprey şişesinde karıştırın. Saçınızı ıslatıp istediğiniz bölgelere bu karışımı uygulayın. Düzgün bir şekilde tarayıp kurutun. Bu uygulama zaman içerisinde saçınızın daha doğal görünerek açılmasını sağlayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.